1

Subiect: Ajutor ILUMINARE

Salutare,

Am un acvariu AquaShutz de 54L cu capac original prevazut cu un bec ciudat de 9W.
Cum imi plac plantele, ma gandeam sa-i mai atasez un neon, poate doua, avand in vedere ca spatiul din interiorul capacului, cred eu, imi permite.

Cine poate sa ma ajute cu sfaturi referitoare la ce fel de neoane sa-i mai pun si care este / cum se realizeaza instalatia necesara?!

Sunt dispus sa platesc ajutorul, eventual poate e cineva disponibil sa mearga cu mine sa cumparam ce trebuie, de unde trebuie?!, ca sunt praf pe partea asta.


Va multumesc!

Re: Ajutor ILUMINARE

Salut,

Daca cauti pe google schimbare lumina acvariu sau ceva de genul vei gasi multe metode pe care le poti aplica pentru a schimba neoanele respective.

In functie de tipul de neoane pe care il alegi T5 sau T8 (diferenta dintre acestea o poti cauta pe google deasemenea) ai nevoie de:
1. balast electronic (1 x 24w sau 2 x 24w in cazul neoanelor T5)
2. 2 socluri sau 4 socluri cu protectie la apa (depinde deasemenea ce tip de neon alegi T5 sau T8)
3. 2 sau 4 coliere metalice cu care sa prinzi neoanele de capac

Iti dau un exemplu a ceea ce vreau eu sa modific la un capac:

1 x Balast electronic Osram QTP5 2x24-39W = 56 lei 
4 x soclu cu protectie la apa T5 = 43 lei
4 x colier metalic T5 = 5 lei

de aici: (cele mai ieftine - tu fiind din bucuresti, poti merge direct la ei pentru a le achizitiona)
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/226389/balast-electronic-osram-qtp5-2x24-39w
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/418354/soclu-g5-de-capat-pentru-neon-t5-cu-protectie-ip67
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/418313/colier-metalic-t5-suport-prindere-neon

Cat despre neoane poti merge pe varianta:

1 x Osram Lumilux 830 - 21 lei
1 x Osram Lumilux 865 - 26 lei
sau
1 x Giesemann Aquaflora T5-24W - 60 lei
1 x Giesemann Midday T5-24W - 56 lei

Sau alte neoane ce iti plac.
ATENTIE! aceste neoane au dimensiunea de 55 cm. Tu intai de toate trebuie sa iti masori exact cat iti este permis pentru monta alte neoane.

Daca nu iti incap acestea de 55 cm, ar mai fi varianta de:
43,8cm - T5 - 24W:
Juwel High-Lite Nature (4100K)
Juwel High-Lite Day (9000K)
sau sa mergi pe neoane T8 care sunt de 15W la dimensiunea de 43,8 cm, insa vei avea mai putina lumina.

Intai de toate citeste asta:
http://www.acvariidevis.ro/articole/iluminarea-acvariului-tuburile-fluorescente/

Stima!

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

3

Re: Ajutor ILUMINARE

wassupady A scris:

Salut,

Daca cauti pe google schimbare lumina acvariu sau ceva de genul vei gasi multe metode pe care le poti aplica pentru a schimba neoanele respective.

In functie de tipul de neoane pe care il alegi T5 sau T8 (diferenta dintre acestea o poti cauta pe google deasemenea) ai nevoie de:
1. balast electronic (1 x 24w sau 2 x 24w in cazul neoanelor T5)
2. 2 socluri sau 4 socluri cu protectie la apa (depinde deasemenea ce tip de neon alegi T5 sau T8)
3. 2 sau 4 coliere metalice cu care sa prinzi neoanele de capac

Iti dau un exemplu a ceea ce vreau eu sa modific la un capac:

1 x Balast electronic Osram QTP5 2x24-39W = 56 lei 
4 x soclu cu protectie la apa T5 = 43 lei
4 x colier metalic T5 = 5 lei

de aici: (cele mai ieftine - tu fiind din bucuresti, poti merge direct la ei pentru a le achizitiona)
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/226389/balast-electronic-osram-qtp5-2x24-39w
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/418354/soclu-g5-de-capat-pentru-neon-t5-cu-protectie-ip67
http://www.bizoo.ro/firma/marbotrade/vanzare/418313/colier-metalic-t5-suport-prindere-neon

Cat despre neoane poti merge pe varianta:

1 x Osram Lumilux 830 - 21 lei
1 x Osram Lumilux 865 - 26 lei
sau
1 x Giesemann Aquaflora T5-24W - 60 lei
1 x Giesemann Midday T5-24W - 56 lei

Sau alte neoane ce iti plac.
ATENTIE! aceste neoane au dimensiunea de 55 cm. Tu intai de toate trebuie sa iti masori exact cat iti este permis pentru monta alte neoane.

Daca nu iti incap acestea de 55 cm, ar mai fi varianta de:
43,8cm - T5 - 24W:
Juwel High-Lite Nature (4100K)
Juwel High-Lite Day (9000K)
sau sa mergi pe neoane T8 care sunt de 15W la dimensiunea de 43,8 cm, insa vei avea mai putina lumina.

Intai de toate citeste asta:
http://www.acvariidevis.ro/articole/iluminarea-acvariului-tuburile-fluorescente/

Stima!


