1 Editat de um02122 (2013-12-09 07:38)

Subiect: AquaNano40

Data nasterii: 04/05/2012

Acvariu:
AquaOne AquaNano40 acvariu tropical all-in-one.

Tip:recif mix, cu soft coral, cativa LPS si SPS.

Pesti: doi clowni, o pereche goby-crevete si un blenny

Filtrare:
7-8 kg piatra vie, 8 kg nisip de coral, skimmer de substante organice Tunze 9002, BioNitrateX, RowaPhos, carbon activ (Fluval), mediul ceramic ce vine cu acvariul, doua refugii hang-on, unul cu macroalge si unul cu piatra vie, ambele avand mangrove rosii.

Circulatie:
AquaOne Maxi 102 500 lph in filtrul acvariului, setata sa mearga pe la 50-80lph cu un deflector Hydor Flo
Powerhead NeWave 1.6 800-1600 lph
Doua Hydor Koralia Nano 1600 conectate la un Hydor Wavemaker (1600 lph fiecare, alterneaza la 60 de secunde)
Un Hydor Pico 1200 Evolution cu deflector Hydor Flo

Lumina:
Un strip TMC AquaRay 600 Ultra Marine White si o lampa TMC AquaBeam 1500 Ultima NP cuplate intr-un controller TMC cu 8 conectori (folosesc doar trei)
Un strip TMC AquaRay AquaBlue Flexi-LED folosit ca lumina actinica de noapte

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

2

Re: AquaNano40

Si cateva poze de detaliu.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

3

Re: AquaNano40

Si ultimul update video (full HD):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=spda3ihAzFU[/youtube]

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

Re: AquaNano40

foarte dragut cubul, se vede ca este bine echilibrat, felicitari

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: AquaNano40

Foarte frumos  :apl  Dar geamul mai trebuie curatat. mad Strica pozele.

6

Re: AquaNano40

johnny A scris:

Foarte frumos  :apl  Dar geamul mai trebuie curatat. mad Strica pozele.

Ai dreptate. Din pacate, pozele sunt unul din motivele minore pentru care am acest acvariu. Si daca nu as avea nevoie sa vad in acvariu, n-as curata nici geamul din fata (care e curatat o data la doua saptamani pentru poze).

Am prea multi algivori amatori de microalge ca sa le refuz o pajiste atat de usor de abordat. Si eu am intrat in hobby pentru ca imi pasa de animalele mele. Se cheama sa fii un hobbyist responsabil.

Daca stai sa te gandesti, pestii nostri au un spatiu vital de zeci de ori mai mare in ocean. Noi ii luam, ii punem in niste cutii cu apa toxica si le dam mancare substandard.

Am citit pe un forum cum cineva sfatuia sa nu dai frozen food unui peste care mananca pellets pentru ca-l "spurci".

Nu exista compliment mai mare decat un peste cu burta rotunda care te ignora cand apari pe langa acvariu. Pestii mei asa sunt.

Acum ca sa intru in detalii legate de ce imi cresc alge pe geam, am fost prea ocupat si am intarziat cu doua luni schimbarea mediilor de filtrare. Cum GFO si-a epuizat capacitatea de a lega fosfati, au aparut algele. Si sunt doar pe sticla. Doar microalge. Observa ca nu am GHA nicaieri in acvariu, piatra e acoperita de corali si de alge coraline. Asa ca ce e pe sticla e un snac pentru melcii si blenniul linear.

In plus, nu sunt acasa jumatate din timp. Mai mult de un an pus cap la cap nimeni n-a fost acasa sa aiba grija de acvariu si totusi arata asa cum arata.

Tu ai emotii cand pleci de acasa in concediu patru zile si lasi acvariul nesupravegheat? Eu n-am daca sunt plecat mai putin de doua saptamani. Acvariul meu este obisnuit sa traiasca fara mine. Si sa traiasca bine. Oricum cand sunt acasa nu imi ia mai mult de doua ore pe saptamana mentenanta. Prefer sa petrec mai mult timp privindu-l.

Daca vrei te invat si pe tine cum se face, de asta am intrat pe acest forum, sa imi impartasesc experientele cu alti hobbyisti.

Pace si numai bine.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

7 Editat de um02122 (2013-12-09 23:29)

Re: AquaNano40

Pare cam aspru mesajul, n-am vrut sa sune asa. Sper sa-l iei drept ceea ce este, n-am vrut sa fiu ofensiv. Daca o sa vezi al doilea acvariu o sa intelegi de ce nu am motive sa fiu smile

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

8 Editat de miloaleko (2013-12-10 03:21)

Re: AquaNano40

Salut,
Imi place foarte mult cum arata acvariul tau. Si foarte buna gandirea cu intretinerea lui cat mai usoara. Asta este si ideea cred pentru noi toti, care avem grija de coltisoarele de natura din casa.
Legat de mesajul "aspru" catre johnny, cred ca n-o sa-l deranjeze, pentru ca si el este preocupat de bunastarea pestilor si este "maniacul" filtrarilor si crearea conditiilor optime in acvariul lui pentru "pestisori" (http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … inta-noua/).  Daca vei citi cate filtre/materiale filtrante are, ai sa te plictisesti. Si mai cred ca noi bem apa mai murdara decat au pestii in acvariul lui smile

As vrea sa ne arati si celalalt acvariu, daca ai sa ai timp si dispozitie :fok

9 Editat de um02122 (2013-12-11 00:46)

Re: AquaNano40

La mine strategia e simpla si filtrarea e conceputa pe principiul k.i.s.s.  (keep it stupid / simple). Cu cat ai mai multe componente, cu atat mai multe sanse ca ceva sa se defecteze si sa iti scoata acvariul din echilibru.

