Subiect: Filtru Tetratec ex700

Buna,

am un filtru tetratec 700 care functioneaza de un an de zile la un acvariu 120l plantat si as dori sa-i schimb mediile filtrante cu altceva mai eficient daca se poate.am citit pe forum ca ar fi foarte bun siporaxul.puteti din experenta dv sa-mi recomandati  ce sa pun?  :pls 
el are momentan:inelele ceramic, bile bio,carbon granulat si activat,material sintetic si burete

Re: Filtru Tetratec ex700

pot sa introduc si siporax? :omfg

Re: Filtru Tetratec ex700

Poti introduce siporax (sera), matrix (sachem), zeolit sau spartura de lava in functie de posibilitati. toate vor face aceeasi treaba in principiu. Pretul difera in functie de performante. Totusi daca schimbi mediile filtrante originale eu recomand sa schimbi treptat cate un sertar cu mediile noi ca sa nu deciclezi acvariul.  :noroc

Re: Filtru Tetratec ex700

Sarut mana :noroc

5 Editat de borsec (2013-11-10 21:03)

Re: Filtru Tetratec ex700

scoate carbunele activ si baga ce a zis colegu "bebe panait" si treptat cate un sertar.

Re: Filtru Tetratec ex700

ms frumos pt sfaturi ^:)^

Re: Filtru Tetratec ex700

va mai deranjez cu o intrebare :pls are importanta cum le asez in filtru (siporax,matrix si zeolit);mai pastrez ceva din vechiul mediu filtrant?

le schimb pe toate odata,ca imi refac de la zero acvariu

8

Re: Filtru Tetratec ex700

Daca refaci de la 0 (adica ciclare  bla bla bal etc) poti schimba tot. Ca ordine nu cred ca are mare importanta dar daca cineva stie ordinea sa ne zica  big_smile . bafta la noul proiect.

Re: Filtru Tetratec ex700

ok.ms :noroc

10

Re: Filtru Tetratec ex700

In sertarul de jos, de unde incepe filtrarea, pune bureti care vor avea rolul de  a face filtrare grosiera. In sertarele de deasupra, siporax cat incape. smile

Re: Filtru Tetratec ex700

:sok