1

Subiect: Nano acvariu plantat

salut
doresc sa demarez un nou proiect cu un nano acvariu de 10 L
momentan am si filtru si incalzitor si o sa imi iau si o lampa pentru lumina
momentan imi trebuie decat pietris de 2-3MM si eventual un burete pt filtru smile
dupa o saptamana de lasare la ciclat voi introduce pestii sau mai bine zis pestele care va fi decat o femela betta smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

2

Re: Nano acvariu plantat

Eu tias sugera ceva foarte Frumos Un Betta Rosu Crown Tail va da frumos unui Nano.Parerea Mea NU prea activ nu prea agresiv

3 Editat de aqua (2010-02-09 23:44)

Re: Nano acvariu plantat

eXotic A scris:

Eu tias sugera ceva foarte Frumos Un Betta Rosu Crown Tail va da frumos unui Nano.Parerea Mea NU prea activ nu prea agresiv

da pai aduc la zoomania foarte multe varietati de betta si foarte frumoase smile
ultima oara cand am fost aveau decat un mascul de betta alb cu coada franjurata asa foarte frumos si ala smile
ma intriga faptul ca ii tin in pahar roll

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: Nano acvariu plantat

Asta este nai ce le face
Pentru a nu se bate.Deaia sunt tinuti in acel Bol

5

Re: Nano acvariu plantat

eXotic A scris:

Asta este nai ce le face
Pentru a nu se bate.Deaia sunt tinuti in acel Bol

stiu asta asta exotic lol
a fost primul lucru care l-am invatat despre betta smile
ziceam ca ma intriga deoarece sunt si ei suflete si chiar daca se zice ca pot fi crescuti in pahar,astia o iau in serios lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Nano acvariu plantat

asa este daca tii neaparat sa bagi o femela acolo in nano iti dau eu 1 mare la 6 Cm cam asa grasuta frumoasa culoare Indigo.Mia disparut masculul de la ea si am so dau pe 5 lei

7

Re: Nano acvariu plantat

eXotic A scris:

asa este daca tii neaparat sa bagi o femela acolo in nano iti dau eu 1 mare la 6 Cm cam asa grasuta frumoasa culoare Indigo.Mia disparut masculul de la ea si am so dau pe 5 lei

pai nu ca am deja femela betta lol
este in acvariul al mare dar vreu sa o mut ca e cam agresiva smile
vin acuma poze cu acvariul cum arata acuma smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8

Re: Nano acvariu plantat

incepe sa prinda viata smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:55)

Re: Nano acvariu plantat

:fmad

10 Editat de aqua (2010-02-12 21:51)

Re: Nano acvariu plantat

merlin21 A scris:
eXotic A scris:

Eu tias sugera ceva foarte Frumos Un Betta Rosu Crown Tail va da frumos unui Nano.Parerea Mea NU prea activ nu prea agresiv

Un betta care nu este agresiv, este ori bolnav, ori pe moarte..

@aqua daca imi permiti cate sfaturi
Arata urat marginea facuta cu negru, ai putea sa o lasi asa, ar arata mult mai bine.
Apoi fundalul, nu prea merge, mai bine cauti un autocolant negru sau albastru.
Un acvariu asa mic, se tine greu, iti zic din proprie experienta, si cum o sa ai doar un mascul de betta,o sa iti fie greu cu plantele si implicit cu algele.
Ca plante cauta moss si anubias nana, pistia sunt cele mai potrivite. Si aici intervine problema, fiind betta nu poti tine nimic cu el, asa ca te sfatuiesc sa mai pui niste melcii, nu conteaza de care, doar sa nu fie pomacea sau helene, ei vor aera radacinile plantelor si o sa se simta diferanta, mai ales ca nu o sa fertilizezi..
Lumina de aseamenea e f importanta, daca il vrei f plantat mergi pe ceva pe 9w daca nu cauta de 7w.
Sunt bune becurile economice de la oasram 827,830 si 865.

nu e mascul betta,ci femela
hmmm...cam greu ce mi-ai zis tu deoarece nu prea am de unde sa achizitionez tot ce mi-ai zis neutral
nici macar autocolant negru nu stiu daca gasesc dar la asta ma gandeam si eu ...
moss nu se gaseste la mine IN NICI UN CAZ iar anubias foarte rar...
nu il vreau foarte plantat deci nu cred ca o sa fie nevoie de cine stie ce iluminare ...ca plante,ma gandeam la hygrophila si elodea si eventual si anubias dar asta daca gasesc...
am 3 pui de anubias pe tulpina dar pana se dezvolta....
momentan inca nu am gasit pietris natural decat din ala colorat "bleah"
sa vad daca reusesc sa fac din ce mi-ai zis tu
de ce zici ca marginea este urata ? smile
o sa incerc sa tin cont dar la orasul meu unde acvaristica este TOTAL la pamant...este cam greu...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:54)

Re: Nano acvariu plantat

:fmad

12

Re: Nano acvariu plantat

merlin21 A scris:

Eu traiam cu impresia ca ai fi din bucuresti.
Din ce am inteles eu cu nano, efectul unui astfel de acvariu e cu atat mai mare cu cat nu iti dai seama ce dimensiuni are. Adica, daca pui o poza cu el lumea va crede ca este mult mai mare, in momentul in care ai pus banda aceea pe margini, cam limiteaza acvariul, il transforma intr-o cutie..

ok...daca gasesc colant negru scot banda deoarece strica mult un colant negru si o banda neagra
mie sincer imi place rama aia asa neagra
ii da un efect frumos acvariului smile
o sa vad ce fac ...momentan am mai luat niste muschi de padure si am mai luat un lemn dragut de la vecini...(sper sa nu observe lol )
si daca gasesc iau si un anubias ca iubesc mult de tot aceasta planta wink
acest acvariu are 10L sau poate chiar mai putin smile
merge greu cu acvariul...asa daca gaseam pietris mai repede deja il aveam la ciclat ...

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:53)

Re: Nano acvariu plantat

:fmad

14

Re: Nano acvariu plantat

Crezi ca e obligatoriu sa folosesti autocolant ? Asta e doar o idee, si vad ca multi o preiau, dar sa stii ca la fel de bine merge cu un carton simplu negru sau albastru, chiar si alb. Daca e coala mai groasa asa de 120 grame si putin lucioasa si mai bine, dar autocolantul ala o data ce l-ai lipit nu-l mai dai jos iar efectul dupa parerea mea e mai interesat cu o coala asezata in spatele acvariului, nici nu e nevoie sa o lipesti de sticla.
Eu am cautat poze,texturi la rezolutie mare cu 300dpi pe un site, le-am dus la printat pe foaie gloss de 120grame, iar una din ele e acum in spatele acvariului mic, cel in lucru.

15

Re: Nano acvariu plantat

Un exemplu

16

Re: Nano acvariu plantat

.

17 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:53)

Re: Nano acvariu plantat

:fmad

18

Re: Nano acvariu plantat

frumos ,fffrumos

19

Re: Nano acvariu plantat

merlin21 A scris:

asta nu este acvariul cumva al unei persoane din iasi? eu asa stiu..
vezi ca exista un mic copyright pe poza:P

da, avatar are dreptate, nici eu nu folosesc autocolant, am niste bucati de plexic colorate in spate, dar merge la fel de bine cu carton sau altele.

Pai da, si eu ce am facut gresit ? smile mai mult ar putea sa-mi multumeasca ca ii fac reclama...il gasesti si pe google, deci e facut public.

20

Re: Nano acvariu plantat

am luat astazi pietris negru,granulatie 2MM

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise