Subiect: Ce ciudatenie...

Buna seara la toti acvaristii de pe site!Am strans banii dar am o surpriza neplacuta:nu sunt disponibile ustensile:hidrometru ;sare. Nu gasesc nici pestii(ca sa vad la ce ma astept). :fcry .Am cautat de mi-au sarit capacele.Nu piatra vie;nu sare;nimic!! :fcry .Daca comand online ;tata zice ca iau teapa.Va sunt recunascator sa aflu "pet shopuri "care se ocupa cu acvarii marine.

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

2

Re: Ce ciudatenie...

http://www.pepika.ro/21-Acvaristica/559-Acvarii-marine/

http://accesorii-acvariu.ro/index.php/a … ina-1.html




esti foarte entuziasmat si nu te uiti unde trebuie

Re: Ce ciudatenie...

Buna platina big_smile M-sm dus la Reef Aquarium (cei care se ocupa cu acvariile dulcicole si marine )dar acest magazin nu mai este.Sunt mai disperat ca oricand si online mie frica sa i-au teapa.Cine stie ce noroc.Eu stiu ca trebuie sa fiu entuziasmat dar..keep calm and think pozitive :-

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

4

Re: Ce ciudatenie...

platina e doar rank—ul oferit de site, dar daca vrei pesti poti vorbi cu proprietarul acvariidevis.ro sau cu cei de la reef...ambii fiind jucatori vechi pe piata si sigur nu dau teapa. desi nu cred ca vei gasi vreo vietate in afara de stocurile existente (iarna se sisteaza importurile) merita sa incerci.
domoleste—ti entuziasmul si fii calm, ardelean....decat sa bagi o pereche de nemo si o anemona (costa in jur de 300 ron) intr—un bazin neciclat si sa ii pierzi, mai bine te apuci si citesti forumul cap—coada.

Re: Ce ciudatenie...

Pai ;sunteti sigur(a) ca proprietarul site-ului are pesti marini???La inceput m-am cam indoit ca Reef Aquarium mai este deoarece a dat faliment.Dar poate stiti mai multe. :fok .A ;si cum se numeste proprietarul??Si din ce zona este??

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

6 Editat de Ancistrus (2014-01-08 00:52)

Re: Ce ciudatenie...

Ancistrus A scris:

Pai ;sunteti sigur(a) ca proprietarul site-ului are pesti marini???

   Aaa nuuu... asa zice el! Dar noi stim ca e bandit! Nu are... doar se face ca face smile))) Intreaba si vei afla!

PS: Acvaristica marina se face cu bani sau foarte multe cunostinte in domeniu (experienta)... tu unde te aflii?

7 Editat de Ancistrus (2014-01-08 00:53)

Re: Ce ciudatenie...

Se poate sterge!

Re: Ce ciudatenie...

Ancistrus;provin din cartierul pantelimon.Eu stiu ca trebuie sa ma documentez si sa am experienta in acvaristica.Parintii mei au detinut un acvariu de 15 ani ;mare cu discusi si l-au vandut si au facut bani frumosi.M-am saturat de atata "dulceata" ;ma refer la acvariile dulcicole :crap .M-am dus la un petshop pe nume Reef Aquarium ;de langa volksbank ;pe la pasajul muncii.si nu mai era :frogp Vroiam sa ma interesez de toate cele acolo

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

9 Editat de MariusMinu (2014-01-08 19:00)

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Daca comand online ;tata zice ca iau teapa.

Eu zic sa incerci la pepika...daca nu ai curaj sa faci cumparaturi on-line poti merge la sediul lor pe str.Armeneasca (metrou Universitate). Eu am fost foarte multumit de cate ori am comandat de la ei. :fok Dupa ce-ti faci necesarul cu echipament si ciclezi acvariul poti vorbi cu taticu' despre ceva pestani pentru saratura wink http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ta/page/7/

Ancistrus A scris:

Acvaristica marina se face cu bani sau foarte multe cunostinte in domeniu (experienta)

Eu as zice si cu una si cu alta (degeaba ai bani daca n-ai cunostinte si degeaba ai cunostinte daca n-ai bani) wink asta ca o mica paranteza in marea ecuatie a acvariilor de apa sarata... big_smile

10

Re: Ce ciudatenie...

