Subiect: ajutati-ma va rog

Buna ziua.Imi cer scuze pentru ca abordez acelasi subiect dar nu stiu ce sa fac si as rezolva problema cat mai repede. Nu de mult mi-am construit un acvariu de aproximativ 140 litri in care mi-am pus substrat din nisip combinat cu pietris pe care l-am spalat foarte bine inainte sa-l bag in accvariu (cu apa de la fantana) am un filtru intern Aquael Turbo 1000, 3 plante (nu stiu inca cum se numesc dar sunt destul de inalte) ,nu am pietre calcaroase. Ultima data cand am facut schimbul de apa m-am hotarat sa spal si buretele de la filtru (mentionez ca atunci cand l-am scos mi-a scapat buretele in apa in acvariu, l-am spalat cu apa scoasa din acvariu ) am schimbat aproximativ 30% din apa ,am pus totul la loc (apa de la fantana de data asta cu toate ca am mai pus si de la robinet dar am lasat-o 48 de ore pentru declorinare)si a 2-a zi m-am trezit cu apa albicioasa...si nu stiu cum sa scap de problema asta. Am inteles ca daca fac schimburi zilnice de 20-30%din apa o sa scap de problema. Eu m-am gandit sa scot toata apa ce o am in acvariu ,sa pun alta noua si sa spal f bine si buretele filtrului. As proceda corect? sau sa scot doar apa fara sa mai spal filtrul? Va multumesc.  Mai precizez ca inainte sa apara aceasta problema apa din acvariu a fost foarte limpede

2

Re: ajutati-ma va rog

Salut!
Cred ca apa aia albicioasa reprezinta deciclare dintr-un motiv sau altul. Nu trebuie sa speli (mai bina zis clatesti) filtrul decat cu apa din acvariu. Cred ca trebuie sa faci schimburi de 20-30% de 2-3ori pe saptamana fara sa mai speli filtrul.
Pentru moment poti "trata" cu UV.
Succes si... ape limpezi!

P.S.: Si apropo de spalat filtrul si schimburi de apa: daca lasi filtrul oprit (pentru a face curatenie in acvariu sau alte motive) mai mult de o ora, cred ca o mare parte din bacterii mor.

3

Re: ajutati-ma va rog

Salut,cum a spus si clegul mai sus,ai deciclat acvariul.Schimburi zilnice de apa.hrana putina la pesti,nu m-ai spala filtrul pentru moment.Ai si filtru extern?Daca ai alt acvariu,scoate buretele din filtrul din acel acvariu si-l storci in acvariul deciclat.Nu uita-schimburi zilnice de apa,hrana putina la pesti,timpul de iluminare al bazinului mai mic.  :sok

0773797258

Re: ajutati-ma va rog

Filtru externu nu am . Intre timp am golit o parte mai mare din acvariu si acum pun apa noua de la fantana pe care incerc sa o aduc la temperatura camerei(incalzesc o parte din ea si le amestec). Sper sa scap de apa aceea ca de vreo 3 zile e asa si pestele a inceput sa stea la suprafata... Apropo de peste : am un caras auriu .El e singurul peste din acvariu.Credeti ca e prea putin si ar trebui sa mai pun si alti pesti? Multumesc

5 Editat de reluu (2013-12-08 19:02)

Re: ajutati-ma va rog

Nu, cu siguranta nu pune si alti pesti.Schimburi de apa zilnic 25-30%.Cat despre peste,este posibil sa-l pierzi.

Daca cauti pe forum,gasesti articole despre ciclare,asa o sa intelegi mai multe.

0773797258

Re: ajutati-ma va rog

cristescu_88 A scris:

Buna ziua.

   Bine ai venit!

cristescu_88 A scris:

Intre timp am golit o parte mai mare din acvariu si acum pun apa noua de la fantana pe care incerc sa o aduc la temperatura camerei(incalzesc o parte din ea si le amestec).

   Fara teste la apa asta nu-ti poate da nimeni nici un sfat!

reluu A scris:

Nu, cu siguranta nu pune si alti pesti.Schimburi de apa zilnic 25-30%.Cat despre peste,este posibil sa-l pierzi.

Daca cauti pe forum,gasesti articole despre ciclare,asa o sa intelegi mai multe.

   Daca face schimburi zilnice de 30% apa nu-l mai intereseaza ciclarea si buretii spalati in apa din acvariu wink
   De ce sa "piarda" pestele? La ce te referi, sau tu doar povatuiesti asa... de duminica?

PS:

cristescu_88 A scris:

Imi cer scuze pentru ca abordez acelasi subiect

   Acelasi subiect abordat si de altii, sau vrei sa spui ca mai ai si alt cont aici cu aceleasi nelamuriri? :omfg

7

Re: ajutati-ma va rog

A spus ca" pestele a inceput sa stea la suprafata",din acest motiv am spus ca este posibil sa-l piarda. De ce nu il "povatuiesti" tu ce sa faca,poate salveaza pestele  :fok .

Sa referit ca mai sunt topicuri deschise si de altii,pe acelasi subiect :sok

0773797258

Re: ajutati-ma va rog

Cand am spus ca abordez acelasi subiect ma refeream ca am mai vazut discutii despre deciclarea acvariului aici pe forum dar eu am vrut sa aflu cat mai multe despre problema mea. Alt cont nu mai am pe forum,sunt incepator in tot ce tine de acvarii si acum incep sa invat cate ceva. Teste pentru apa inca nu pot face pentru ca nu am cele necesare dar o sa achizitionez incet ceea ce am nevoie. Multumesc mult pentru sfaturi date pana acum

Re: ajutati-ma va rog

reluu A scris:

A spus ca" pestele a inceput sa stea la suprafata",din acest motiv am spus ca este posibil sa-l piarda. De ce nu il "povatuiesti" tu ce sa faca,poate salveaza pestele  :fok .

   Sa-i dea sa manance mazare big_smile

Re: ajutati-ma va rog

I-am mai dat mazare aproximativ odata pe saptamana dar acum a trecut ceva vreme de cand nu i-am mai dat desi am vazut ca ii place foarte mult smile

11

Re: ajutati-ma va rog

buna,aceeasi problema am avut-o si eu acum 2 saptamani...
Schimb 20-30% de apa zilnic cu oxigenarea apei de la filtru cat mai mult...Pestii imi erau toti lesinati si am crezut ca pierd tot...incet incet isi revine si apa si carasul tau....nu face nimic din Panica, ai sa incurci treburile mai tare...
ps. eu am luat si Easy Balance de la Tetra, nu pot sa sustin ca el mi-a rezolvat problema dar pare eficient in combinatie cu ce am enumerat mai sus.