21

Re: PURIGEN SEACHEM

Problema se punea cine la folosit ca sa stim daca intradevar se merita ca material filtrant,Acuma avandul de ceva timp pot spune cu usurinta ca intradevar sa schimbat ceva in acvariu,si da este foarte bun

22

Re: PURIGEN SEACHEM

Si eu cred ca... se merita! wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

23

Re: PURIGEN SEACHEM

Inseamna ca da este bun :noroc

24

Re: PURIGEN SEACHEM

Singura problema este la reactivarea produsului, care in teorie are valabilitate de 6 luni. Avind in vedere pretul, majoritatea cumparatorilor vor fi tentati sa-l "reconditioneze" conform indicatiilor producatorului, folosind o solutie de 1:1 apa + inalbitor. Personal mi se pare riscant, pot ramine urme nocive de clor, chiar daca se trateaza ulterior cu solutii gen "Prime".
   Ar fi mai mult de discutat si despre mecanismul prin care Purigen retine compusii nocivi ai Azotului si cum isi mentine aceasta proprietate, dupa reconditionarea cu solutie de apa + inalbitor.
   De asemenea, se pune problema (ca in cazul carbunelui activ) retinerii germenilor responsabili de anumite boli ale pestilor si eliberarea acestora, intr-un ciclu permanent. La urma urmei, din punct de vedere al filtrarii mecanice, functioneaza pe acelasi principiu ca si carbunele activ.
   Din punctul meu de vedere, as folosi mai degraba carbune activ, despre care stiu mult mai multe lucruri, este mai ieftin si care in tandem cu o filtrare biologica performanta, va da aceleasi rezultate.
   Sa nu fiu gresit inteles, admir, promovez si folosesc cu foarte bune rezultate produsele Seachem dar in citeva cazuri, sunt lucruri pe care nu mi le explic. Ma refer la alte produse, in afara fertilizantilor, care sunt peste orice alt produs similar, al altor firme.
   P.S. In cazul folosirii Purigen-ului, l-as schimba fara regrete, dupa 6 luni, fara sa-mi asum niciun risc, in privinta contaminarii acvariului, cu Clor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

25

Re: PURIGEN SEACHEM

Tot asa voi proceda si eu il voi inlocui, .Acum se pune problema daca intradevar timp de 6 luni isi face treba .Daca da se merita,eu sper sa nu  ma dezamageasca.

26

Re: PURIGEN SEACHEM

Am mai spus, acesta este termenul generic de valabilitate. Producatorul mai spune ca trebuie schimbat/reconditionat, atunci cind isi schimba culoarea si devine maroniu sau chiar negru, din cauza impuritatilor retinute. Cred ca totul se invirte in jurul gradului de "poluare" al acvariului, cu cit acvariul este mai bine intretinut, cu atit termenul de valabilitate creste spre cele 6 luni.
   Evident ca importanta este si cantitatea folosita (500 gr/2000 litri apa). Banuiesc ca o data cu cresterea cantitatii, creste si termenul de valabilitate al produsului.
   De asemenea, cred ca important este si locul unde se amplaseaza saculetul cu Purigen, cu cit este amplasat mai spre finalul circuitului de filtrare, cu atit ii va creste termenul de valabilitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

27

Re: PURIGEN SEACHEM

Cand va veni timpul sa spal filtrul o sa am ocazia sal vad ca si culoare,am sa fac o poza si revin cu date despre produs.Eu de la cine lam cumparat se ocupa cu produse de la Seachem .Si mia spus ca are la cineva la un acvariu de 1000 litri un saculet de purigen de 3 luni  acvariu populat cu ciclide.Si apa ar fi cristal deci inca isi face treaba bine .

28

Re: PURIGEN SEACHEM

Azi am trebuit sa schimb  ceva in  in filtru si am umblat si la Purigen,da intradevar sa maronit destul de rau.Am sa pun o poza sa se vada Am sa incerc sa il regenerez sa vad daca merge.Voi atasa poze .

29

Re: PURIGEN SEACHEM

Poza cu el scos din filtru ,si una cu el in solutie de clor cu apa .Diferenta de culoare si are decat 3 ore.