Dar pana la urma unde este  ????La metroul de la universitate sau la armeneasca??

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

11

Re: Ce ciudatenie...

MariusMinu A scris:
Ancistrus A scris:

Acvaristica marina se face cu bani sau foarte multe cunostinte in domeniu (experienta)

Eu as zice si cu una si cu alta (degeaba ai bani daca n-ai cunostinte si degeaba ai cunostinte daca n-ai bani) wink asta ca o mica paranteza in marea ecuatie a acvariilor de apa sarata... big_smile

   Marius, daca am bani pot creste si balene in acvariu... despre ce vorbim? big_smile Scuza-ma ca tot eu trebuie sa inchid "parantezele" lol

12

Re: Ce ciudatenie...

Ancistrus;tu ai acvarii de apa dulce??? big_smile Dar ce cauti la rubrica acvarii marine lol

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

13 Editat de Ancistrus (2014-01-08 22:13)

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Ancistrus;tu ai acvarii de apa dulce??? big_smile Dar ce cauti la rubrica acvarii marine lol

   Dintre noi doi, tu sigur nu ai ce cauta la rubrica asta, mai ales la varsta ta... dar, ma mai distrez si eu de pe margine, ce sa fac lol

paulet932 A scris:

Sunt curios daca sunt pesti marini pentru incepatori???Acvariu juwel,40 L,
.Helpppp please...... :froll  .

14

Re: Ce ciudatenie...

Pana la urma ;ajutorul unde este?? neutral Mistoul nu prea are nici un dumnezeu.....pana la urma citeste-mi "citatul" .Eu iubesc acvariile.Acest site a fost conceput pentru cei care trebuie indrumati si sa-si corecteze greseselile in legatura
Cu ACVARISTICA Ancistrus.Nu este site de caterinca.Am 14 ani totusi sad .Dar in fine......

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

15

Re: Ce ciudatenie...

"Pana la urma" ... cum a spus colegul mai sus " Acvaristica marina se face cu bani sau foarte multe cunostinte in domeniu (experienta) " ... dupa ce citesti vreo 2 luni pe forumurile de specialitate poti sa vi si sa pui intrebari in legatura cu ceea ce nu ai inteles ... nu cred ca, colegii nu te vor ajuta.
Eu unul am inceput un acvariu marin dupa aproximativ 2-3 luni de citit forumuri zi de zi si inca am FORTE multe nelamuriri ... tu vi aici si ii bombardezi cu intrebari fara ca nici macar sa sti ce vrei sa afli de fapt.

"When you reach the end of your rope, tie a knot in it and hang on."

16

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Pana la urma ;ajutorul unde este?? neutral Mistoul nu prea are nici un dumnezeu.....pana la urma citeste-mi "citatul" .Eu iubesc acvariile.Acest site a fost conceput pentru cei care trebuie indrumati si sa-si corecteze greseselile in legatura
Cu ACVARISTICA Ancistrus.Nu este site de caterinca.Am 14 ani totusi sad .Dar in fine......

paulet932 A scris:

Ancistrus;tu ai acvarii de apa dulce??? big_smile Dar ce cauti la rubrica acvarii marine lol

   Deci copilul asta e fenomenal, ma ia la misto iar pentru faptul ca-i raspund, in gluma, se simte tot el luat la misto... greu mai este la 14 ani lol

17 Editat de nuckbluck (2014-01-09 01:19)

Re: Ce ciudatenie...