Iti multumesc nespus si-ti raman indatorat!
Daca ai vreodata nevoie de vreun serviciu aici, nu ezita sa ma contactezi!

Re: Ajutor ILUMINARE

iaufoc A scris:

Cum imi plac plantele, ma gandeam sa-i mai atasez un neon, poate doua, avand in vedere ca spatiul din interiorul capacului, cred eu, imi permite.

   Plantele, ca si pestii, au cerinte diferite! La ce plante te referi? Nu toate plantele au nevoie doar de lumina ca sa arate bine wink

5

Re: Ajutor ILUMINARE

Ancistrus A scris:
iaufoc A scris:

Cum imi plac plantele, ma gandeam sa-i mai atasez un neon, poate doua, avand in vedere ca spatiul din interiorul capacului, cred eu, imi permite.

   Plantele, ca si pestii, au cerinte diferite! La ce plante te referi? Nu toate plantele au nevoie doar de lumina ca sa arate bine wink

Sunt plante care au crescut fara CO2, daca la asta te referi. Inca nu le stiu denumirile, dar ma gandeam sa le fac o bomba surpriza.. Am fost avertizat ca inainte de orice bombe sa umblu la lumina...

Re: Ajutor ILUMINARE

iaufoc A scris:

Sunt plante care au crescut fara CO2, daca la asta te referi.

   Ma refer la "sunt plante pe care, si colegii experimentati de forum, se chinuie sa le intretina"... la asta ma refer big_smile

7

Re: Ajutor ILUMINARE

Ancistrus A scris:
iaufoc A scris:

Sunt plante care au crescut fara CO2, daca la asta te referi.

   Ma refer la "sunt plante pe care, si colegii experimentati de forum, se chinuie sa le intretina"... la asta ma refer big_smile


ai sa razi, dar am smile

8 Editat de Ancistrus (2014-01-26 05:04)

Re: Ajutor ILUMINARE

iaufoc A scris:

ai sa razi, dar am smile

   Nu rad, dar ce "ai"? Nu am inteles nimic... acum pot sa rad? lol

9 Editat de floreamarian37 (2014-01-26 16:51)

Re: Ajutor ILUMINARE

Adica are plante pretentioase pe care le intretine fara CO2  lol
@iaufoc,vezi ca sunt neoane de 43,8 cm si de la JBL,care sunt iarasi OK,dar sunt destul de scumpe....
Pentru inceput,pana vezi cum sta treaba cu lumina si CO2,eu zic ca un 830+865 sunt suficiente....

marian37

10 Editat de wassupady (2014-01-26 17:26)

Re: Ajutor ILUMINARE

@floreamarian37: cele de la jbl de 43,8cm sunt de 15W, de aceea am mentionat ca daca ar vrea asa, atunci mai bine merge pe varianta Juwel care au tot aceeasi dimensiune dar au 24W

@iaufoc: Cu placere!
Si eu sunt la incept de drum in acvaristica, dar de 3 saptamani citesc zi si noapte despre toate notiunile aferente acestui domeniu smile

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

11

Re: Ajutor ILUMINARE

floreamarian37 A scris:

Adica are plante pretentioase pe care le intretine fara CO2  lol

as vrea sa o vad si pe asta.

12 Editat de iaufoc (2014-01-28 02:32)

Re: Ajutor ILUMINARE

xgrec A scris:
floreamarian37 A scris:

Adica are plante pretentioase pe care le intretine fara CO2  lol

as vrea sa o vad si pe asta.


mersi baieti!

@xgrec, iete! wink

13

Re: Ajutor ILUMINARE

@iaufoc: Pana la urma au facut ceva cu iluminatul?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

14

Re: Ajutor ILUMINARE

wassupady A scris:

@iaufoc: Pana la urma au facut ceva cu iluminatul?

@wassupady - sunt inca pe standard, astept sa treaca zapezile sa pot sa-ti iau sfaturile in practic. o sa public foto cu rezultatu', mersi inc-o-data!

15

Re: Ajutor ILUMINARE

iaufoc A scris:
xgrec A scris:
floreamarian37 A scris:

Adica are plante pretentioase pe care le intretine fara CO2  lol

as vrea sa o vad si pe asta.


mersi baieti!

@xgrec, iete! wink


poi hai sa vedem, eu ma refeream la ceea ce a spus @floreamarian37.
tu ai pus poze cu 2 acvarii in care ai asa: (in cel mai mic) moss, anubias - are lumina prea multa si va face alege, asa ca ai grija cu el, mai ai probabil niste valisneria, o alta planta pe care nu reusesc sa o identific si mi se pare ca vad si ceva radacini de la o planta de suprafata; in acvariul mare ai 2 tipuri de cryptocorine, moss, cladophora, sagittaria subulata si alte 2 plante pe care nu vreau sa le denumesc sa spun o alta tampenie.
deci, cam care ar fi plantele alea pretentioase pe care le-a crescut fara CO2 cel de la care le-ai cumparat??

16

Re: Ajutor ILUMINARE

xgrec A scris:

cam care ar fi plantele alea pretentioase pe care le-a crescut fara CO2 cel de la care le-ai cumparat??

   Offf, cata rautate pe forumul asta lol

17

Re: Ajutor ILUMINARE

nu—s rau, poate doar realist si gras :pp

Re: Ajutor ILUMINARE

xgrec,era o ironie la intrebarea pe care i-a pus-o Ancistrus !!!

marian37