Subiect: Ce substrat sa aleg?

Dupa mai multe pareri si sfaturi, atat din partea voastra cat si din partea altora, am decis sa schimb substratul acvariului cu unul activ, insa si aici am nevoie de sfaturi si indrumari.

Pana acum am in calcul mai multe variante de substrat insa as dori sa va prezint cateva la care astept pareri:
- primul substrat (fertilizator): Sera Floredepot sau JBL AquaBasis Plus (in strat de circa 2cm)
- pe urma, cel de-al doilea strat:
var 1: Dennerle Crystal Quartz Maro inchis, in combinatie cu Pietris Alb Natural, acesta din urma doar pe alocuri si in jurul unor decoruri sau pe post de carari sau poteci
var 2: Substrat ARGO Aqua Szut (aici nu stiu daca se mai pune alt substrat peste sau sub el)
var 3: Substrat AquaMedic Volcanit (doar ca nu gasesc de cumparat in romania, iar sa fac comanda pe un site din deutch costa cam mult transportul) + din cate am citit sunt pareri impartite in a folosi un substrat nutritiv (fertilizator) sub el sau nu

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

Re: Ce substrat sa aleg?

Parerea mea este sa folosrsti Volcanit, iar pe urma ar fi Dennerle. Acum depinde de cat vrei sa investesti.

Re: Ce substrat sa aleg?

Volcanit,face toti banii,fara nimic dedesubt,fertilizare in coloana de apa...
Ca substrat fertil e mai bun JBL dar ia in calcul si varianta de la Tropica. Problema acestor substraturi este la plantari-replantari,cand iti va murdari apa...
Eu unul le-am ocolit  big_smile

marian37

Re: Ce substrat sa aleg?

Volcanit gasesti pe nevertebrate

Re: Ce substrat sa aleg?

Volcanit gasesti pe nevertebrate

6

Re: Ce substrat sa aleg?

mariuspopa69 A scris:

Volcanit gasesti pe nevertebrate

Cand gasesti tu Volcanit la Nevertebrate sa ma anunti si pe mine!

Re: Ce substrat sa aleg?

@floreamarian37: imi poti explica mai clar ce inseamna fertilizare in coloana de apa? multumesc

Cat despre volcanito, am vazut ca apare pe pepika.ro insa: Disponibilitate: nu este în stoc, iar pe nevertebrate nu am mai vazut deloc.

Pana la urma am sa aleg una dintre urmatoarele variante:
1. Substrat Aquatic Nature Ferti Soil Black sau Brown, Small 1-2 mm sau Medium 3-5 mm

2. Dennerle DeponitMix professional substrate + Dennerle FB 1 sustrate start + Pietris 1-2 mm Dennerle Crystal Quartz Maro inchis (sau nu mai am nevoie de acesta din urma?)

Ce parere aveti?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

Re: Ce substrat sa aleg?

Exista si Vulcanit de la firma Hobby, care este un substrat gata fertilizat, deci scapi si de bataia de cap cu fertilizant sub substrat!
   Fertilizare in coloana de apa, adica se dozeaza fertilizantul (lichid) direct in apa acvariului.

Re: Ce substrat sa aleg?

xeroxclona A scris:
mariuspopa69 A scris:

Volcanit gasesti pe nevertebrate

Cand gasesti tu Volcanit la Nevertebrate sa ma anunti si pe mine!

Nu stiu din ce cauza a aparut de doua ori si la un interval mare de ore? Legat de volcanit suna la ei si iti aduc, eu asa am procedat;)

10

Re: Ce substrat sa aleg?

Pana la urma merg pe varianta de Dennerle DeponitMix professional substrate + Dennerle FB 1 sustrate start + Aqua Medic Volcanit.

Am gasit Volcanit de la Aqua Medic, insa abia pe sfarsitul acestei saptamanii intru in posesia lui. (abia astept  :apl  smile

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.