1

Subiect: pestele paradis

Buna ,am revenit iar cu intrebare :ieri mi-am luat de la animax acest peste (pestele paradis) si mi s-a spus ca il pot tine cu orice peste.intrebarea mea e daca chiar il pot tine cu orice peste .in acvariu mai am xipho,tetrazona,neoni,scalari,guppy,holpo,corydoras,moly,ancistrus,guramii si un betta si kuhli.acvariul e de 120 litri cu lumina 1x20w su 1x18 w ,filtru aquael unifilter 1000,incalzitor diversa 100w si pompa de aer tetratec aps 100.in acvariu sunt 25-26 de grade constant si mai am cateva plante.daca nu il pot tine in acest acvariu il pot tine in unul cu 2 carasi maricei?multumesc anticipat

Re: pestele paradis

Din cate stiu eu pestele paradis  este putin agresiv.Uite ceva informatii despre el:
Cum se intretine un peste paradis?

Pe cat posibil, sa ii tineti doar cu pesti de marime asemanatoare. Macropodus Opercularis e un peste care ananca mult. Este pradator, deci prefera hrana vie (tubifex, viermi de namol). Trebuie sa aveti grija ca acvariul sa fie foarte bogat in vegetatie, cu un PH de 6-7,5. Acvariul sa fie de cel putin 80 de litri (la aceasta capacitate, o pereche de pesti paradis se dezvolta foarte bine si usor).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!