1 Editat de kazaku (2014-01-25 15:26)

Subiect: Depuneri de calcar

Cum scap de depunerile de calcar (piatra) de pe sticla? Am pe fata la acvariu niste dare, am incercat sa le curat cu solutie de spalat geamurile cand am pregatit acvariu, dar dupa ce l-am umplut am observat ca tot acolo sunt. Darele sunt pe interior. As vrea sa stiu daca exista vreo solutie sa curat calcarul, fara sa scot apa si pesti din acvariu.

0771.496.835 Lucian

2

Re: Depuneri de calcar

storci o lamaie intr un recipient , imbibe intr o carpa curate si dupaia dai cu o lama de cutter. Daca  tot samane urma mai incerca o dat si sigiur v ei scapa de umele de calcar

Constanta

3

Re: Depuneri de calcar

Bones A scris:

storci o lamaie intr un recipient , imbibe intr o carpa curate si dupaia dai cu o lama de cutter. Daca  tot samane urma mai incerca o dat si sigiur v ei scapa de umele de calcar



Si pesti ii las in acvariu cand fac asta?

0771.496.835 Lucian

4

Re: Depuneri de calcar

Mda... Foarte mare ajutor am primit aici. Am deschis doua discutii si nu am aflat nimic. Va multumesc pt nimic.

0771.496.835 Lucian

5

Re: Depuneri de calcar

Cel mai bine il cureti cu acvariul golit... astfel ai putea sa dai si un restart ca oricum am vazut ca ai ceva probleme cu ciclarea.
Altfel poti incerca cu un razuitor pentru acvariu - sunt unele care au spatiu pentru lama de ras (din cele clasice)
http://images.smartbuy.ro/lib/uploads/image/an_2011/luna_10/zi_21/thumbs_70x70/trixie-razuitor-cu-lama-pentru-sticla-8920-4ea0c2eba0492.jpg

6

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

Cel mai bine il cureti cu acvariul golit... astfel ai putea sa dai si un restart ca oricum am vazut ca ai ceva probleme cu ciclarea.
Altfel poti incerca cu un razuitor pentru acvariu - sunt unele care au spatiu pentru lama de ras (din cele clasice)
http://images.smartbuy.ro/lib/uploads/image/an_2011/luna_10/zi_21/thumbs_70x70/trixie-razuitor-cu-lama-pentru-sticla-8920-4ea0c2eba0492.jpg


multumesc mult

0771.496.835 Lucian

7

Re: Depuneri de calcar

Asa arata acvariul meu pana sa bag plante si pesti.

0771.496.835 Lucian

Re: Depuneri de calcar

Superb! Cate rabdare iti trebuie...

9

Re: Depuneri de calcar

Ancistrus A scris:

Superb! Cate rabdare iti trebuie...

A mea iubita la aranjat, eu am ramas uimit cand am vazut ce a facut. Nu am eu nici imaginatie si nici rabdare.

0771.496.835 Lucian

10

Re: Depuneri de calcar

Daca urmaresti/iti jurnalele acvariilor inscrise pe forum o sa ramai/ramaneti uimit/i de frumusetea acvariilor "copiate" din natura.

11

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

Daca urmaresti/iti jurnalele acvariilor inscrise pe forum o sa ramai/ramaneti uimit/i de frumusetea acvariilor "copiate" din natura.

Am 3 zile de cand m-am apucat si un buget de 300 lei, cu tot cu acvariu.  Sansele mele sa fac unu cat mai realist sunt de 10%. Daca as avea buget, mi-as face unu de 500L si m-as axa pe apa sarata. Imi plac, dar nu imi permit mai nimic, cand gasesc pesti care imi plac si sunt mai scumpi de 10 lei imi vine sa plang.

0771.496.835 Lucian

12

Re: Depuneri de calcar

Ideea de "natural" nu inseamna neaparat scump! Un nisip quartz, normal, este de apreciat in comparatie cu nisipul colorat, care oricum este si kitsch si mai scump! Naturaletea o dau cateva crengute, tratate, luate din natura, si plantele naturale fata de cele de plastic. Poti gasi plante foarte frumoase, si nu neaparat scumpe, chiar aici pe forum, la rubrica Vanzari (apa dulce).
   Un acvariu ar trebui vazut ca un colt de natura, nu ca o decoratiune de interior, gen abajur de lampa etc! Este doar o parere, fiecare face cum vrea.

13

Re: Depuneri de calcar

O planta naturala incepe de la 10 lei. Eu pe nisip nu am dat nimic, mi l-a dat cineva, plus 2 plante artificiale. Imi place asa cum e, daca vreodata vreau sa fac schimbari, sper sa imi permit. Momentan ma seaca faptul ca este tulbure apa si plina de bule de la filtru. Oricum il asez face bule in tot acvariu.

0771.496.835 Lucian

14 Editat de george.r (2014-01-26 02:18)

Re: Depuneri de calcar

kazaku A scris:

O planta naturala incepe de la 10 lei.

Asta e pretul in magazin... pe forum sunt alte preturi la plante. La 20-30 Lei ai plante pentru a incepe sa realizezi ceva ok...

Sunt colegi care vand plante de calitate incepand cu 1 Leu si altii chiar doneaza plante daca au surplus. Iar in legatura cu apa tulbure ti-a explicat deja Ancistrus ce si cum... Pentru a ne da seama care e problema cu bulele ar fi mai buna o poza.

15 Editat de Ancistrus (2014-01-26 02:17)

Re: Depuneri de calcar

Ti-am pus un link in postarea trecuta spre vanzarile acestui forum, dar vad ca nu te intereseaza sa dai macar click sa vezi cat costa o planta naturala! Acvariul tau arata groaznic, crede-ma, si nu are nici o legatura cu banii!
   Fara plante naturale nu poti ajunge la un echilibru biologic in acvariu, decat daca ai avea un filtru cu o capacitate mare de filtrare, cu mediu filtrant biologic si o galagie de rabdare pana se cicleaza acvariul!

16 Editat de kazaku (2014-01-26 02:54)

Re: Depuneri de calcar

Cam asa arata acvariu plin de bule. Vorba iubitei mele "parca e sifon". Cat despre ciclare, a inceput sa se limpezeasca, doar ca e plin de bule si am impresia ca nu apuca deloc sa se calmeze apa. Si sa sti ca am intrat pe link-ul dat de tine si am citit ce scrie acolo, am cateva plante si vreau sa mai bag, am mai bagat 3 Cladophora Aegagrophila, am inteles ca sunt foarte utile, si vreau sa mai cumpar Ceratopteris Aygrophila. Doar ca iau in functe de buget. Daca vad ca doneaza cineva, sigur ca ma inscriu. Problema e ca nu prea cunosc plantele sau pesti.

0771.496.835 Lucian

17

Re: Depuneri de calcar

Asa arata, nu reuseam sa o incarc.

0771.496.835 Lucian

18

Re: Depuneri de calcar

Daca ai un filtru intern Eheim poti sa ii scoti furtunasul pentru aerare.

19 Editat de kazaku (2014-01-26 03:02)

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

Daca ai un filtru intern Eheim poti sa ii scoti furtunasul pentru aerare.

E Resun SP 1200L, eu l-am luat cu tot cu acvariu. Dar daca ii scot furtunasul, pe unde mai trage aer?

0771.496.835 Lucian

20

Re: Depuneri de calcar

Nu ai nevoie de asa de mult aer. Pui iesirea de la filtru aproape de suprafata apei si simpla valuire iti va aduce suficient oxigen.