Subiect: Plantare acvariu 120X30X40, pesti:carasei si sanitari

Salutare,

Acesta e un nou proiect in curs si mai lipseste doar plantarea si sincer nu stiu cu ce. Nu vreau sa fie aglomerat, in mintea mea am o imagine, pe mijloc un decor de lemn mai lung sau 2 in functie de dimensiunea lor( http://www.aquariumprest.ro/products.php?1166&cPath=39 )  si pe langa decor doresc sa pun plante.

Substratul vreau ceva negru:
http://www.aquariumprest.ro/products.php?368&cPath=31 combinat cu pietre de decor de genul http://www.aquariumprest.ro/products.php?372

Acvariu aprox 150 litri  120L x 30l x 40 I
Filtru JBL CristalProfi e901 GL
Pompa aer cu piatra aer de 15 cm, mai am o iesire pe el dar momentan nu o utilizez.
Incalzitor 150 w
Pesti: detin 2 sanitari si 8 cararesi dar sunt de talie mica, 5- 7 cm, o sa mai achizitionez maxim 6 dar tot aceeasi dimensiune caci vreau sa creasca sub ochii mei:)

Daca se poate va rog sa ma ajutati/indrumati cu niste tipuri de plante si substrat si daca exista ceva ce se potriveste mai bine cu speciile de pesti pe care le detin.  Precizez ca acvariu nu va sta la perete, va fi expus in mijloc deci va fi vizibil din orice pozitie ,mai putin o latime careva fi mai langa perete de asta merg pe varianta de decor pe mijloc. Am atasat si poza, formatul coalei a5 o reprezinta camera si acvariu va fi pozitionat fix cum m-am chinuit sa desenez:)

Multumesc frumos si astept cat mai multe pareri sfaturi:) :crap :bf

Re: Plantare acvariu 120X30X40, pesti:carasei si sanitari

Daca vrei sa tii carasi deja ai limitat drastic numarul de plante pe care le poti folosi...cred ca merg anubiasi, echinodorusi (nu sunt sigur)...in general plante cu frunza mai tare. :of In situatia in care deja ai 8 mancaciosi din astia si vrei sa mai iei inca 6 trebuie sa te gandesti si la upgrade acvariu/filtrare...alfel se vor stresa si se vor zbarli solzii pe ei (:| a se citi dropsy hmm . Un caras la maturitate are nevoie de 50 de litri de apa ...cred ca ar trebui sa mai citesti un pic despre acesti pesti :fok

Re: Plantare acvariu 120X30X40, pesti:carasei si sanitari

MariusMinu A scris:

Daca vrei sa tii carasi deja ai limitat drastic numarul de plante pe care le poti folosi...cred ca merg anubiasi, echinodorusi (nu sunt sigur)...in general plante cu frunza mai tare. :of In situatia in care deja ai 8 mancaciosi din astia si vrei sa mai iei inca 6 trebuie sa te gandesti si la upgrade acvariu/filtrare...alfel se vor stresa si se vor zbarli solzii pe ei (:| a se citi dropsy hmm . Un caras la maturitate are nevoie de 50 de litri de apa ...cred ca ar trebui sa mai citesti un pic despre acesti pesti :fok

Salutare,

Stiu ca au nevoie de spatiu, dar momentan sunt f mici . Pana o sa ajunga la maturitate sper sa fac upgrade la un acvariu mult mai mare:) Am unul de 600 litri dar nu am nici spatiu si nici echipamentul potrivit pt a il popula:) Incep usor usor:D

Ms de sfat

Re: Plantare acvariu 120X30X40, pesti:carasei si sanitari

MariusMinu A scris:

Daca vrei sa tii carasi deja ai limitat drastic numarul de plante pe care le poti folosi...cred ca merg anubiasi, echinodorusi (nu sunt sigur)...in general plante cu frunza mai tare. :of In situatia in care deja ai 8 mancaciosi din astia si vrei sa mai iei inca 6 trebuie sa te gandesti si la upgrade acvariu/filtrare...alfel se vor stresa si se vor zbarli solzii pe ei (:| a se citi dropsy hmm . Un caras la maturitate are nevoie de 50 de litri de apa ...cred ca ar trebui sa mai citesti un pic despre acesti pesti :fok

Salutare,

Stiu ca au nevoie de spatiu, dar momentan sunt f mici . Pana o sa ajunga la maturitate sper sa fac upgrade la un acvariu mult mai mare:) Am unul de 600 litri dar nu am nici spatiu si nici echipamentul potrivit pt a il popula:) Incep usor usor:D

Ms de sfat

Re: Plantare acvariu 120X30X40, pesti:carasei si sanitari

Nu vreau sa te fortez...momentan nu cred ca sunt probleme, mai ales ca o sa-ti vina si filtru extern (tot JBL e900 am si eu si este f. bun), doar vream sa te fac atent ca au nevoie de spatiu si filtrare de calitate. :fok Cred ca exagerezi cu 600litri... lol Substrat iti recomand fie din hornbach pietris 2-4 mm (cred ca aveti hb in Iasi) sau pietris cuartos de la baumax la sac de 25 kg. Oricum nu cred ca are rost sa cumperi ceva mai scump de 2 lei/kg(ma refer la pietris) sub care poti pune ceva substrat fertil daca vrei plante mai pretentioase...Eu (in nebunia mea big_smile ) mi-am cernut tot pietrisul direct din balastru pentru constructii (tocmai ce cumparasem 9mc). In acest pietris am reusit setarea sprig '12 : http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/ac … ng-12/581/, deci se poate, vointa sa fie. Spor!