1

Subiect: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

ala de mai jos e acvariul meu  |
                                             |
                                             |
                                             |
                                            \/

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

2

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

asa mai verde smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

3

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

acvariu
cam mare jungla wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

4

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

folosesc un filtru intern Fan-1 ,un incalzitor aquael comfortzone (dupa poza vedeti ca se afla in acvariul caraselului deoarece e bolnav) si un termometru ATATA!
nu folosesc fertilizanti deoarece nu vreu sa imi imbolnavesc pestii hmm
plante: vallisneria spiralis,anubias,hygrophila,cabomba,ludwigia,elodea,cryptocoryne si nu in ultimul timp,muschi de padure big_smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

aqua A scris:

folosesc un filtru intern Fan-1 ,un incalzitor aquael comfortzone (dupa poza vedeti ca se afla in acvariul caraselului deoarece e bolnav) si un termometru ATATA!
nu folosesc fertilizanti deoarece nu vreu sa imi imbolnavesc pestii hmm
plante: vallisneria spiralis,anubias,hygrophila,cabomba,ludwigia,elodea,cryptocoryne si nu in ultimul timp,muschi de padure big_smile

foarte frumos acvariul,felicitari
eu nu stiam ca daca folosesti fertilizanti se imbolnavesc pestii,in fine,cred ca nu sunt eu bine informat,mai asteptam si alte pareri

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

6

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

tzae A scris:
aqua A scris:

folosesc un filtru intern Fan-1 ,un incalzitor aquael comfortzone (dupa poza vedeti ca se afla in acvariul caraselului deoarece e bolnav) si un termometru ATATA!
nu folosesc fertilizanti deoarece nu vreu sa imi imbolnavesc pestii hmm
plante: vallisneria spiralis,anubias,hygrophila,cabomba,ludwigia,elodea,cryptocoryne si nu in ultimul timp,muschi de padure big_smile

foarte frumos acvariul,felicitari
eu nu stiam ca daca folosesti fertilizanti se imbolnavesc pestii,in fine,cred ca nu sunt eu bine informat,mai asteptam si alte pareri

intr-adevar...nu ai observat ca la unii acvaristi experimentati li se imbolnavesc cam des pestii ?
asta este din cauza fertilizantilor alora care se pun sub pietris ..
nu zic ca ar fi totala vina a lor ...dar ei sunt unii dintre principalii factori wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

Aqua...  stai linistit... fertilizarea este ultimul lucru de care trebuie sa te feresti pentru a le merge bine pestisorilor tai.. wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

8

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

Schlaffen A scris:

Aqua...  stai linistit... fertilizarea este ultimul lucru de care trebuie sa te feresti pentru a le merge bine pestisorilor tai.. wink

ma gandeam sa imi bag si co2 smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

Se vede ca iti bati capul cu el, bravo, dar indraznesc sa vin cu o sugestie. De departe acvariul tau de impresia de o claie de verdeata. Nu ma pricep la plante dar poti incerca o combinatie de culori, un verde mai inchis, poate si dintr`acelea roscate. Sau poate o buturuga ceva sa mai rupa din verdele ala care, cel putin de la distanta lasa senzatia ca nu prea te ocupi de evolutia plantelor si au crescut necontrolat. Sa ai grija de el;)

Etiamsi omnes, sed non ego.

10

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

astazi am mutat acvariul
acum l-am pus pe hol si da o ambianta mult mai placuta smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

11

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

nu stiu cine va informat ca fertilizanti pentru plante imbolnavesc pestii!:lol:..NU ESTE ADEVARAT!(nici nu se pune problema de asa ceva)

12 Editat de aqua (2010-02-08 19:15)

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

bogdivaio A scris:

nu stiu cine va informat ca fertilizanti pentru plante imbolnavesc pestii!:lol:..NU ESTE ADEVARAT!(nici nu se pune problema de asa ceva)

bogdivaio...tu ai fertilizanti ? ce fel de fertilizant ?
in acest timp, pestii tai s-au imbolnavit de vreo infectie bacteriana ?

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13 Editat de bogdivaio (2010-02-08 22:31)

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

eu folosesc fertilizanti lichizi pentru plante atat feretilizare micro cat si macro de cativa ani si nu am avut nici o problema si stai linistit ca nici nu o sa fie cazul...bolile apar la pesti din varii motive cum ar fi:stresul,hranirea necoraspunzatoare,caliatetea apei(clor,apa prea dura,Ph-ul apei),etc.
...fertilizanti contin nutrientii de care au mare nevoie plantele pentru o dezvoltare sanatoasa(nutrienti care se regasesc si in mediul lor natural,de unde provin)

Deci poti folosi negresit fertilizanti pentru plante chiar iti recomand!,dar in cantitatile recomandate de producator.

P.S.mai multe informatii utile despere ingrijirea plantelor si cum sa faci sa obtii o buna dezvoltare a plantelor tale din acvariu sunt sigur ca vei gasi pe acest forum sau pe alte forumuri dedicate acvaristilor.Bafta!

14 Editat de aqua (2010-02-08 23:16)

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

bogdivaio A scris:

eu folosesc fertilizanti lichizi pentru plante atat feretilizare micro cat si macro de cativa ani si nu am avut nici o problema si stai linistit ca nici nu o sa fie cazul...bolile apar la pesti din varii motive cum ar fi:stresul,hranirea necoraspunzatoare,caliatetea apei(clor,apa prea dura,Ph-ul apei),etc.
...fertilizanti contin nutrientii de care au mare nevoie plantele pentru o dezvoltare sanatoasa(nutrienti care se regasesc si in mediul lor natural,de unde provin)

Deci poti folosi negresit fertilizanti pentru plante chiar iti recomand!,dar in cantitatile recomandate de producator.

