Subiect: Reflectoare

Salutare!

Din ce material as putea sa confectionez manual reflectoare pentru neoane? Ideal ar fi unul maleabil si stralucitor precum "hauru si hargintu la tigani".

Fii natural !

2

Re: Reflectoare

Poti folosi autocolant reflectorizant (argintiu) care se gaseste in magazinele de tip Hornbach, Bricostore, etc. Se lipeste direct pe interiorul capacului, este f. ieftin, cu ramndament si usor de manipulat. Ca sa te conving de realitate, uita-te la acvariul de pe locul 3 al concursului editia a-8-a. Este al meu si eu folosesc asa ceva de ani de zile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Reflectoare

O alta varianta este staniolul care-l folosesc gospodinele la bucatarie, se gasete in orice magazin cu profil alimentar, este ieftin, sub forma de sul  si se poate mula pe orice capac,  orice curbura, pliu, etc.
Eu am de vre-o 2 ani si deabea acum da semne de matuire, dar no problem, lipesc altul wink

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

Re: Reflectoare

intradevar cele doua variante reflecta lumina foarte bine insa nu sunt chiar cea mai buna varianta (staniol folosesc si eu momentan) un reflector bun cu forma specifica poate aproape dubla eficacitatea neonului smile!

Fii natural !

5

Re: Reflectoare

eu am facut dintr-o teava de canalizare din pvc,dar cauta bine inainte,poate gasesti ramasa una de dimensiuni mici si sa nu tai din una intreaga cum am facut eu sau sa cumperi una,cauta la un vecin prieten etc.
am taiat o bucata de dimensiunea neonului,apoi am taiat pe lungime o bucata de 7 cm intre muchii
am aplicat o banda adeziva de aluminiu de aproximativ 10 cm latime care s-a incadrat perfect,dar poti folosi autocolant oglinda ca e foarte bun
am dat 2 gauri in capac
am prins cu doua suruburi bucata de pvc,clemele care o sa tina neonul,in cazul meu de metal pentru ca am un neon T5 si de plastic nu aveam prin casa
am facut instalatia la neon si gata
eu zic ca a iesit bine si e mai bine ideea asta decat cu autocolant pe tot capacul,parerea mea
daca te intereseaza ideea mea,iti pot da mai mule detalii sau poze din timpul construirii
salutare si ape limpezi

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Reflectoare

merci mult tzae ! daca ai posta si niste poze ar fi super si pt altii nu doar pt mine...poate venim cu imbunatairi big_smile

Fii natural !

7

Re: Reflectoare

Alexandrovici A scris:

merci mult tzae ! daca ai posta si niste poze ar fi super si pt altii nu doar pt mine...poate venim cu imbunatairi big_smile

uitati si pozele

http://i49.tinypic.com/afafkz.jpg

http://i49.tinypic.com/152e0qt.jpg

http://i45.tinypic.com/21o3jf4.jpg

http://i50.tinypic.com/2ytzhpf.jpg

http://i48.tinypic.com/2pz9nid.jpg

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Reflectoare

super... dar cred ca era mai eficient daca taiai teava aproape de mijlocul ei , adica sa ai un arc de cerc mai mare pt ca lumina ce pleaca in lateral (orizontal) nu va fi redirectionata catre jos (vertical).

Fii natural !

9

Re: Reflectoare

Alexandrovici A scris:

super... dar cred ca era mai eficient daca taiai teava aproape de mijlocul ei , adica sa ai un arc de cerc mai mare pt ca lumina ce pleaca in lateral (orizontal) nu va fi redirectionata catre jos (vertical).

cand m-am apucat de construit,m-am luat dupa o schema cu cote fixe,deci...asa mi-a iesit,cum se vede in imagini

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Reflectoare

ti-a iesi foarte bine oricum! felicitari !

Fii natural !

11

Re: Reflectoare

Alexandrovici A scris:

intradevar cele doua variante reflecta lumina foarte bine insa nu sunt chiar cea mai buna varianta (staniol folosesc si eu momentan) un reflector bun cu forma specifica poate aproape dubla eficacitatea neonului smile!

In legatura cu dublarea eficacitatea neonului da-mi voie sa te contrazic. Niciodata un neon de 15w si 900 lumeni ( de exemplu ) daca este instalat cu un reflector bun o sa aiba 30w respectiv 1800 lumeni. In cel mai fericit caz, cu cel mai bun reflector de pe piata fabricat cu o tehnologie spatiala ,chiar, o sa redirectioneze toti cei 900 lumeni ai neonului in apa.

