1

Subiect: Ajutor in alegerea pestilor

Salut,

Sunt incepator, numele meu este Silviu. Cu ocazia zilei mele de nastere pe 07.01, am primit cadou un set acvariu Eheim AquaPro 63L. Stiu ca nu este mare, dar pentru inceput este ok.
Aseara am terminat partial, de amenajat acvariul (mai am de cumparat o buturuga pentru decor), si l-am pus la ciclat.
Saptamanile astea de asteptare sunt chinuitoare, si nu stiu ce pesti sa pun. Eu m-am gandit in felul urmator:
Lunea viitoare sa introduc 2 corydoras, si apoi dupa inca vreo 2 saptamani vreo 10 neoni, 2 leeri sau guramy, 4 rasbora, si vreo 2 platy.
Ce parere aveti?

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Salut
La multi ani si bine ai venit.
pesti alesi de tine sunt ok wink
probleme de agresiune nu o sa ai in acvariu big_smile asteptam poze cu acvariul si saptamana viitoare cu pesti big_smile

3

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Am uitat sa precizez ca pentru plante (inca putine la numar si doar 2 specii), am folosit substrat de la Tetra, raspandit cam 2 cm grosime, apoi am venit cu 7,5 kilograme de pietris, pe care in prealabil l-am spalat, de am rani pe maini. In apa am pus AquaSafe si EasyBalance, in cantitatile indicate pe ambalaje.
O zi buna.

4

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Tocmai m-am intors la birou de la o mica plimbare in zona unirea. Am vizitat 2 magazine: primul Tropical Aquarium - foarte inghesuit, si mai mult acvarii goale; al doilea pe undeva in zona lipscani, un magazin vopsit in roz, ceva mai multi pesti si plante, dar vazatorul - smecherash type - cred ca mancase 3 kile de lamai. Asa ca va rog sa ma ajutati sa imi procur niste pestisori din Bucuresti.

5

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Salut, incearca la magazinul de la Trigodava sau cel din piata Drumul Taberei, o sa gasesti o multime de pesti. Verifica pe site la sectiunea Magazine. smile

6

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Multumesc de informatii. Stiti vreun magazin in zona Dristor, eu acolo locuiesc?

Re: Ajutor in alegerea pestilor

apropiat de dristor ar fii la piata muncii magazinul domnului Oprea. Daca ai citit acvaristica practica stii cine e tongue
nu are o varietate exagerata de pestii dar merita sa ajungi pe la dansul.
wink

8

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Florin.Mazilu A scris:

apropiat de dristor ar fii la piata muncii magazinul domnului Oprea. Daca ai citit acvaristica practica stii cine e tongue
nu are o varietate exagerata de pestii dar merita sa ajungi pe la dansul.
wink

Din pacate nu am citit-o acum o caut pe net. Diseara cand ies de la munca sigur o sa dau o fuga pe acolo, si am mai aflat de un magazin Reef tot in zona aia.

9

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Acvariul meu Eheim AquaPro are 2 deschizaturi in capac. Una este mai mare si libera, iar cealalta este cam cat o palma si are 2 orificii in ea. Stiti pentru ce este cea de-a doua deshizatura?

Re: Ajutor in alegerea pestilor

pune o poza ca nu stiu modelul de acvariu sau poate stiu dar nu imi dau seama smile)
posibil sa fie pentru hranitor automat dar nu stiu sigur wink

11

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Uite despre ce vorbesc:

Re: Ajutor in alegerea pestilor

exact cum am spus, gaura este pentru hranitor automat.
Dupa forma cred ca este cel rotund de la eheim

13

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Am gasit la ei pe site doar modelele astea 2:
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index … 27666_ehen
Si nici unul nu incape aici.

Re: Ajutor in alegerea pestilor

gresala mea smile
era de la juwel nu eheim tongue
asta cred ca incape acolo big_smile

15

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Da, cred ca asta e. Ce parere aveti pe langa cory, gurami si neoni, ar merge vreo 4 ramirez, in loc de platy?

16

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Salut

Acvariul meu de 63 de litri tine momentan urmatorii locatari: 2 ramirezi (cred ca sunt baieti amandoi ca se bat cand le dau de mancare), 4 cory, 6 neoni si un pomacea. Vroiam sa mai iau 6 cardinali, si 2 gurami.
In loc de gurami pentru a aduce mai multa culoare in acvariu, ce imi recomandati sa pun?

O zi cat mai placuta!

Re: Ajutor in alegerea pestilor

leeri sunt aceiasi specie ca  gourami dar mai colorati wink

18

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Are un coleg de donat un raibow shark, ce parere aveti, sa il iau sau nu, tinand cont de populatia din acvariu: 2 ramirezi, 12 neoni, 4 cory si un pomacea?

19

Re: Ajutor in alegerea pestilor

nu lua nici un fel de asa supranumiti `shark` ca nici macar n-au nici un fel de legatura - populatia ta este superba, tine-o pe drumul asta! wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

20

Re: Ajutor in alegerea pestilor

Pentru ca nu gasesc pe nicaieri niste gurami decenti, ce parere aveti, pot pune un mascul de xipho si 2 femele?