1

Subiect: Acvariu nou sfaturi

Buna seara, as dori sa incep un acvariu cu discusi si am inceput usor usor sa ma documentez si as dori cateva sfaturi de la niste profesionisti ( nu ma intereseaza unmultirea ).                                                                                                           Asa sa incepem cu acvariu as dori sa incep cu unu de 60 de litri ( stiu este mic pentru discusi) dar eu vreau doar 2 mici 3/4 cm si in timp cand cresc adica peste 6-7 luni iau unu de 200 de litri ca asa am vazut ca este recomandat. Dar prima mea problema ar fi ca la inceput ar trebui minim 6, eu daca incep cu 2 ca atat ma intereseaza momentan se intampla ceva? Nici nu vreau sa imi bat joc de pesti.           A doua problema ar fi ca eu vreau sa pun plante si am citit ca daca sunt mici e mai bine sa fie gol. E chiar asa de mare problema daca le pun plante?                               Si niste sfaturi prietenesti ptr un incepator ca mine sunt bine venite tongue....daca am gresit pe undeva un cuvant sa ma scuzati ca nu scriu de la calculator.

2

Re: Acvariu nou sfaturi

daca ii bagi in plantat de mici vor sta doar ascunsi si nu o sa mai manance
cat sant mici trebuie sa le faci 2-3 schimburi de apa pe zi cum fac si eu de altfel
nu le trebuie filtru sa faca valuri in apa ci burete bolborosi
temp apei sa fie constant 28 grade
sa ii hranesti cu hrana congelata de 3 4 ori pe zi
asa fac eu cu amei aici sant alti care se pricep si mai bine ca mine la discusi

Re: Acvariu nou sfaturi

Discusul este peste de card  si nu iti recomand sa iti cumperi decat 2 mai ales cand sunt mici.Cand sunt minim 6 se simt mai in siguranta si altfel se comporta.Daca vor fi numai 2 vor sta pititi intr-un colt sau asunsi pe stiu eu unde prin acvariu.Pe scurt nu te apuca de cumparat decat daca stii ca le poti oferii conditiile necesare.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

4 Editat de M1l1Mo1 (2013-11-24 11:43)

Re: Acvariu nou sfaturi

Si daca iau 6 ii pot tine 3-4 luni in acvariu de 60 de litri?. Ptr ca momentan nu am loc ptr unu de 200 dar in 3 luni fac loc...Si ms de ajutor pana acum

5 Editat de gogosanuc (2013-11-24 13:11)

Re: Acvariu nou sfaturi

Mai poti sa ai tii in 60 L  dar ia in calcul urmatorul aspect:
' orice peste daca este tinut intr-un bazin mare se dezvolta mult mai alert decat un peste tinut intr-un acvariu mic '.Pe scurt marimea acvariului in cazul pestilor cu un necesar de spatiu mare influenteaza dimensiunile lor  la maturitate si durata de viata.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: Acvariu nou sfaturi

Poti tine 6 discusi in 60 litri, bineinteles... doar nu esti primul care face rachete din pestii astia big_smile
   Nu intrebi nimic de alte conditii de care au nevoie? Hrana, filtrare, schimburi de apa etc?
   Mult succes!

PS: Ca sa ai discusi in acvariu nu trebuie sa fii profesionist, trebuie sa fii doar acvarist wink

7

Re: Acvariu nou sfaturi

Nu vreau sa fac rachete smile), despre mancare am citit ca este bine da le dau Artemia si Inima de vita dar trebuie sa ma interesez si cu ce au fost hraniti pana acum, in legatura cu filtrarea as vrea da iau un filtru extern  sau sa iau burete bolborosi cum zicea Vulpea?. Si schimbul de apa il fac in fiecare zi la inceput ptr ca am un acvariu mic...

Re: Acvariu nou sfaturi

bine ai venit!
ai mai avut alti pesti pana acum? daca nu, incepe cu altceva, asigura-le c conditile necesare inmultestii si mai vorbim despre discusi.

ape limpezi

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

9

Re: Acvariu nou sfaturi

M1l1Mo1 A scris:

Ptr ca momentan nu am loc ptr unu de 200 dar in 3 luni fac loc...


Ai rabdare pana atunci...

10

Re: Acvariu nou sfaturi

Multumesc de primirea calduroasa din partea voastra si de ajutorul acordat, da am mai avut acum 3 ani dar am renuntat din cauza timpului, acum stau mai bine im privinta timpului si de mult am vrut sa ma apuc de duscusi dar nu am avut timpu necesar si acum deja numai am rabdare smile)

Re: Acvariu nou sfaturi

faci cum vrei doar e pe banii tai   hmm

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

12

Re: Acvariu nou sfaturi

Nu este vorb de banii, doar ca vreau sa ma interesez foarte bine pentru ca nu vreau sa imi bat joc...

13

Re: Acvariu nou sfaturi

si eu zic la fel ca george(@visiniu) nu e capat de lume pentru inca 3 luni,e pacat sa iti bati joc de un peste cum e discusul...
si sa iti spun si de ce:
-doar 2 pesti ar merge,dar nu la dimesiunea aia(mai ales daca dimensiunea e luata in calcul cu tot cu coada),o sa ai probleme mari cu ei, se simt in largul lor in banc:se indeamna la masa si au curaj,doar doi o sa fie stresati la maxim,nu o sa manance bine si de aici rezulta boli  si de aici rezulta :fmad
deci trebuie mai muti la dimensiunea asta!!!
-acvariu de 60 pentru mai multi este mic,o sa iti creasca repede si o sa devina neincapator din prima luna
parerea mea e sa mai astepti pana iti faci acvariu mai mare si intre timp te documentezi mai bine
multa bafta