se pare că nu a fost postat mesajul, revin

3 magazine

1. reef aquarium lângă kaufland de la fosta electroaparataj - cel mai aproape de tine în zona pantelimon < magazinul este al doilea după ce faci stânga pe străduţa de lângă reprezentanţa fiat. au şi expoziţie în parcul herăstrău cum intri pe la televiziune
2. maxipet de la kaufland mihai bravu de la fosta miraj
3. coralis din zona tricodava - mergi cu 90 de la stadionul naţional şi cobori în în zona respectivă la intersecţia unde este bila şi McDonald's şi apoi mergi în stânga spre bdul. ghencea < magazinul este pe partea dreaptă la parterul blocurilor


după ce faci turul magazinelor pe care le-am menţionat mai sus citeşte din nou toate mesajele pe care le-ai primit (pe toate cele 5 topicuri deschise de tine - şi încearcă să nu mai deschizi un topic nou). analizează ceea ce ţi-a spus "um02122", în sensul că apa nu este decât dacă e de osmoză - apa direct de la robinet nu merge la marin

un osmozor e cam 3-400 ron, nispul e cam 100 ron, piatra vie e cam 79 ron/Kg şi-ţi trebuie vreo 6 kg pentru început, un fitru extern e cam 3-400 ron, pompa de valuri începând de la 50 ron (china), dacă vrei corali lumină cel puţin "actinică" începând de la 45-50 ron neonul + plus vieţuitoarele (un peşte mai ieftin de la 70 ron)

baftă

18 Editat de octavian (2014-01-09 18:07)

Re: Ce ciudatenie...

Char vroiam sa iti spun si eu sa dai o fuga pana a coralis si ai sa ramai uimit...
Din cate pot sa imi dau seama paulet are sustinerea parintilor,plus ca acestia au avut acvariu mare cu discusi asta insemnand si ceva experienta(presupun ca despre tata e vorba mai mult)
Ancistrus,nu inteleg ce ai cu el..."copilu" poate caut,a o activitate extra scolara cu care sa isi umple timpul,poate ca cu banii si experienta tatalui si perseverena lui o face ceva.
Acum paul,acum daca ai bani si iti permiti o poti face.dar trebui sa iei in serios lucrurile si sa fi deschis fata de tatal tau(adica de banii lui).estimarie care ti e-a spus nuck sunt cat se poate de reale si pe langa acestea mai iti trebuie incaaltee(acvariu,standul,sarea) plus ca trebuie sa iei in calcul costurile lunare.treaba cu osmozorul e ca nu poti face acvaristica marina fara acesta.
Daca as fi in locul tau mi-as face o lista cu tot ce as avea nevoie ca sa vad ce costuri sunt si daca imi permit.bineinteles ca nu o sa mai deschizi alt topic in care sa intrebi ce aparatura ai nevoie ci ca un om responsabil o sa studiezi lumea aceasta a acvaristicii marine.
Deci,calculeaza-ti costurile,vezi ce echipamane ai nevoie,studiaza si fi deschis fata de parinti.
Multa bafta din partea mea,sunt alaturi de tine

Si apropo,mai inchide din topicurile alea,pastreaza doar unul in care iti expui toate nelamuririle

19

Re: Ce ciudatenie...

Buna seara Octavian!!Sunt incantat de cunostiinta! big_smile Da exact ce am spus mai devreme ;parintii mei au avut un acvariu cu discusi (ohh ce vremuri)   roll .Aveau un discus de 4 ani pe nume Oggy .Era frumos.....Lasand amintirile de o parte ;cei drept este bine sa ma documentez  si asta am facut.Nu ma grabesc ca n-am de ce...(la ciclare ma refer ).Am auzit ca sunt preturi ridicate hmm .Dar eu sunt din pantelimon iar coralis in zona "drumul taberei".Nu am timp .Dar CichlidZone m-a va ajuta mult si mi-a dat un mesaj cand m-am asteptat putin. :apl

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

20

Re: Ce ciudatenie...

Nuck Bluck ;ce este un osmozor???Si ce face acesta???

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda