Subiect: Betta bolnav

Buna,de curand mi-am cumparat un pestisor betta care are o problema, mai exact nu se poate scufunda, uneori sta pe o parte nemiscat de iti da senzatia ca e mort... An cautat pe internet si am identificat boala ca fiind aerofagie am citi ca trebuie sa fie lasat pe un platou ca sa se zbata ca sa-i iasa bulele(am uitat sa precizez ca scoate multe bule,uneorisi prin bronhii)va rog mult ajutati-ma, pentru informatii cat mai exacte ofer poze si un videoclip cu pestisorul

Re: Betta bolnav

Bine ai veit Miru!
   Detalii poti oferi prin descrierea echipamentelor, a acvariului, a schimburilor de apa, a hranei etc! Inclusiv poze/video, bineinteles smile

Re: Betta bolnav

smile
Pestisorul este tinut intr-un bol de plastic special pentru betta, doar bol de plastic fara niciun echipament.Ii schimb apa odata la trei zile, avea un pietris rosu pe care i l-am scos, ii pun putin albastru de metil in apa cand i-o schimb si nu-i dau foarte mult de mancare (3 bobite )
  Imi poti lasa te rog frumos E-mail.ul tau te rog ca sa-ti trimit cateva poze si un videoclip ca pe site nu cred ca pot sa ti trimit videoclipul.  Multumesc mult!

Re: Betta bolnav

miruuumiruuu A scris:

Imi poti lasa te rog frumos E-mail.ul tau te rog ca sa-ti trimit cateva poze si un videoclip ca pe site nu cred ca pot sa ti trimit videoclipul.

   Depinde de continutul lor... sunt om serios lol
   Pune aici video si poze ca nu se supara nimeni smile

Re: Betta bolnav

Cateva imagini cu pestisorul, dupa cum se vede sta doar la duprafata

Re: Betta bolnav

Nu-i vad bine capatana, in rest pare OK!

7

Re: Betta bolnav

Cumva in ultima poza sta culcat pe o laterala?

Re: Betta bolnav

Uite si cu capul, vad ca video nu pot sa trimit imi apare eroare

Re: Betta bolnav

Da, asa sta cam tot timpul, nu prea sta pe verticala si se scufunda foarte greu....

10

Re: Betta bolnav

Aparent nu are nici o problema externa... singurele probleme posibile ar fi:
1. Temperatura incorecta si variatii foarte mari;
2. Afectiune/infectie a vezicii inotatoare;
3. Mancare in exces.
Poti face o prima incercare, in afara schimburilor de apa despre care nu stim mai nimic, sa verifici temperatura si sa ii dai mai putina mancare, eventual si o incercare de a-i oferi mazare congelata decorticata - 2 bucatele cat granulele normale de mancare.

P.S.: Ar trebui sa incerci sa iei un incalzitor si un termometru + cateva frunze de migdal (catappa) -- asta ca sa ai un minim-minim necesar.

Re: Betta bolnav

Multumesc mult! Sper sa se faca bine

12

Re: Betta bolnav

miruuumiruuu A scris:

Sper sa se faca bine

   Sa se faca bine asa... de la sine? Crezi ca s-a imbolnavit din cauza lui?

Re: Betta bolnav

Nu, asa l-am cumparat, daca ai o idee spune -mi un testament pe care sa i-l dau ca eu n-am nicio idee ce sa fac, am intrebat un veterinar care nu stia despre ce e vorba si am fost si la un petshop sa intreb de testament tot n-au stiut ce sa-mi spuna, mi-au spus ca unele boli sunt incurabile

14

Re: Betta bolnav

miruuumiruuu A scris:

Nu, asa l-am cumparat, daca ai o idee spune -mi un testament pe care sa i-l dau ca eu n-am nicio idee ce sa fac, am intrebat un veterinar care nu stia despre ce e vorba si am fost si la un petshop sa intreb de testament tot n-au stiut ce sa-mi spuna, mi-au spus ca unele boli sunt incurabile

Pai daca si-a facut testamentul sigur stie el ceva si nu are rost sa il mai chinui.

15

Re: Betta bolnav

yikes
deci betanu meu este rege in 54 de l  :fcool
lasa pestele sa nu se mai chinuie
arunca casoleta aia in care il ti
citeste pe acilea si apoi treci la acvaristica sau nu
bafta

Re: Betta bolnav

Apropo,pestisorul cred ca e mascul, nu?
Astazi vad ca e oricum mai bine s-a scufundat de cateva ori, sper sa dureze....

17

Re: Betta bolnav

Da, e mascul.
Ai aflat ce temperatura e in acvariu? Te-ai gandit sa iei un incalzitor? Ce mancare ii dai? Ce schimburi de apa faci si cum procedezi?

Re: Betta bolnav

Ii schimb apa de doua ori pe saptamana sau de trei ori si ii pun si putin albastru de metil.Mancarea nu stiu cum se numeste este intr-un pliculet transparent in care sunt niste bobite foarte mici rosii (daca vrei pot sa-i fac poza ) si ii dau trei bobite in fiecare zi. Oricum, astazi a stat mai mult pe la fund, dar am observat ca daca ii schimb apa iar nu poate sa se scufunde, de ce nu stiu...

19 Editat de george.r (2014-02-20 16:24)

Re: Betta bolnav

Schimbul de apa se face cu apa lasata intr-un recipient deschis (neacoperit, gen bidon 5L fara dop) minim 24h pentru a se evapora clorul. Punand apa direct de la robinet il intoxici de fiecare data cu clor. In plus, la volumul de apa pe care il are in bazin - undeva la 5-7 L (apropo, umple bazinul pana sus - dupa ce ca e foarte mic il tii si gol), daca tu schimbi cu apa la o temperatura mai mica decat cea din acvariu ii faci si un soc termic.
Posibil ca pestele sa nu fie deocamdata bolnav ci doar intoxicat cu clor si stresat de socurile termice pe care le primeste cu schimbul de apa sau cu schimbarea temperaturii din camera.

P.S.: Poti citi aici un prim articol apoi asta. Despre peste ai articolul asta. Alte articole necesare:
http://www.acvariidevis.ro/articole/cic … n-acvariu/
http://www.acvariidevis.ro/articole/despre-amoniac/
http://www.acvariidevis.ro/articole/despre-nitrati/
http://www.acvariidevis.ro/articole/fil … n-acvariu/

Re: Betta bolnav

Nu are legatura cu apa o las chiar cateva zile sa-i dispara clorul ca umplu sticla de fiecare data inapoi dupa ce-i schimb apa si daca vad ca apa e mai rece decat cea din acvariu i-o incalzesc. Multumesc mult oricum acum vad ca e destul de bine sper sa nu dureze minunea doar o zi