Subiect: ajutati-ma

mi-am luat un filtru intern de la emag resun sp 1100 l ! scie pe cutie ca e pt 150 litri ! am acvariu de 50 litri ! se intampla ceva ? mie mi se pare ca deranjeaza cam mult plantele si pestii sunt nelinistiti ! ce as putea face ? multumesc !

" Ape limpezi 22ror "

2 Editat de Tudor103 (2013-11-06 20:37)

Re: ajutati-ma

E prea puternic pentru acvariul tau si nu ai ce face .... trebuie sa-l schimbi cu unul pentru volumul acvariului tau , cu un debit in jur de 300 l/h

Calitatea se plateste!

3

Re: ajutati-ma

are dreptate colegul Tudor
este prea mare pentru acvariul tau
mergi si schimba l neaparat

4 Editat de chaseyoung (2013-11-06 21:24)

Re: ajutati-ma

pai merge la emag sa mai schimb ? ca pe site scrie ca nu se accepta returul ! are cineva sa imi dea un spray bar ?

" Ape limpezi 22ror "

5 Editat de costi8 (2013-11-06 22:05)

Re: ajutati-ma

filtrul asta nu are ceva sa regleze debitul de apa ?

Re: ajutati-ma

ba da ! dar are 2 iesiri , a doua fiind ca sa nu forteze prea mult motorul !

" Ape limpezi 22ror "

7

Re: ajutati-ma

chaseyoung, filtrul tau are doua iesiri, iar pt una dintre ele ar fi trebuit sa ai in cutie un mic dop de cauciuc siliconat negru (astupi unul dintre cele doua orificii cu dopul acela, iar  la cealalta indrepti jetul de apa catre o latura a acvariului - rotesti cotul acela de plastic astfel incat jetul de apa sa fie directionat catre un geam al acvariului - acest mod de utilizare ar trebui sa iti reduca considerabil "jetul de apa".


bafta

catalos

Re: ajutati-ma

iti multumesc catalos pt sfat dar nu merge ! dopul acela e muuult prea mic ca sa astup orifiul secundar , acela fiind pt evacuarea apei care nu are suficient spatiu sa iasa prin "robinet" , acesta fiind usor inchis ! daca intelegi ! eu cotul acela in forma de l l-am pus la evacuarea secundara nicidecum la cea primara prin care iese si aerul ! cum e ?

" Ape limpezi 22ror "

9

Re: ajutati-ma

chaseyoung eu personal comercializez modelul acesta plus altele din gama lor, voi testa maine unul pt dta si te anunt ce oportunitati ai (una sigura ar fi de a incerca sa adaugi un Sprinkler/tub cu orificii pt retur - si a directiona usor jetul catre suprafata apei)

http://aquamarket.ie/product.php?id_product=182

catalos

Re: ajutati-ma

eu zic sa il dai la schimb pe forum cu unul pt acvariul tau

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.