1 Editat de dany112004 (2014-01-12 01:31)

Subiect: The Rock

Salutatare!!!
Dupa ce am trecut prin diferite faze cu acavriul respectiv Avatar, Lost Island a venit momentul sa va prezint noul meu proiect pe care m-am gandit sa il botez *The Rock*.
Acum prezentarea
Acvariu 120x50x50 sticla de 8 cu intarituri (asa am gasit, vroiam de 10)
Substrat - Tropica Plant grow 5 litri
Substrat - Aquatic Nature Ferti Soil 40 kg + 9 litri Aqua Soil Amazonia
Ph controller Dennerle Evolution Deluxe cu sonda
Permanent Co2 de la dennerle
Filtru extern Jbl e1501 green line - 6 litri Eheim substrat pro
Filtru Eheim 3 -250 - bureti, substrat pro si Siporax
Reactor extern Aqua medic 1000
Lampa 4x54W aquamedic
Patru neaone Giesemann ( 2 mid day + 2 aquaflora)
Lampa UV 9V Eheim
Lili Pipe de la Blau
Incalzitor 300W
Jbl Surface Skimmer TopClean II
Jbl Aqua In Out - e super
Butelie 2 kg dennerle (2 buc)
Manometru cu doua reglaje, unul fin
Numaratoe bule Jbl
2 valve antiretur
Stand acvariu pal de 19mm

Decor
ADA -  UNZAN STONE
Flora - HC, Eleocharis acicularis, Micranthemum umbrosum, Ludwigia sp, Hydrocotyle verticillata, Pogostemon helferi, Amania sp Bonsai, Riccia fluitans, Alternanthera reineckii Mini, Pogostemon erectus, Eleocharis sp Mini, UG, Pheonix moss, Staurogyne repens, Proserpinaca palustris.
Fertilizare ADA - Brighty K, Green Brighty step 3, Green Brighty Special Lights, ECA

Re: The Rock

Asteptam poze big_smile

Re: The Rock

Poze

Re: The Rock

2

Re: The Rock

3

Re: The Rock

Foarte frumos smile Asteptam sa vedem cum evolueaza,in spate nu pui ceva plante mai inalte ?

7 Editat de dany112004 (2014-01-12 01:32)

Re: The Rock

Multumesc. In spste stanga este Eleocharis aciculsris iar in dreapta Pogostemon erectus, pe mijloc Proserpinaca palustris. Este inca crud. Am sa mai postez evolutia lui.

8

Re: The Rock

Frumos inceputul....un acvariu care va avea un potential mare..  :sok  :sok
Roca respectiva ma dat gata..ii superba  smile
Succes in continuare

Re: The Rock

Multumesc Petre. Si mie mi-a placut de cum am vazut-o. Am fost la o prezentare ADA si astea au mai ramas. Nu am mai stat pe ganduri si am luat-o.
Si eu sper sa iasa ceva frumos. Mai vreau sa modific ceva dar pe parcurs. Ma gandeam la niste HC direct pe roca , dar trebuie sa ma gandesc cum fac.

Re: The Rock

E.....demential!!!! :apl  sunt sigur ca va fi o reusita

11 Editat de mariuspopa69 (2014-01-12 02:42)

Re: The Rock

dany112004 A scris:

Multumesc Petre. Si mie mi-a placut de cum am vazut-o. Am fost la o prezentare ADA si astea au mai ramas. Nu am mai stat pe ganduri si am luat-o.
Si eu sper sa iasa ceva frumos. Mai vreau sa modific ceva dar pe parcurs. Ma gandeam la niste HC direct pe roca , dar trebuie sa ma gandesc cum fac.

ai vazut cum planta cel de la ADA, cuba pe buturuga, o lasa cu tot cu vata minerala cu care venea, cred ca asa va trebui sa procedezi si tu wink eu ma chinui cu ea in volcanitul ala de nu am pomenit

12

Re: The Rock

dany112004 A scris:

Mai vreau sa modific ceva dar pe parcurs. Ma gandeam la niste HC direct pe roca , dar trebuie sa ma gandesc cum fac.

Cred ca o poti baga cu penseta printre crapaturile de la roca.....eu unu asa am facut can aveam roca aia neagra....se prinde de minune

Re: The Rock

Marius - multumesc. Au iau plantele de la Tropic,  dunt alea 1 2 grow, si contin gel nu vata. Oricum merci de sfat.

Petre - la asta m-am gandit si eu, dar trebuie sa mai iau un pot ca nu mai am.

Re: The Rock

Astept sa vad cum evolueaza si am sa vad ce modificari am sa fac.
Am de gand sa mai umblu si la lumina. Momentan am 4x54 si ma gandeam sa mai pun inca unul, ideea e ca le vreau dimabile. Sau ma bate gandul si pe led, ceke de la Maxspect de 8000 k si 120w. Inca ma mai documentez.

Re: The Rock

E.....demential!!!! :apl  sunt sigur ca va fi o reusita

Re: The Rock

:apl

mariuspopa69 A scris:

E.....demential!!!! :apl  sunt sigur ca va fi o reusita

Multumesc. Asta imi doresc si eu.

Re: The Rock

Da este cum mam așteptat acest setup ... am sa urmăresc cu mare placere evoluția lui deoarece prezintă un mare interes.Oare cum va arata roca dupa ce vei intra in program normal cu iluminatul acvariului ???
Ape limpezi colega  :acv

18

Re: The Rock

Imi place la nebunie... succes cu el !

lup cosmin A scris:

Oare cum va arata roca dupa ce vei intra in program normal cu iluminatul acvariului ???

GDA ?  smile

19 Editat de dany112004 (2014-01-12 18:52)

Re: The Rock

lup cosmin A scris:

Da este cum mam așteptat acest setup ... am sa urmăresc cu mare placere evoluția lui deoarece prezintă un mare interes.Oare cum va arata roca dupa ce vei intra in program normal cu iluminatul acvariului ???
Ape limpezi colega  :acv

multumesc.
Programul de iluminat nu l-am schimbat, este acelasi. Ramane de vazut. Oricum deja am 4 pomacea si vreo3-4 creveti Red fire, mai urmeaza inca 30 -40 de creveti.

Re: The Rock

visiniu A scris:

Imi place la nebunie... succes cu el !

lup cosmin A scris:

Oare cum va arata roca dupa ce vei intra in program normal cu iluminatul acvariului ???

GDA ?  smile

Multumesc, ma bucur enorm ca place tuturor.
GDA - sper sa nu, dar trebuie sa aibe si cei 3 Otto ce papa  smile