Cu alte cuvinte un neon de 900 lumeni instalat intr-un capac de acvariu, fara reflector, o sa dea maxim 600 lumeni in primii 10 cm de apa ai acvariului dumneavoastra. Fapt dovedit de persoane care au scule, dare de mana si ceva experienta in domeniu. Sunt chestii logice si de bun simt daca facem o pauza mica si incercam sa gandim un pic mai mult.

12

Re: Reflectoare

nici un comentariu scifficus?
stiu ca nu le-ai vazut..

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

13

Re: Reflectoare

Le-am vazut. E bun dar parca trebuia mai lat reflectorul taiat. Adica arcul de cerc mai mare. Tu ai taiat la un 7 cm, eu ti-am specificat intr-o discutie ulterioara ca iti trebuia o teava de diametru 7-8 cm din care taiai o treime din ea. Dar pe general e bine.

14

Re: Reflectoare

scifficus A scris:

Le-am vazut. E bun dar parca trebuia mai lat reflectorul taiat. Adica arcul de cerc mai mare. Tu ai taiat la un 7 cm, eu ti-am specificat intr-o discutie ulterioara ca iti trebuia o teava de diametru 7-8 cm din care taiai o treime din ea. Dar pe general e bine.

pe viitor o sa incerc sa fac altul..promit

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Reflectoare

scifficus A scris:
Alexandrovici A scris:

intradevar cele doua variante reflecta lumina foarte bine insa nu sunt chiar cea mai buna varianta (staniol folosesc si eu momentan) un reflector bun cu forma specifica poate aproape dubla eficacitatea neonului smile!

In legatura cu dublarea eficacitatea neonului da-mi voie sa te contrazic. Niciodata un neon de 15w si 900 lumeni ( de exemplu ) daca este instalat cu un reflector bun o sa aiba 30w respectiv 1800 lumeni. In cel mai fericit caz, cu cel mai bun reflector de pe piata fabricat cu o tehnologie spatiala ,chiar, o sa redirectioneze toti cei 900 lumeni ai neonului in apa.

Cu alte cuvinte un neon de 900 lumeni instalat intr-un capac de acvariu, fara reflector, o sa dea maxim 600 lumeni in primii 10 cm de apa ai acvariului dumneavoastra. Fapt dovedit de persoane care au scule, dare de mana si ceva experienta in domeniu. Sunt chestii logice si de bun simt daca facem o pauza mica si incercam sa gandim un pic mai mult.

Fara nici un fel de reflector din cei 900 lumeni sa zicem ca vor ajunge doar 400 in apa restu dispersanduse in mediul inconjurator...cu ajutorul unui reflector bun speram ca macar 700 lumeni din cei 900 vor ajunge in apa , asta inseamna ca se mareste eficacitatea neonului nu puterea sa.

Fii natural !

Re: Reflectoare

scifficus A scris:

Sunt chestii logice si de bun simt daca facem o pauza mica si incercam sa gandim un pic mai mult.

De bun simt este sa fii modest, sa ajuti atunci cand poti si detii mai multe cunostine si  sa nu ai comentarii acide atunci cand crezi ca cineva se inseala! (poate acea persoana gandeste un pic mai mult ca tine)

Fii natural !

17

Re: Reflectoare

Chiar imi pare rau ca mesajul meu ti s-a parut acid. Departe de mine intentia asta. Dar asta este, suport consecintele.
PS : Chiar fara nici un pic de sarcasm sau aciditate explica-mi si mie cum vine cu " dublarea " eficacitatii avand in vedere ca un dispozitiv electric transforma curentul in lumina, miscare, caldura cu o eficacitate de xx % ?
Poate chiar nu am fost atent la scoala si mi-a scapat acest aspect.

Re: Reflectoare

Fara reflector ajunge doar 40% din lumina emanata de neon in apa iar cu reflector va ajunge 75% din lumina emanata de neon in apa. Nu am zis ca imbunatateste performantele neonului sau puterea lui sau orice alta caracteristica a neonului ci doar ca ansamblu neon+reflector e mai eficient decat neon simplu.
Descult vei fi mai putin eficace in parcurgerea unei distante decat daca ai avea adidasi in picioare.

Fii natural !

19

Re: Reflectoare

Cele mai bune materiale pt. reflectoare ar fi foile(tabla) de aluminiu sau inox de 0.5mm.Se gasesc la materiale de constructii,etc.Se vand la buc./tabla 2000mm/1000mm/0,5mm

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

20

Re: Reflectoare

Si o schema pentru cei care pot sa-si confectioneze singuri reflectoarele. Schema considerata a fi una cu randament de peste 97%.