Subiect: Intrebare despre acvarii marine

Va salut cu drag pe toti utilizatorii acestui site :fbr !Craciun fericit si multa sanatate!!Numele meu este  Alexandru ,am 14 ani si sunt din Bucuresti.Este pentru prima oara cand m-am inscris pe site-ul acesta.Am un acvariu Juwel de 40 L luat recent.Povestea a inceput in luna august.Verisorul meu mi-a facut cadou de ziua mea un acvariu,stiind ca imi plac animalele. El mi-a zis sa nu il populez devreme pentru ca nu-i bine si ca trebuie lasat la ciclat.Peste trei zile vine si matusa si vine cu vreo 20 de pesti[platy,zebre,neoni,xipho,cory,melci,creveti red cherry,gurami,scalari]. :bf  :crap  :of  :melc .aU MURIT IN MASA cat ai zice peste.Au murit toti.Am o intrebare cat costa un acvariu marin simplU DE INCEPATOR :-
Ma surprins extrem de mult.Pestele meu favorit pe care l-as cumpara este pestele damselfish cu coada galbena .Nu am pretentii mari dar as vreau un peste marin simplu,un acvariu marin simplu.CE PESTI MARINI MI-ATI RECOMANDA?Simplu de hranit si ingrijit.

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

Re: Intrebare despre acvarii marine

salutare si tie...
e frumos un acvariu marin..dar investitia e destul de mare...
pe langa lumina,(are alt spectru fata de cde-a de apa dulce)ai nevoie de alte tipuri de echipamente
la un acvariu de 40 de litri ai putea sa faci rost de un filtru hang-on destuld e puternic si cu vreo 6 kg de piatra ie cred ca ai putea incropi un ecosistem
ce iti pot spune ca o sa te coste ceva cam multisor dar...succes
daca ai intrebari iti stam la dispozitie
apropos....acolo nu te mai joci chiar asa cu cate 20 de pesti..

3

Re: Intrebare despre acvarii marine

Daca as fi in situatia ta, un minim care mi-ar asigura succesul:

- un acvariu pe la 60 L
- nisip uscat de aragonit 2-4 Kg
- piatra vie cam 6 Kg
- apa sarata si apa de osmoza
- un filtru Hang-on, am experienta buna cu cel de la acvariile Fluval Edge
- RowaPhos, Seachem Purigen
- cel putin un cap de pompa de 2000 LPH sau mai bine doua la 1000-1600 LPH
- lumina pui ce vrei tu, se poate si fara si daca ai doar pesti poate ca e mai bine fara
- un burete pentru filtrare particole mari la intrare in filtru
- test amoniac, nitrit si nitrat
- un termometru de sticla
- un incalzitor pe la 100W cu termostat reglabil sau fixat la 26C. AquaMedic Titanium ar fi optiunea mea.
- ceva cu care sa masori salinitatea, eu folosesc refractometru, exista ceva mai ieftin din plastic cu un brat, dar nu stiu numele

Dupa o luna jumatate as cumpara pestele.
Pesti pentru nano:
- clownfish - o pereche mica din specia Amphiprion ocellaris
- goby - din familia Amblyeleotris cu un crevete (traiesc in simbioza, au nevoie de un strat mai gros de nisip, asa ca pune 8Kg la lista)
- blenny - din familia Ecsenius
- exista cateva specii de goby pigmeu din Cebu: Trimma cana, Eviota pellucida, Eviota nigroventris
- poti cumpara un Royal Gramma - Gramma loreto
Pentru mai multi pesti potriviti pentru acest setup uita-te pe http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+2124

As sta departe de Damsele, sunt niste pesti foarte rezistenti dar foarte agresivi. Cu o damsela poti fi sigur ca nu vei mai adauga alti pesti fara sa fie omorati. Plus ca te va ataca si pe tine cand faci treaba prin acvariu

Poti adauga la lista daca mai ai bani:
- Sare pentru acvarii marine si unitate de osmoza inversa
- Skimmer de proteine (unul solid pe la 500 de ron este Tunze 9002, probabil ca exista si mai ieftine dar mai putin eficiente, silentioase; poti sa-ti faci singur un skimmer cu un tub de acrilic, pompa de aer si piatra poroasa, cauta pe google protein skimmer diy airstone)
- O lumina, de prefera cu lumina mai rece (la tropical se foloseste o lumina de 3500-6500 Kelvin, care e un alb galben, tu trebuie sa cauti in spectrul 8000-14000 Kelvin, dar orice lumina e ok, doar ca arata mai bine pestii marini in lumina mai albastra, plus ca nu vei vedea ce urata e piatra)

Ca sa il tii in viata ai nevoie de:
- 10 L de apa sarata pe saptamana
- 10 L de apa de osmoza la doua saptamani (ca sa inlocuiesti pierderile de apa prin evaporare, altfel salinitatea va creste)
- mancare pentru pesti mici.

Succes in incercarea ta, daca te hotarasti ca ai banii si vointa sa pleci la drum, anunta-ne sa-ti dam sfat ca sa eviti greselile inerente si costurile suplimentare. Poate veteranii iti pot dona cate ceva maruntisuri care zac nefolosite pe la ei prin pod. Ar fi ideal sa gasesti pe cineva care are deja un acvariu marin, macar daca iti da niste apa cu bacterii in ea si tot esti un pas inainte.

Postez o poza cu acvariul meu nepretentios de vacanta, momentan are in el un crab pe care il am de asta vara de la mare. S-a dublat in dimensiuni si a naparlit o data, semn ca ii merge bine. De asemenea, niste anemone Actinia equina, tot din mare.

Numai lucrurile rele se intampla repede intr-un acvariu de recif.