41

Re: micul african 160x40x40

octavian A scris:

luci,am fost in seara asta pe la baiatu de care iti spuneam si i-am zis si de proiectul tau.a zis ca e ok,dar totusi destul de periculos...a zis ca tine dar nu coloana de apa mai mare de 35 si atentie la socuri,exact cum am spus si eu..
bafta :sok


multumesc octavian!

cred ca acum nu mai ramane decat sa astept sa se intareasca siliconul,sa-l bag la apa si sa vad ce se intampla.

dar banuiesc ca fiecare dintre noi avem emotii la umplerea unui bazin nou.
oricum la mine va fi ceva mai special ," :''in premiera "ca sa zic asa   lol

---------
0764320771 Lucian

42

Re: micul african 160x40x40

floreamarian37 A scris:

Conteaza mult sa stii sa-l lipesti (altfel nu ar mai exista profesionistii ),plus ca,cu timpul apare imbatranirea siliconului,eventuale lovituri asupra sticlei,etc....
Parca nu esti relaxat cand te gandesti la asta....
Acvariile m-i le-am facut singur de-a lungul timpului,dar nu am fortat niciodata nota. Actualul,care il am acum,este cumparat de-a gata,facut de fabrica,dar cand am vazut ca e facut cu sticla de 4 la 60x30x30,am avut o retinere in a-l lua,dar lenea a triumfat (luasem deja siliconul,urma sticla)  lol
Si da,va tine acvariul,dar...

omul ,chiar si profesionist ,nu s-a nascut invatat.
a devenit profesionist lucrand ,incercand si chiar dand gres.

asa ca acum nu-mi ramane decat sa trag ponoasele.

"marian 37" am vazut ca ai scris "Si da,va tine acvariul,dar..."
ce ar mai urma dupa acest "dar...".?
sau vrei doar sa ma faci curios? wink

---------
0764320771 Lucian

43 Editat de Latnok (2014-01-30 14:31)

Re: micul african 160x40x40

Salut la toata  lumea .
Am avut  si eu un  acvariu cu sticla de 6 mm  cu  dimensiunile
L 90 cm  x  l 35 x 43 H  si  facea o  burta  de 2.5 -3 mm  doar o parte  calculand cu  amandoua parti  era undeva la 5,5 mm la care am  adaugat intarituri  H pentru siguranta.
Stau acum si  ma  gandesc ce burta ar avea acvariul tau daca  nu  ar fi  intarituri.  neutral

Parerea mea este ca suna ca o bomba cu ceas .  :fmad
Nu vreau sa  supar  pe  nimeni , este doar o parere

44

Re: micul african 160x40x40

Latnok,la o inaltime de 43,da,e normal sa iti faca burta...dar explica-mi si mie te rig,ca nu inteleg absolut deloc,cum poate sa faca burta cu o intaritura in H...s-a lasat siliconul 3mm/latura,s-a lungit sticla sau cum?!sau a facut burta intre intaritura si margine,adica doua burti?!la 160cm,trei intarituri vin din 40 in 40 cm,cu o coloana de apa de 35cm,lipit si uscat bine siliconul,si umblat ca cu un ou(aici e aici) eu cred ca poate fi ok(spun asta din auzite,si e strict parerea mea)...nu zic ca nu are cum sa nu fie riscant,e,si luci e constient de asta...dar burta nu are cum sa faca,adica eu nu vad unde ar putea fi burta asta...

45 Editat de luciano_a (2014-01-30 14:58)

Re: micul african 160x40x40

Latnok A scris:

Salut la toata  lumea .
Am avut  si eu un  acvariu cu sticla de 6 mm  cu  dimensiunile
L 90 cm  x  l 35 x 43 H  si  facea o  burta  de 2.5 -3 mm  doar o parte  calculand cu  amandoua parti  era undeva la 5,5 mm la care am  adaugat intarituri  H pentru siguranta.
Stau acum si  ma  gandesc ce burta ar avea acvariul tau daca  nu  ar fi  intarituri.  neutral

Parerea mea este ca suna ca o bomba cu ceas .  :fmad
Nu vreau sa  supar  pe  nimeni , este doar o parere

adevarat ce spui.
insa si eu am avut un acvariu de 100x40x40 sticla de 6mm,doar cu intarituri longitudinale,si burta pe care o facea era de 2-3m.

adica asta era diferenta masurata la mijlocul acvariului intre geamuri fata de cotele de pe capetele acestuia. posibil burta pe care spui ca o facea  sa fi fost si din cauza inaltimii care la tine era de 3 cm fata de acvariul meu?

si la tine era umplut pana aproape de buza superioara?
pt ca la mine era pana in intaritoarele longitudinale,ceea ce inseamna ca aveam o inaltime de vre0 37 cm.

---------
0764320771 Lucian

46 Editat de Latnok (2014-01-30 15:02)

Re: micul african 160x40x40

Acea burta o facea fara intariturile in   H  , dupa ce am  adaugat  intariturile  nu mai  aveam burta .
La acvariul  tau am mentoinat mai  sus ca ce burta  ar  face  daca  nu  ai  avea  acele intarituri.
Acum  ca  le  ai  nu  ar mai  avea  acum sa faca  burta .


