1

Subiect: Intrebare substrat

Buna, am achizitionat azi substrat JBL Manado,trebuie prespalat/clatit cu apa inainte de a fi introdus in acvariu?
Multumesc.

2

Re: Intrebare substrat

Da

3 Editat de elis (2013-11-28 04:18)

Re: Intrebare substrat

Salut .Il lasi in apa cateva zile, schimbi apa pana cand nu mai miroase si este curata
Il lasi sa se imbibe bine cu apa pt ca este mai usor decat pietrisul

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

4

Re: Intrebare substrat

elis A scris:

Salut .Il lasi in apa cateva zile, schimbi apa pana cand nu mai miroase si este curata
Il lasi sa se imbibe bine cu apa pt ca este mai usor decat pietrisul

Bun sfat!

5

Re: Intrebare substrat

Nu este nevoie sa fie lasat in apa cateva zile,il poate spala de mai multe ori intr-o galeata pana nu mai iese mizeria din el si apa ramane limpede deasupra lui

Re: Intrebare substrat

Eu l-am cernut intr-o galeata cu apa printr-un minciog facut dintr-o perdea mai veche (n-am vrut sa pun la bataie minciogul de acvaristica). Puneam cate o mana de manado in minciog si apoi cu miscari circulare precum cautatorii de aur...ce este fin cade si in minciog ramane ce este mare (manado nu aur) lol Din 40 litri sa zic vreo 2-3 litri de praf pe care daca nu-l scoteam asa imi maronea apa...Dupa asta l-am tinut cam o saptamana in galeti sa se mai ingreuneze

Re: Intrebare substrat

Si eu am trecut manado prin cateva ape pentru a nu avea surpriza  cu murdarirea apei din acvariu.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8

Re: Intrebare substrat

Multumesc de raspunsuri!