1

Subiect: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Salutari tuturor.

Am inceput cu stangul asa cum majoritatea novicilor in acest domeniu incep.
Nu am lasat acvariul la ciclat cum ar fi fost normal si au inceput sa apara problemele dupa o saptamana jumatate(un Molly mort si o mazga albicioasa in tot acvariul care s-a inmultit in 24 de ore enorm).

Am primit cateva sfaturi sa iau un mediu pentru filtrare biologica si am luat AquaEl Bioceramax Ultra Pro 1600 asta mi-au spus cei din Pet Shopul unde am fost ca ar fi cel mai bun care il au (nu aveau Matrix sau Substrat Pro de la Eheim).Este bun?
CUm o sa il adaug in filtru?Scot toate bilele acelea de plastic si pun numai mediul care l-am luat sau mai pun si bile?Daca mai pun si bilele care este ordinea?
Am mai luat si Bactozym de la Tetra(mi-au spus ca pun 2 pastile in filtru pentru a nu mai astepta 3 saptamani pana se formeaza bacteriile si in 24 de ore pot sa pun pesti in apa),este adevarat ce mi s-a spus sau tot trebuie sa mai astept un timp pana sa pun pestii la loc in acvariu?

Ma voi apuca in aceasta seara de scos tot din acvariu,curatat de acea mazga albicioasa si de pus noile substante.

Mi-ar fi de vital ajutor raspunsurile voastre pentru a nu face iar vre-o gafa.

Va multumesc !

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Salut. Este destul de bun si aquael bioceramic. Nu stiu ce filtru ai dar la jbl/tetratec (extene) materialul pentru filtrare biologica se pune in sertarele de sus, cele de jos raman pentru filtrare mecanica (inele ceramice /bureti). Si la majoritatea filtrelor interne tot asa, in partea de sus se pune acel material pentru filtrarea bio... Ideal ar fi sa inlocuiesti treptat bilele (banuiesc bioballs) cu bioceramic de la aquael incepand chiar de azi...sa zicem jumatate urmand ca peste o saptamana cealalta jumatate. Despre ce mazga vorbesti?

savfof A scris:

Ma voi apuca in aceasta seara de scos tot din acvariu,curatat de acea mazga albicioasa si de pus noile substante.

Deja cred ca ai mai facut o greseala. Niciodata sa nu mai scoti tot ce este in acvariu...orice modificare se face treptat. Incepi cu problema cea mai grava...sa zicem ca in momentul asta problema ta este amoniacul prea mare in apa din bazin (99,99 % asta a omorat pestele). Il scazi prin schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25-30%.

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Bilele alea de plastic din cate stiu, dau randament doar in numar foarte mare, la filtrele pentru iazuri, deci parerea mea este sa le schimbi pe toate acum cu Aquael Bioceramax!
   Poti incepe un acvariu cu pesti in el, dar trebuie sa tii cont foarte mult de ce a spus Marius aici:

MariusMinu A scris:

schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25-30%.

Intre timp urmaresti atent pestii! In caz de comportament lenes sau prea agitat, mai faci un schimb urgent de 30% apa!

4

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

MariusMinu A scris:

Salut. Este destul de bun si aquael bioceramic. Nu stiu ce filtru ai dar la jbl/tetratec (extene) materialul pentru filtrare biologica se pune in sertarele de sus, cele de jos raman pentru filtrare mecanica (inele ceramice /bureti). Si la majoritatea filtrelor interne tot asa, in partea de sus se pune acel material pentru filtrarea bio... Ideal ar fi sa inlocuiesti treptat bilele (banuiesc bioballs) cu bioceramic de la aquael incepand chiar de azi...sa zicem jumatate urmand ca peste o saptamana cealalta jumatate. Despre ce mazga vorbesti?

savfof A scris:

Ma voi apuca in aceasta seara de scos tot din acvariu,curatat de acea mazga albicioasa si de pus noile substante.

Deja cred ca ai mai facut o greseala. Niciodata sa nu mai scoti tot ce este in acvariu...orice modificare se face treptat. Incepi cu problema cea mai grava...sa zicem ca in momentul asta problema ta este amoniacul prea mare in apa din bazin (99,99 % asta a omorat pestele). Il scazi prin schimburi de apa de doua ori pe saptamana cate 25-30%.

2 filtre Resun 2500L,prima oara am avut doar unul dar i-am stricat capul de iesire si a trebuit sa cumpar altul care avea 2 capete si astfel am ajuns sa am 2...

AM pus cate 4 bile de plastic in fiecare la fund si restul pana sus bilele ceramice de la Aquael si cate o pastila de Bactozym de la Tetra.Au trecut 5 zile de cand am curatat acvariul si redecorat.La cat timp ar trebui sa schimb apa din ele?Pestii i-am dus la altcineva intre timp pana se cicleaza acvariul cum trebuie.

Prima oara dupa 4 zile am luat pestii si dupa o sapt de cand am pus apa in acvariu am schimbat 25 litrii iar a doua zi mi-a aparut acea mazga albicioasa.
Din ce cauza?
Cand o sa pun apa(cei 25-30%) trebuie sa fierb apa sau ar fi mai bine sa fac lucrul asta inainte de a o pune in acvariu?