#Luciano

La mine  era  plin  pana  pe  la  40  undeva  la 42 erau  intariturile.

47

Re: micul african 160x40x40

luciano_a A scris:

si eu am avut un acvariu de 100x40x40 sticla de 6mm,doar cu intarituri longitudinale,si burta pe care o facea ere de 2-3m.

   Asta deja era burta de la bere :noroc lol

48

Re: micul african 160x40x40

Latnok A scris:

Acea burta o facea fara intariturile in   H  , dupa ce am  adaugat  intariturile  nu mai  aveam burta .
La acvariul  tau am mentoinat mai  sus ca ce burta  ar  face  daca  nu  ai  avea  acele intarituri.
Acum  ca  le  ai  nu  ar mai  avea  acum sa faca  burta .

acum ca sa fiu si eu putin "rau" smile

la aceleasi dimensiuni ... cum ar fi fost daca -l faceam din sticla de 4mm, fara intaritoare?

s-a discutat totusi despre varianta cu intaritoare si nici decum fara.
o stii pe aia cu "drobul de sare" de pe soba wink ?

fara suparare te rog !

nu a fost cu rautate ,dar discutam despre  modul cum este facut ,nu despre cum ar fi fost daca...

---------
0764320771 Lucian

49

Re: micul african 160x40x40

Ancistrus A scris:
luciano_a A scris:

si eu am avut un acvariu de 100x40x40 sticla de 6mm,doar cu intarituri longitudinale,si burta pe care o facea ere de 2-3m.

   Asta deja era burta de la bere :noroc lol

daca scap cu bine si din asta ,este posibil sa faca putina burta . lol

pt ca am de gand sa golesc ceva bidoane de bere daca trece testul :noroc

---------
0764320771 Lucian

50

Re: micul african 160x40x40

Adevarat spus ,berea multa face burta lol .Trebui sa folosim intariri  :noroc  :noroc

51 Editat de luciano_a (2014-01-30 15:10)

Re: micul african 160x40x40

johnny A scris:

Adevarat spus ,berea multa face burta lol .Trebui sa folosim intariri  :noroc  :noroc

posibil sa am nevoie de intariri.

voluntari?
lol
avem?

---------
0764320771 Lucian

52

Re: micul african 160x40x40

asa cum ma steptam .
nu se ofera nimeni ?

sau va este frica sa nu plesneasca geamul acvariului si sa ne "ude"berea? lol

---------
0764320771 Lucian

53 Editat de Latnok (2014-01-30 15:24)

Re: micul african 160x40x40

Tot ce mai vreau sa  iti  spun  pentru  moment ,
iti doresc sa te  ajute  dumnezeu  sa   treci testul cu  bine si  sa te  folosesti de  el  la cerinte maxime.

Numa bine .


Stai linistit , nu ma  supar asa repede  big_smile   :sok

54

Re: micul african 160x40x40

Latnok A scris:

Tot ce mai vreau sa  iti  spun  pentru  moment ,
iti doresc sa te  ajute  dumnezeu  sa   treci testul cu  bine si  sa te  folosesti de  el  la cerinte maxime.

Numa bine .

multumesc frumos!

la fel si tie !

si scuzele mele dar nu am vrut sa fiu rau cu tine sau cu altcineva.

---------
0764320771 Lucian

55 Editat de xgrec (2014-01-30 15:47)

Re: micul african 160x40x40

luciano_a tu cumpara berea si apoi discutam despre voluntariat :noroc

56

Re: micul african 160x40x40

pai ?

nu s-a inteles ?

berea vine din partea mea.  wink

---------
0764320771 Lucian

57

Re: micul african 160x40x40

scorpionul A scris:

stateam eu si ma gandeam: de ce ai pus tu topicul asta aici din moment ce tu vei avea in bazin ciclide? Roaga un admin sa-ti mute topicul unde trebuie


inca nu sunt sigur100% daca va fi bazinul de ciclide sau se va transforma intr-un terariu.

sunt multe opinii contradictorii vis-a-vis de grosimea geamului smile

pana nu trec testul nu pot spune ca va fi cu siguranta un bazin de africani ,cu toate ca asta ii este menirea.

eu sper ca totusi va fi noua lor casuta. sper ... smile

---------
0764320771 Lucian

58

Re: micul african 160x40x40

luciano_a A scris:

inca nu sunt sigur100% daca va fi bazinul de ciclide sau se va transforma intr-un terariu.

   De ce nu un paludariu?

59

Re: micul african 160x40x40

in spirit de gluma:

pt ca am de gand sa golesc ceva bidoane de bere daca trece testul

ce-ai zis,sa fac economie la geam,sa iau mai subtire,ca in caz ca tine sa am bani si sa beau de bucurie(cu prietenii,bineinteles) lol  lol  lol  lol

Re: micul african 160x40x40

nu ati inteles nimic. Luci ii face proba umplandu-l cu bere, si are nevoie de niste prieteni la golit pentruca acvariul va tine, asa ca pregatiti-va burtile ca nu o fi nebun sa arunce 250 litri de bere