Subiect: Sfaturi

Salut...as dori si eu niste sfaturi in legatura cu betta...adica ce acvariu imi trebuie..nu stiu chestii dastea...

Lume multa, oameni putini....

2

Re: Sfaturi

Ai nevoie de minim 20L (exclus bol rotund) si un incalzitor. Asta e minimul necesar.
Ideal: Acvariu 35-40L (cu inaltime de 20-25cm), ti-ar mai trebui si niste frunze de catappa, de preferat sa ai si un filtru cu debit foarte mic, plante (anubias, moss), exclus pompa de aer. Iluminat slab si ar fi bun si un capac, deoarece exista riscul ca betta sa evadeze din acvariu.

3 Editat de Ancistrus (2014-02-10 04:20)

Re: Sfaturi

Daca-ti face placere sa-i vezi ca se bucura de bazinul unde ii vei pune, si sa te bucuri si tu de coloritul si comportamentul lor, ofera-le macar 10-20 litri/peste! Daca nu... vezi poza!

Re: Sfaturi

eu am un acvariu de 14 litri(32x17x26)...un incalzitor de 50 watt...un filtru aquel(ca cel din imagine)...banuiesc ca ar fi suficient...dupa parerea mea..astept critici..:D

http://www.nevertebrate.ro/images/filtrare/aquael_fan_2.jpg

Lume multa, oameni putini....

5

Re: Sfaturi

Cam puternic filtru pentru acvariul tau.

Calitatea se plateste!

Re: Sfaturi

dar sa folosesc in loc de filtru o piatra de aerare?

Lume multa, oameni putini....

Re: Sfaturi

nu are nici o legatura una cu alta.
piata de aerare - este pentru oxigen
filtrul - este pentru filtrarea apei (curatare)

gasesti filtre si mai mici ca dimensiuni. uitate la sectiunea vanzari.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

8

Re: Sfaturi

Poti incerca sa bricolezi un filtru extern din cel pe care il ai si astfel mai castigi spatiu in acvariul care este cam micut, iar in acvariu iti va ramane decat pompa de la actualul filtru.

Re: Sfaturi

Salut! Filtrul pe care il ai este foarte bun pt. acvariul tau. Are capacitate de filtrare buna, are reglaj de debit si daca il orientezi sa bata spre suprafata apei sa o valureasca o sa ai si o buna aerare. La beta oricum nu-ti trebuie aerare in mod deosebit si nici curenti prea puternici de apa. Beta respira si de la suprafata apei, spre deosebire de alti pesti are un fel de plaman numit labirint. In acvariul tau poti tine maxim o pereche de beta dar ai grija sa-i iei de mici ( 3-4 luni), daca sunt mari se acomodeaza mai greu in special masculul. :noroc