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

savfof A scris:

Cand o sa pun apa(cei 25-30%) trebuie sa fierb apa sau ar fi mai bine sa fac lucrul asta inainte de a o pune in acvariu?

   Nu se fierbe apa care o bagi in acvariu! Dar, pentru siguranta ta, se poate elimina clorul, ori prin filtrare chimica (carbune activ) ori cu solutii speciale, conditioneri, gen Tetra AquaSafe, JBL Biotopol etc.

6

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Ancistrus A scris:
savfof A scris:

Cand o sa pun apa(cei 25-30%) trebuie sa fierb apa sau ar fi mai bine sa fac lucrul asta inainte de a o pune in acvariu?

   Nu se fierbe apa care o bagi in acvariu! Dar, pentru siguranta ta, se poate elimina clorul, ori prin filtrare chimica (carbune activ) ori cu solutii speciale, conditioneri, gen Tetra AquaSafe, JBL Biotopol etc.

A inceput sa apara iar mazga aia albicioasa ! INEBUNESC !!!!!! De la ce sa fie????
Sa astept 3 saptamani sa vad ce se intampla sau nu are rost pentru ca o sa se imple acvariul iar de mazga asta albicioasa ca data trebuta?

7

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Dar schimburi de apa ai mai facut? Folosesti apa lasata minim 24h in recipiente neacoperite pentru schimburi?
Parere personala: cu 2-3 schimburi pe saptamana, undeva la 20% din volumul acvariului la un schimb, in 2-3 saptamani scapi de mazga albicioasa.
Ce pesti ai tu in acvariu?

Succes si... ape limpezi!

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Intr-un acvariu neciclat apare mazga aia urata dar si dispare de la sine odata cu stabilizarea biologica a acvariului! Intre timp o poti indeparta mecanic smile

george.r A scris:

Folosesti apa lasata minim 24h in recipiente neacoperite pentru schimburi?!

   La un acvariu mic, mai inteleg... dar la un bazin de peste 150-200 litri cum si unde lasi apa in recipiente neacoperite sa iasa clorul? Asta avand in vedere ca multi dintre noi stam la bloc! lol

9

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Ancistrus A scris:

La un acvariu mic, mai inteleg... dar la un bazin de peste 150-200 litri cum si unde lasi apa in recipiente neacoperite sa iasa clorul? Asta avand in vedere ca multi dintre noi stam la bloc! lol

Nu m-am gandit, cum eu am 126L burt.
Totusi ar putea incerca in cada  lol

10

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

george.r A scris:
Ancistrus A scris:

La un acvariu mic, mai inteleg... dar la un bazin de peste 150-200 litri cum si unde lasi apa in recipiente neacoperite sa iasa clorul? Asta avand in vedere ca multi dintre noi stam la bloc! lol

Nu m-am gandit, cum eu am 126L burt.
Totusi ar putea incerca in cada  lol

Nu e problema, stau la curte.Undeva la 30 litri de 2 ori pe saptamana este suficient?Pot lasa apa 24 ore in bidoane de 5-10 L fara capac?Mi-am mai luat 6 Gupy cu cozi galbene pe care i-am cazat in continuare in celalalt acvariu.Abia astept sa ii pun in acvariul mare  :apl

11

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

george.r A scris:

Dar schimburi de apa ai mai facut? Folosesti apa lasata minim 24h in recipiente neacoperite pentru schimburi?
Parere personala: cu 2-3 schimburi pe saptamana, undeva la 20% din volumul acvariului la un schimb, in 2-3 saptamani scapi de mazga albicioasa.
Ce pesti ai tu in acvariu?

Succes si... ape limpezi!

Momentan nu mai am nici un peste pentru ca i-am bagat in carantina in alt acvariu,intre timp am pierdut 4 Molly...

12

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

savfof A scris:

Undeva la 30 litri de 2 ori pe saptamana este suficient?

   Arhisuficient... depinde ce capacitate are acvariul lol

13

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Ancistrus A scris:
savfof A scris:

Undeva la 30 litri de 2 ori pe saptamana este suficient?

   Arhisuficient... depinde ce capacitate are acvariul lol

130L are acvariul,scz am specificat in celalalt topic,in acesta am omis.

