1

Subiect: ochi exoftalmici

buna, am si eu probleme cu un pestisor tetrazona are ochi exoftalmici rau, sta doar la fund, sub filtru pitit mai toata ziua, nu stiu nici daca mananca... Ieri statea cu burta in sus! Azi cand am mai schimbat din apa l-am si atins cu mana si nu s-a ferit.. cred k sufera rau! Femela nu are nimic, e mai activadar tot fricoasa. mentionez k am observat in acvariu si fecale albe( cred k de la gurami, pe el l-am prins "in fapt"). Mai am un  xifo si o zebra care e cocosata rau dar activa, nu prezinta alte simptome. am acvariu de la o prietena de doar 3 saptamani deci nu prea stiu altceva. acvariul este d 60 l, le dau de mancare fulgi si granule tetramin. in ultimele zile nu am mai conectat incalzitorul deci cred k apa a avut temp undeva la 21grade, in rest temperatura este setata la 24grade va rog, dati-mi un sfat

2

Re: ochi exoftalmici

ochi iesiti din orbita, telescopici...

Re: ochi exoftalmici

Salut,este mai dificil de tratat deoarece simtomele pot fi date de mai multe boli cum ar fi; hexamita,spironucleus,octomitus trutae,tuberculoza(Mycobacteria)baga niste  bactopur direct de la Sera o pastila la 50 litri,1 lingura de sare mare neiodata la 10 litri apa(daca ai plante scoatele,le distruge sarea) dupa 5 zile schimba 50%in apa si repeta tratamentul daca mai este nevoie,concomitent cu acest tratament poti sa administrezi in mancare Metroidazol si Cloramfenicol,Tetraciclina sau Doxiciclina daca pestii inca mai mananca.Suna-ma la nr 0760022004 sau 0758112991 pentru alte tratamente.Ma bucur ca am putut sa te ajut si ca am fost singurul
dintre atatia acvaristi care ti-a raspuns,Cu stima

4

Re: ochi exoftalmici

iti multumesc pt raspuns vali. din fericire problema s-a rezolvat, ochii arata aproape k inainte . am crescut temp pana la 30 grade (am crescut cu 2grade pe zi) si am mentinut-o vreo 5zile dupa care am scazut treptat pana la 26. ei erau obijnuiti pe 24grade si, cred k aceasta a fost cauza(daca era vorba de tuberculoza se imbolnavea si femela, daca nu chiar toti pestii).  in urma celor intamplate a ramas cu un obicei bizar knd e  pitit sub filtru sta cu burta in sus  smile
inca o data iti multumesc pt raspuns si daca mai am nelamuriri acum stiu pe cine sa intreb big_smile .