E important sa ai un plan si sa adaugi incet animalele ca sa permiti filtrarii biologice sa tina pasul. In plus, eviti agresivitatea dintre animale.
De aceea ese important sa eviti cumparatul din impuls.

Legat de filtrare, incerc sa minimizez cantitatea de mancare neconsumata care ajunge in cele din urma in filtrarea mecanica. Pentru asta ai nevoie de un lant trofic cu cat mai multe verigi (diversitate). Probabil cam 40-60% din mancare este mancata sub forma initiala de pesti si nevertebrate (corali, anemone, melci, crabi, creveti, viermi, stelute de mare, copepozi, amfipozi). Acestia absorb 30-50% din ce au mancat. Restul se intoarce in apa, impreuna cu metaboliti. De aici intra in actiune filter feeders. Ce ramane si ce se excreta nedigerat e prins de skimmer. Am un skimmer ratificat la 200L in 50 L de apa. Skimez umed si asa scot probabil pana la 80% din organicele dizolvate in apa (cred ca si o parte din amoniac ajunge in skimmat). Restul se transforma in amoniac/nitriti/nitrati sub actiunea bacteriilor din piatra si substrat si apoi prin procese anaerobice in N2 si O2 (pentru denitrificare folosesc BioNitratEx). Desigur, fosfatii sunt alt rezultat al procesarii mancarii. Acestia sunt folositi intr-o cantitate minima de animale, restul hranind algele. RowaPhos ma ajuta sa scap de marea parte a fosfatilor si astfel algele nu prea au ce manca pentru a creste.

O parte foarte importanta a echipei de curatare sunt bristle worms, bristle stars (nu stiu traducerea in romaneste tongue), amfipozii si copepozii. Ei ajung cam oriune poate ajunge mancare si astfel mancarea nu putrezeste nicaieri in acvariu.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

10

Re: AquaNano40

Stai linistit  lol  Nu mai suparat deloc ,sincer nu am sus cu rautate treaba cu curatatul geamului.Si sa sti ca stau linistit chiar daca plec de acasa cateva zile. :noroc .Succes cu bazinul . :noroc

11

Re: AquaNano40

Am curata azi geamurile. Erau pline de alge, amfipozi care mancau alge, oua de melci (collumbelide/dove snails), melci si asterina. A fost un mic genocid.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

12

Re: AquaNano40

O istorie in imagini a acvariului meu. Primele trei luni. Nenumarate tentative de aquascape.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

13 Editat de um02122 (2013-12-18 00:29)

Re: AquaNano40

Inca 6 luni. In final am ajuns la varianta finala de aquascape.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

14

Re: AquaNano40

Urmatoarele trei luni au fost grele. Am trecut printr-un declin partial cu pierderea unui clown, trecut in carantina si tratament pentru al doilea pentru sase saptamani in urma unei infectii cu Oodinum (marine velvet), am neglijat pentru o perioada acvariul si am mai pierdut cateva nevertebrate, printre ele fiind si unul din cei mai frumosi corali pe care i-am avut pana acum, un Euphyllia glabrescens - torch coral, lasand ca piese centrale doi corali moi, un Sarcophyton si o Sinularia.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

15

Re: AquaNano40

Dupa ce a implinit un an acvariul a devenit mult mai stabil si orice am adaugat in el a prosperat. Am mai adaugat la perechea de clowni o pereche goby-crevete si un blenny, plus corali SPS, LPS si coraliformi.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

16 Editat de um02122 (2013-12-18 02:07)

Re: AquaNano40

Temperatura culorii difera in pozele care au o componenta actinica intrucat lumina este o combinatie de LED cu temperaturi de 10k si de 50k Kelvin cu un controller care variaza intensitatea si temperatura culorii pe parcursul zilei prin marirea diferita a intensitatii ledurilor cu lumina de temperatura a culorii diferita, lumina avand o temperatura de 20k Kelvin dimineata si seara si pe la 10-14k Kelvin la miezul zilei, cu o lumina de noapte exclusiv in spectrul 420-460 nm.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

17

Re: AquaNano40

-continuare-

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

18

Re: AquaNano40

La acest moment coralul moale din stanga (Sarcophyton) nu mai incapea in acvariu, presa pe sticla geamului din fata si pe coralii din jurul lui. Avand doua optiuni, upgrade sau fragmentat si neavand spatiul pentru un acvariu mai mare, am ales sa fragmentez coralul.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

19

Re: AquaNano40

Pozele cu fragmentarea.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.

20

Re: AquaNano40

-continuare poze-

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.