30

Re: PURIGEN SEACHEM

Are cineva idee daca acest Purigen afecteaza in vreun fel fertilizarea in masa apei asa cum o face carbunele activ? Ma refer la neutralizarea substantelor care se afla in fertilizant.

31 Editat de Technics (2013-11-13 00:26)

Re: PURIGEN SEACHEM

Tenebrous A scris:

Are cineva idee daca acest Purigen afecteaza in vreun fel fertilizarea in masa apei asa cum o face carbunele activ? Ma refer la neutralizarea substantelor care se afla in fertilizant.

Sincer chiar nu cred sa fi facut cineva un astfel de experiment si chiar sa vorbeasca in cunostinta de cauza, fara presupuneri, etc ... dar poate ma insel, hai sa vedem.

32

Re: PURIGEN SEACHEM

Asteptam o parere autorizata de la cineva care a folosit si a facut masuratori. Sau poate chiar de la baietii de la Seachem.
Ma bate gandul(si nevasta bineinteles) sa imi iau si eu asa ceva si nu as vrea sa investesc ceva banuti, destui zic eu, si sa nu il folosesc. Mai bine apa cu mici impuritati decat fara hrana pentru plante.

33

Re: PURIGEN SEACHEM

Tenebrous A scris:

Asteptam o parere autorizata de la cineva care a folosit si a facut masuratori. Sau poate chiar de la baietii de la Seachem.
Ma bate gandul(si nevasta bineinteles) sa imi iau si eu asa ceva si nu as vrea sa investesc ceva banuti, destui zic eu, si sa nu il folosesc. Mai bine apa cu mici impuritati decat fara hrana pentru plante.

buna,

Daca va referiti la retinerea compusilor organici ai azotului, da, pentru asta e facut si atunci raspunsul e afirmativ, retine organicele din masa apei.

In rest, in ceea ce priveste capacitatea de regerenare dupa tratament cu clor, va pot confirma din experienta proprie ca e la fel de bun si nu am nici o problema in momentul in care il reintroduc in acvariul marin dupa tratament. Insa respect intervalele( atat tratamentul cu Cl cat si neutralizarea cu alpha - echivalentul lui prime). Probabil ca am facut aceasta operatiune de vreo 4 ori pana acum si, in afara catova granule( la propriu cateva) care au ramas maronii, restul sunt galbene pana seara, exact ca in pozele de mai sus...:)

Masuratori nu am facut in Romania, insa sigur au fost facute in laboratoarele Seachem. Daca imi spuneti ce v-ar interesa, pot intreba la training support si pun pe forum, ca si in celelalte cazuri.

Acvaristica placuta!

Just add water. Seachem will do the rest.

34

Re: PURIGEN SEACHEM

johnny A scris:

Poza cu el scos din filtru ,si una cu el in solutie de clor cu apa .Diferenta de culoare si are decat 3 ore.

Am vazut mai sus ca vrei sa il inlocuiesti... desi din punct de vedere comercial eu as fi bucuros, mai bine il regenerezi si folosesti banutii pe altceva( in functie de ce pesti ai, poate niste aditivi, ceva, sau suplimenteaza filtrarea cu niste Matrix).

Daca nu ai cu ce sa il neutralizezi, poti cere alpha sau premier( la distributori sau pe mesagerie).

Acvaristica placuta!

Just add water. Seachem will do the rest.

35

Re: PURIGEN SEACHEM

Multumesc de raspuns domnilor. Este vorba de Bor, Cupru ,Fier, Mangan, Molibden, Zinc pentru microelemente si de KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4 ca si macroelemente. Acesti fertilizanti se adauga in masa apei si eu nu as vrea sa fie anihilate de catre rasinile anionice din Purigen.

36

Re: PURIGEN SEACHEM

OK, revin cu raspuns in momentul in care il am.

Just add water. Seachem will do the rest.

37

Re: PURIGEN SEACHEM

Am zis ca il inlocuiesc ,dar vad ca inca mai merge Folosec cam marea majoritate produse Seachem.Am mers pe Alpha de aproape un an si sunt multumit de el.Ca material filtrant cred ca am peste 50 litri de matrix. lol