Subiect: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

Salutare,

Doresc sa achizitionez un filtru extern pt un acvariu cu dimensiuni 120 lungime, 30 latime si 40 inaltime, aproximativ 150 de litri. Dupa multe cautari m am oprit la 4 modele:

Filtru extern Eheim 2224 
JBL CRISTALPROFI E1501 GREENLINE (debitul nu e prea mare? )
Filtru extern JBL CristalProfi e901 greenline
Eheim 2424 Experience 250

Un model din aceasteaa as achizitiona, va rog frumos o parere.

Multumesc

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

eu as alege 2424. Desi dimensiunile externe sunt la fel, se pare ca 2424 are capacitatea de filtrare mai mare ca 2224 si asta conteaza foarte mult( de la 2,3l la 3l inseamna cu 30% mai mult, cel putin asa arata datele pe net)

PS: nu sunt adeptul CristalProfi

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

scorpionul A scris:

eu as alege 2424. Desi dimensiunile externe sunt la fel, se pare ca 2424 are capacitatea de filtrare mai mare ca 2224 si asta conteaza foarte mult( de la 2,3l la 3l inseamna cu 30% mai mult, cel putin asa arata datele pe net)

PS: nu sunt adeptul CristalProfi

   Te deranjeaza o capacitate mai mare de filtrare? Respectiv de la 3l la... peste dublu, respectiv 7.6 litri? smile

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

Salut,

Pe mine nu ma deranjeaza, acum intrebarea e cum e firma JBL, din ce am mai citit  majoritatea erau multumiti de ele, sincer in momentul de fata  Filtru extern acvariu JBL CristalProfi e901 greenline ma tenteaza, si ca performanta si ca pret, dar sunt deschis la cat mai multe pareri.
ms fain

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

Salut. Eu am si Eheim si JBL e1500, sunt multumit de ambele. Parerea mea este sa mergi pe e1500, poate vrei la un moment dat sa treci la un acvariu mai mare si momentan poti pune un robinet pe retur si ii mai tai din debit.

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

Salut,

Eu am JBL CristalProfi E900 si E1500 de 2 ani. Sunt foarte bune amandoua si sunt foarte multumit de ele. E900 mi se colmateaza destul de repede, dar este pus la un acvariu suprapopulat, asa ca nu-i de mirare. Intr-un acvariu normal il curatam la 3 luni.
E901 si E1501 sunt variantele economice, dar si cu un debit mai slab. Am inteles ce dimensiuni are acvariul, dar depinde si ce ai de gand sa pui in el. Ce si cati pesti si ce fel de plante. Diferenta intre debitul celor doua este destul de mare. Daca te pune gandul sa te "joci" si cu ciclide africane cu  E900 va fi un chin, ca se va colmata destul de repede filtrul, precum si furtunele lui. Asta cu furtunele iti vei da seama la E901 ca este problema de baza. Scade mult debitul apei din cauza algelor depuse pe interiorul furtunelor si va fi nevoie din cand in cand sa le cureti. Cel mai bine atunci cand te ocupi si de curatarea filtrului. Sa nu omiti furtunele pentru ca este o diferenta mare cu ele curate si fara sa fie curatate.
Varianta lui "dany112004" n-am incercat-o, dar suna interesant. Si eu as merge pe un 1500 in cazul in care te gandesti la ceva mai mare pe viitor. Daca nu, mergi pe mana/buzunarul tau wink In cazul in care ai decis E901 daca nu face fata il mai ajuti si cu unul intern pentru filtrarea mecanica si gata.

Re: Alegere filtru extern acvariu pt acvariu 150 l

miloaleko A scris:

Salut,

Eu am JBL CristalProfi E900 si E1500 de 2 ani. Sunt foarte bune amandoua si sunt foarte multumit de ele. E900 mi se colmateaza destul de repede, dar este pus la un acvariu suprapopulat, asa ca nu-i de mirare. Intr-un acvariu normal il curatam la 3 luni.
E901 si E1501 sunt variantele economice, dar si cu un debit mai slab. Am inteles ce dimensiuni are acvariul, dar depinde si ce ai de gand sa pui in el. Ce si cati pesti si ce fel de plante. Diferenta intre debitul celor doua este destul de mare. Daca te pune gandul sa te "joci" si cu ciclide africane cu  E900 va fi un chin, ca se va colmata destul de repede filtrul, precum si furtunele lui. Asta cu furtunele iti vei da seama la E901 ca este problema de baza. Scade mult debitul apei din cauza algelor depuse pe interiorul furtunelor si va fi nevoie din cand in cand sa le cureti. Cel mai bine atunci cand te ocupi si de curatarea filtrului. Sa nu omiti furtunele pentru ca este o diferenta mare cu ele curate si fara sa fie curatate.
Varianta lui "dany112004" n-am incercat-o, dar suna interesant. Si eu as merge pe un 1500 in cazul in care te gandesti la ceva mai mare pe viitor. Daca nu, mergi pe mana/buzunarul tau wink In cazul in care ai decis E901 daca nu face fata il mai ajuti si cu unul intern pentru filtrarea mecanica si gata.


Ms de sfat, am dat comanda acum de e901, sper sa fie ok, am ales acesta caci deocamdata nu o sa trec la unul mai mare:) acesta e noul acvariu. Populat in principiu o sa fie cu carasei oranda, ranchu si cativa sanitari . maxim 10. Sper sa fata fata filtru, de nu, mai cerem sfaturi:)

Ms mult tuturor pt pareri