1

Subiect: heeelp co2-imi mor pestii

heelp mi-am luat niste pastile de co2 de aici  http://www.aquariumprest.ro/products.php?1157  si am pus una in acvariu langa piatra de aer (ca sa se dizolve),dar acup peste 4 ore dupa ce am pus tableta 2 pesti sanitari (nu le stiu numele si nu sunt corydoras sunt o specie mai mare ca si corydoras cu maro ) stau ascunsi dupa o planta culcati pe vertical.ce sa fac am mai adaugat inca o pompa de aer in plus si am scos ce a mai ramas din pastila.mentionez ca am un acvariu diversa de 120 l ,filtru aquael uni filter 1000 si pompa de aer tetra aps 100 (nu o pot scoate pt. ca acvariul e suprapopulat cam 32 de pesti).de ce cei doi pesti stau asa?ce sa fac ca pe viitor sa mai pot folosi co2 si sa nu imi moara pestii?miltumesc anticipat

2 Editat de MariusMinu (2013-10-30 11:51)

Re: heeelp co2-imi mor pestii

Sunt stresati...si nu cred ca CO2 este cauza. Semnele lipsei de oxigen (sau excesului de CO2 ) sunt: pestii pipeaza la suprafata apei, sau respira foarte repede chiar daca stau mai aproape de substrat. Chestia de care vorbesti (pestii stau vertical ) o mai patesc si eu cu neonii imediat ce se aprinde lumina, dar destul de rar si numai cativa dintre ei care sunt intrati mai in plante. Dupa cateva minute isi revin si trec la ale lor  smile Probabil se sperie de ceva...Daca vrei sa bagi CO2 in acvariu vezi ca este o reteta cu apa, zahar si drojdie pe care o folosesc si eu, sau cumperi o butelie de CO2+ reductor de presiune+ce mai trebuie...Ar mai fi si varianta sa folosesti doar easycarbo, dar pentru mai multe detalii trebuie sa apelezi la George (@visiniu)

Re: heeelp co2-imi mor pestii

Cate plante ai in acvariu? Eventual poate pui si 1-2 poze.
   Acvariul este ciclat? Ce schimburi de apa faci? Detalii... smile