14

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Am ciclat iar acvariul.
Am schimbat bilele acelea de plastic din filtru Resun 2500 L cu BioCeraMax de la Aquael,am mai cumparat inca un filtru Resun 2500 L,deci acum in acvariu sunt 2x Resun 2500 L.
Am pus si cate o pastiluta de Bactozym de la Tetra in fiecare filtru si l-am lasat 3 saptamani timp in care am schimbat apa de 4 ori pana cand a inceput iar sa apara mazga aceea care de fapt am observat ca dupa un timp capata culoarea maronie si s-ar putea sa fie o specie de alge brune.
Am indepartat acele alge de pe ornamentele din plastic si am curatat unul dintre filtre deoarece nu mai scotea bule de oxigen.Cand l-am desfacut era plin de alge, o intreaga scarbosenie.L-am curatat si desfundat si l-am bagat inapoi in acvariu-functioneaza corespunzator !Pana sa il curat daca il ridicam cu un deget mai sus incepea iar sa scoata bule dar dupa un timp nu mai scotea si trebuia sa il ridic iar pana cand nu mai scotea nici astfel.
Acum au mai ramas acele alge doar pe sticla unde inca nu am curatat deoarece nu mi-a ajuns pompa de curatat si buretele cu magnet.
Acvariul a fost cat de cat mai curat fara de cum era.
Am mai cumparat o pisica care curata sticla si un sanitar Leopard pe care i-am pus langa cei 2 Jandarmi,1 Plecostomus si 2 Aymonieri.Pe acestia din urma i-am adus din carantina si i-am pus ca cobai la noul acvariu ciclat smile)
Dupa 4 zile cand am vazut ca totul este in regula am adus si restul pestilor ce au reusit sa supravietuiasca in carantina: 6 Zebre roz(au fost 10...),1 Molly(au fost 6),2 Guppy(au fost 8),2 Neoni(au fost 6).
Am asteptat 2 zile si deja algele incepeau sa apara iar asa ca am cumparat AlguMin de la Tetra.
Dupa 2 zile AlguMin si-a facut treaba si acvariul arata de un 8,5/10 la claritate.
A mai trecut o saptamana si deja incepeam sa cred ca am scapat de acele alge.
Intro dimineata cand am intrat in camera acvariului un sanitar Aymonieri era mort jos pe gresie,se invinetise(acvariul fiind de fapt o masuta de sticla are blatul detasabil si un loc de 4 cm de la blat pana la acavriu pentru a se aerisi a avut loc p-acolo printr-un miracol si a ajuns jos)...
In restul acvariului nimic schimbat.
A doua zi cand vin la acvariu incalzitorul probabil a avut o problema si temperatura apei a ajuns la 20 de grade si probabil din aceasta cauza pisica de curatat sticla am gasito moarta si capul il avea alb,in restul acvariului nimic schimbat.Intre timp incalzitorul si-a revenit si functioneaza.
Au aparut dupa 2 zile "mult asteptatele" alge brune IAR.
De aceasta de data asta am curata ambele filtre(cel vechi era mult mai mizerabil incat aproape nu mai scotea jetul de apa).
Dupa toate cele inpamplate in urmatoarea dimineata cand intru la acvariu 1 neon mic era jumatate cazut in acvariu(am 4 neoane subtiri 2 mici de 8W si 2 mari de 22W toate cu tenta albastru rece),noroc ca seara le opresc.L-am scos din apa si l-am pus la uscat sa vad daca mai este ok(pana acum am mai ars 3 lampi tot din aceasta cauza ca ua cazut in apa datorita bandei duble adezive cu care le-am prins de cadrul masutei,de fiekre data punand alta banda mai rezistenta).
De 2 zile au inceput algele brune sa dispara de pe sticla si apa este mult mai limpede.Am impresia ca au mai ramas doar cele de data trecuta de pe ornamente pe care nu le-am curatat.
Sa fie oare de la lumina mai slaba care este acum la acvariu (3 in loc de 4 neoane) sau pentru ca am curatat ambele filtre?...
Temperatura in acvariu este de 26-27 grade C iar la saptamana trebuie sa mai adaug 5-10 L de apa pentru ca scade nivelul.
Acum mai gandesc sa curat acvariul de toti "cacatii" la pesti si restul de alge de pe ornamente,sa curat si sticla dar asta cand or sa imi ajunga uneltele(cred ca dupa revelion).
Asta este acvariul meu momentan cu bune si rele,sper ca algele sunt pe duca si daca nu este asa cred ca ar putea sa fie din cauza  luminii sau pietrisului alb spartura de marmura-cuart pe care il am.Astea ar fi urmataorele schimbari daca se inmultesc iar algele...
O sa mai cumpar 2 pisici de sticla(se pot bate intre ele saca sunt 2 sau sunt pasnice?) si ince 3 sanitari nu stiu inca ce specie(ma gandeam la inca 3 Aymonieri dar am citit ca se bat daca sunt 2 pe un acvariu sub 200 L.
As mai dori daca are cineva de vanzare Guppy Blue Moscow vre-o 15 buc,zebre roz 20,7 Molly si 20 Neon.

Daca aveti si alte pareri sau sfaturi va ascult.

Va salut !

15

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Trebuiesc adaugate si poze acestui topic, pentru a completa descrierile tale referitor la alge si alte chestii, care nu prea le-am inteles! Sigur ai o problema in apa de iti tot mor pestii, nici substratul de care spui nu mi se pare adecvat unui acvariu cu "pisici de sticla" big_smile
   Poze, poze si teste de apa! Altfel nu facem decat sa ne dam cu parerea aiurea iar tie iti tot mor pestii in continuare!

16

Re: Acvariu salon 130 litri Bucuresti

Se poate inchide/sterge threadul.Multumesc!