P.S.mai multe informatii utile despere ingrijirea plantelor si cum sa faci sa obtii o buna dezvoltare a plantelor tale din acvariu sunt sigur ca vei gasi pe acest forum sau pe alte forumuri dedicate acvaristilor.Bafta!

depinde acuma si de firma....unchiul meu a avut acvariu si fertilizanti din aia care se pun sub pietris si i-au murit 3 scalari si 2 neoni intr-un timp foarte scurt..dupa ce a scos fertilizantul nu i-a mai murit nici un peste ...nu pot sa dau complet vina pe fertilizanti deoarece poate erau si bolnavi dar nici fertilizantii nu erau cine stie ce si poate de asta....
oricum...deja am facut offtopic prea mult asa ca vreau sa revenim la subiect smile
am sa adaug un film cu acvariul meu care arata mult mai bine big_smile
deci astept pareeri si critici ca din astea exista pretutindeni smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LaDeeOID_XE[/youtube]

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

16

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

E dragut foc, din ceea ce se vede.
Doar ca mie imi par cam multe vietati.
Si ma gandesc, ca acolo traieste si caraselul....

Nu ma intelege gresit.
Arata foarte bine, mie imi place stilul jungla. Doar ca imi par prea multi pestisori de specii diferite.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17 Editat de aqua (2010-02-09 22:37)

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

Lucia A scris:

E dragut foc, din ceea ce se vede.
Doar ca mie imi par cam multe vietati.
Si ma gandesc, ca acolo traieste si caraselul....

Nu ma intelege gresit.
Arata foarte bine, mie imi place stilul jungla. Doar ca imi par prea multi pestisori de specii diferite.

defapt sunt foarte putine specii diferite smile
carasul traieste in acvariul de 20L cum am spus smile
in acvariul asta de 60L am 8 neoni 8 tetrazona 4zebre care urmeaza sa le dau un conchonius care la fel o sa il dau ,un gurami 2 cory si un hoplo
si daca facem calculul raman cu 8neoni 8tetrazona 1 gurami 2 cory si 1 hoplo:)
ti s-a parut in filmulet ca il vezi pe carasel ? ca la cat de mare e iesea primul in evidenta lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

18

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

aqua A scris:
Lucia A scris:

E dragut foc, din ceea ce se vede.
Doar ca mie imi par cam multe vietati.
Si ma gandesc, ca acolo traieste si caraselul....

Nu ma intelege gresit.
Arata foarte bine, mie imi place stilul jungla. Doar ca imi par prea multi pestisori de specii diferite.

defapt sunt foarte putine specii diferite smile
carasul traieste in acvariul de 20L cum am spus smile
in acvariul asta de 60L am 8 neoni 8 tetrazona 4zebre care urmeaza sa le dau un conchonius care la fel o sa il dau ,un gurami 2cory si un hoplo
si daca facem calculul raman cu 8neoni 8tetrazona 1 gurami 2 cory si 1 hoplo:)
ti s-a parut in filmulet ca il vezi pe carasel ? ca la cat de mare e iesea primul in evidenta lol

Nu l-am vazut in filmulet, ci in prima fotografie, intr-un acvariu mic despre care spuneai ca e acvariu spital, de acolo am dedus ca la sfarsitul tratamentului va fi introdus langa ceilalti. Nu stiam ca acel acvariu e de fapt locuinta lui.


N-am inteles de ce te-a deranjat atat faptul ca am spus ca "mi se par prea multi pestisori de specii diferite".
Fa tu singur un calcul ce inseamna un cm de peste la 1 litru de apa, chiar si dupa ce vei da din ei, iar din ceea ce ai enumerat mai sus se intelege: 7 specii de pesti (fara caras) din care vei ramane cu 5.
Din 25 de pesti vei ramane cu 20.

Nu i-am putut numara uitandu-ma la filmulet, doar ca aceea a fost prima impresie care mi-a facut-o.
Asta a fost ceea ce am vazut: jungla OK, doar ca prea multi fishes... smile smile smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

A !
Inca ceva important!

On topic: Te poti mandri cu acvariul tau indiferent de ceea ce am zis eu. wink

Off topic: Mie chiar nu-mi place sa ma cert, sa discut in contradictoriu, sau sa fac pe cineva sa simta aiurea ca am zis eu ceva. Sunt un om pacifist, de-aia am si revenit. Daca poti, sterge din memorie interventia mea.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

20 Editat de aqua (2010-02-10 19:02)

Re: hai sa imi bag si aquael-ul meu la sectiunea asta :D

doamne fereste lucia sa fiu suparat pe tine smile
din contra ...chiar ma bucur ca am vb pe tema asta
asa traiai cu impresia ca am prea multi pesti si ca al meu carasel sta in acvariul mare smile
un lucru lucia...pestii mei nu sunt deloc asa mari cum zici tu ...decat 3 am care sunt mai mari si anume un gurami un hoplo si un cory care au 7cm
restul sunt cuprinsi intre 2-4 max 5 cm
sa sti ca nu sunt deloc suparat pe tine
poate ti s-a parut din mesaje ca vb urat dar chiar nu ma gandeam la asa ceva
mai ales ca tu mi-ai salvat caraselul smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise