1

Subiect: Ajutor construire acvariu

Salut,

        Tinand cont ca nu am mai facut niciodata un acvariu, vin catre voi cu rugamintea de a-mi da cateva sfaturi in ceea ce priveste construirea unui acvariu mediu zic eu (L 79,5 cm / l 39,5 cm / h 42 cm).
        Am inteles ca geamul de 6 ar fi suficien dar prezenta unui copil mic in casa ma face sa apelez la geamul de 8 pentru siguranta (nu se stie niciodata cu ce o sa dea in el )  lol
        Acum intrebarea mea e cum sa il lipesc la dimensiunea aceasta: fete lipite pe fund sau pe lateralele fundului ?
        Ce silicon recomandati (marca) ? Alb sau negru?

         Ca lumina ma gandesc la 2 X 24W osram 865.

Accept orice sfaturi sau cristici smile
PS: cineva cu experienta ma poate ajuta cu lipitul? contracost bineinteles

Multumesc anticipat

Re: Ajutor construire acvariu

de lipit eu zic ca nu este mare inginerie...gasesti foarte multe tutoriale pe youtube...care te vor ajuta sa decizi si cum il lipesti(fete lipite pe fund sau pe lateralele fundului)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

3

Re: Ajutor construire acvariu

Vezi aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … -realizat/

4 Editat de george23 (2013-11-26 03:34)

Re: Ajutor construire acvariu

Multumesc frumos pentru video, foarte bine realizat. Temerea mea este ca nu cumva sa se dezlipesca si sa inund casa si vecinii  sad

Poate suna tampit rau dar exista vreun "test" pe care il pot face dupa ce s-a lipit pentru a verifica la limita lipiturile?  big_smile

PS: ce silicon recomandati?

5

Re: Ajutor construire acvariu

Salut!
In functie de bugetul pe care il ai pentru acvariu + echipamente poti sa ai in vedere si varianta hornbach (sau altele de genul) - pachet acvariu+echipamente.
Daca decizi sa il construiesti si apoi sa cumperi filtru+incalzitor+capac+sistem iluminare poti ajunge la un pret mai mare decat "la pachet".
Eu zic sa calculezi cat te costa sa il faci tu si sa cumperi "pe bucati" / "la pachet".
Succes cu proiectul!

Re: Ajutor construire acvariu

Dupa dimensiunile date banuiesc ca va fi incastrat undeva sau atat este suportul pe care va sta,deci varianta achizitionarii unuia de firma cade din cauza dimensiunilor.
Pe de alta parte la cele de firma va mai trebui sa schimbi una-alta deci alti bani cheltuiti... Parerea mea si banuiesc ca a multora de aici,este sa-l faci tu(sau cineva care se pricepe) iar apoi echipamentele sa le achizitionezi in functie de necesitati !
Ca investitie poate te va duce mai mult,depinde ce vrei,dar in timp se va merita  :sok

marian37

7

Re: Ajutor construire acvariu

floreamarian37 A scris:

Dupa dimensiunile date banuiesc ca va fi incastrat undeva sau atat este suportul pe care va sta [...]
Pe de alta parte la cele de firma va mai trebui sa schimbi una-alta deci alti bani cheltuiti... [...]

Posibil sa fie incastrat sau aia sa fie dimensiunea suporului - bine vazut @floreamarian37  :sok
Iar la partea cu echipamentul, depinde si ce isi doreste sa faca in el...

8

Re: Ajutor construire acvariu

Asa este, suportul are dimensiunile acelea. Oricum prefer sa cumpar separat restul, am unul de 63 l din hornbach dar prefer pentru acesta alte lumini, si filtru extern