Subiect: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Salut,

    Am avut pana acum cateva zile 2 ancistrusi maturi in acvariul cu Africani. Un mascul de 18 cm superb, care era acolo de un an si o femela pe la 12-13cm de vreo luna sa zic ca am pus-o acolo.
    Pestisorii isi duceau traiul acolo in suspans, dar decent, mai o ciupitura pe aripioara de la africani, mai o coada in cap la un african si tot asa. Treaba este ca aveau unde sa se retraga ziua in liniste, fara sa-i deranjeze africanii. Si la masa si seara isi vedeau de treburile lor prin acvariu. Deci nu  o duceau rau ca altfel nu-i tineam acolo.

    Avand in vedere ca s-a ivit ocazia pentru ei sa traiasca intr-un mediu mai propice: plantat cu mopani si nuci de cocos si multi alti ancistrusi, intr-un bazin de 180 l dedicat lor, am zis ca ii dau.
Aici intervine partea interesanta... si anume, cand am tras de pietre ca sa-i scot de acolo, mare mi-a fost mirarea sa constat ca aveam o gramada de pui de ancistrus  :omfg. Erau deja la 1 cm si aratau foarte bine, dar n-am putut sa-i scot de acolo. Normal ca s-au ascuns prin decor. Sper sa pot salva cativa din piticii astia, ca sa aiba ce povesti la batranete, cum s-au nascut cu africanii smile)

    N-am mai auzit de asa ceva si de aia v-am impartasit experienta mea  :fok

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Salut!
S-au ascuns bine maimutoii de nu i-ai vazut pana atunci, sper sa te surprinda in continuare!

Recunosc ca sunt prost , dar cand ma uit in jur , prind curaj !

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Si eu sper sa-i mai vad.
Sincer as vrea sa salvez macar unu, doi din ei. Gena de la masculul ala e pacat s-o pierd. Imens si superb exemplar

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Interesanta poveste, de fapt incredibila in adevaratul sens! Adica, ancistrusii ajung foarte rar, si numai masculii, la 12cm! nicidecum 13 sau... 18 lol
   Gandeste-te bine ce pui ai gasit, pentru ca de pleco sau Gibbiceps este imposibil!

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Sunt de acord cu tine "Ancistrus", adica sa nu crezi, pana nu vezi.  Suna ca alea pescaresti toata povestea asta. Am mai avut aceasta discutie legata de dimensiunea acestui mascul cu un alt user de pe forum la telefon.
   De aceea am sa-l rog pe baiatul care i-a luat de la mine si anume userul "adrian_matache" http://www.acvariidevis.ro/forum/user/7226/ sa faca o poza cu acel mascul pe langa o rigla si poate atunci ma vei crede. Este baiatul care a luat si de la tine cativa ancistrusi zilele trecute si daca ai contactul lui, poate chiar il intrebi la telefon.  Eu oricum am sa-l rog sa faca o poza in cazul in care o sa vrea.

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Poate era cu voal big_smile

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Nope. Simplu   :fp

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Erau simpli si chiar sunt mari!o sa-l masor sa va zic exact cati cm are! ;-)
Pot sa va zic ca indeparteaza nisipul foarte usor daca il supara si e cel mai mare dintre ancistrusi mei!    ;-)))))))

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Ar merge si o poza, daca nu chiar mai multe big_smile

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Desigur!dar maine seara pt ca acum sunt putin plecat!dar cum ajung acasa fac o sedinta foto!  ;-)))

11 Editat de miloaleko (2014-01-25 21:53)

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Merci Adrian  :fok
Nu de alta, dar nu sunt pescar  big_smile

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

dupa cum am zis ,am revenit cu pozele!in prima poza se vede casa lui.eu zic ca maxim are 15cm masculul.nu era el prea drept.dar se pare ca nu a ajuns inca la 18cm.si mie mi s-a parut mai mare

13

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Care poza? big_smile

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

cred ca am incarcat vreo 10 poze  :fcry

15 Editat de nelutu_vi (2014-01-27 01:16)

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Poza mult asteptata cu balaurul  lol
Al meu este mai mare smile)

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

sper sa se vada acum

17

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

Pai... din cate vedem are cam 12-13cm. Pescarii...  :noroc

18 Editat de george.r (2014-01-27 01:13)

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

nelutu_vi A scris:

Poza mult asteptata cu balaurulul  lol

Tare asta cu rigla...  big_smile   
Dovlecel de 20 cm in diametru, mai rar.

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

eu zic ca este intre 14-15 cm maxim.

20 Editat de Ancistrus (2014-01-27 01:36)

Re: Ancistrusi in acvariul cu africani..

george.r A scris:

Pai... din cate vedem are cam 12-13cm. Pescarii...  :noroc

   Da, un caz deosebit, ca si la oameni! Deci, am vazut Ancistrus de 18 cm lol

PS: Conform coarnelor de pe cap este ceva ciudat la el... nu stiu ce, dar sunt mici, nebifurcate... in fine, un Ancistrus suspect big_smile

nelutu_vi A scris:

Poza mult asteptata cu balaurul  lol
Al meu este mai mare smile)

   Iti dai seama ce diametru avea castravetele lol