1

Subiect: Un nou proiect

Ma gandesc la un viitor proiect mai micut asa, si am nevoie de cateva sfaturi privind iluminarea in special. Acvariul care va fi in lucru are urmatoarele dimensiuni: 50x25x30, este un acvariu home made dar nu asta conteaza ci ce va avea sa devina. Dorinta mea este sa fie plantat, ceva in stilul iwagumi, cu plante gen "covoras" si nu stiu ce tuburi ar fi indicate pentru un asemenea volum cu o astfel de cerinta. Ca substrat voi merge tot pe cel de la jbl aquabasis dar astept si alte propuneri.
La capitolul vietuitoare, fauna, nu m-am hotarat inca, am cateva idei dar nu e nimic batut in cuie.
P.S: am achizitionat un sistem Co2 butelie si de aici si dorinta de a avea un acvariu plantat, cat mai frumos si sanatos.

Multumesc, astept propuneri smile

2 Editat de Timi (2010-02-06 04:12)

Re: Un nou proiect

la dimensiunile astea vezi ca esti limitat de tuburi mai bine il mai maresti putin un 65cm. Tot un sfat personal arata cam ciudat inaltimea mai mare decat latimea.
Cauta aici ce tuburi folosesc majoritatea, cred ca 2xt5 865 ajung.
http://www.aac.acuavida.com/gallery/AAC … rio_medio/
La vietuitoare 2-3 oto, creveti si niste pesti de banc.
Vad ca esti din cluj, sa pandesti la never....ro cand aduc HC este mare bataie pe el, am reusit si eu sa prind un pot si ala a venit inghetat dar sanatos.

3 Editat de Avatar (2010-02-06 04:37)

Re: Un nou proiect

Timi A scris:

la dimensiunile astea vezi ca esti limitat de tuburi mai bine il mai maresti putin un 65cm. Tot un sfat personal arata cam ciudat inaltimea mai mare decat latimea.
Cauta aici ce tuburi folosesc majoritatea, cred ca 2xt5 865 ajung.
http://www.aac.acuavida.com/gallery/AAC … rio_medio/
La vietuitoare 2-3 oto, creveti si niste pesti de banc.
Vad ca esti din cluj, sa pandesti la never....ro cand aduc HC este mare bataie pe el, am reusit si eu sa prind un pot si ala a venit inghetat dar sanatos.

Da, e mai ciudat putin dar asa l-am cumparat, foarte ieftin fara bataie de cap sa-mi fac eu unul, a venit si cu capac dar nu imi place cum e facut. Cat despre HC este la regionala, cel putin aveau saptamana trecuta chiar multe ghivece.
Merci pentru ajutor si link.

Later Edit: oops credeam ca esti din cj si tu...

4

Re: Un nou proiect

spune aici ce vrei in legatura cu lumina sa'l lasam pe maya sa-si vanda in liniste.

5

Re: Un nou proiect

E plin cu apa acvariul, urmeaza si poze dar mai tarziu le voi pune pe toate, deocamdata apa e inca tulbure putin, nu are sens sa pun inca pozele.
Am gasit si HC, dar cam "ofilit" asa...sper sa isi revina. Filtru, incalzitor, lumina, Co2 toate sunt on ...revin peste o luna, doua cu rezultatele, sper sa iasa ceva frumos smile
Numai bine.

6

Re: Un nou proiect

Timi A scris:

spune aici ce vrei in legatura cu lumina sa'l lasam pe maya sa-si vanda in liniste.

Mai aveam doua tuburi T8 osram pe-acasa, din care unul e fluora si cealalt daylight....mentionez ca o saptamana-doua, doar cel fluora este aprins.

7

Re: Un nou proiect

Nu dati cu pietre (mari) smile
Acvariu de incepator, 2 luni experienta in acvaristica, rezultatul :



Detalii acvariu:

37l brut
filtru intern 2 medii filtrare (burete si sera siporax)
un incalzitor 50w sera
plante diverse
Lumina : 2 tuburi Osram 865 T8/18W din care unul Fluora (cu suport suspendat)
Pestisori : deocamdata 5 microrasbora galaxy foarte frumosi !!!
Nevertebrate: 3 red cherry

Pe viitor mai multi pestisori, tot galaxy si cativa red cherry.

8 Editat de Timi (2010-02-19 22:26)

Re: Un nou proiect

Mai lucreza la setarile aparatului foto, arata chiar bine, daca nu ai capac ai grija la microrasbora sunt putin ''saltareti'' eu am pierdut 4-5.
Ps. frumos copacul.

9

Re: Un nou proiect

Din pacate aparatul este slabut, e vechi, digital dar vechi smile Ma bate gandul sa-mi iau un aparat high zoom Nikon ceva de genu..nu ma prea pricep, doar ma documentez. Aparat bun, poze spectaculoase, asta e smile
Nu am capac peste acvariu, sper sa nu fie cazul sa sara neutral peste noapte pot acoperi cu ceva, banuiesc ca daca ar fi sa sara, sar noaptea nu ziua. Tipul de la care i-am luat a zis ca lui nu i-au sarit, cine stie, poate fi si apa una din cauze, pestii recurg la "gesturi" de genul acesta cand nu le place apa (din informatiile gasite pe net).
Multumesc pentru aprecieri.

10

Re: Un nou proiect

ai CO2 la 2 acavarii?

11

Re: Un nou proiect

pelly67 A scris:

ai CO2 la 2 acavarii?

Da, cu robinet distributie (5 iesiri big_smile)

12 Editat de pelly67 (2010-02-19 22:41)

Re: Un nou proiect

cool...:P ...mai ai 3 iesiri libere...poti baga la un dozator de bere la vara

13

Re: Un nou proiect

Mai bine de suc, ca bere nu prea beau, doar ocazional tongue

14

Re: Un nou proiect

tongue:P:P

15

Re: Un nou proiect

una si aici

16

Re: Un nou proiect

din ce in ce mai frumos! bafta in continuare

17

Re: Un nou proiect

Merci, sa fie !!!

18

Re: Un nou proiect

RCS

19

Re: Un nou proiect

Pistia

20

Re: Un nou proiect

Foarte frumos. Se vede ca iti place ce faci acolo. De la un proiect la altu evoluezi, catre bine, normal. Bravo. Mie una imi place foarte mult. Nu`s fana a nisipului colorat, dar in cazul tau da chiar bine. Toate cele bune si`n continuare

Etiamsi omnes, sed non ego.