Subiect: Acvariu nou 180l

Daca tot sunt nou cu toate ca v-am stresat pe alte rubrici pe ici  am zis sa imi prezint si eu " :acv "  am stat am analizat  si am facut cate putin din ce ati zis.

acvariu 180 l
filtru aqnael fan 1
pompa aer cosmoco ws 1005
pietris 1-3 mm
neon nu scrie de cat e stiu ca are 45 cm
momentan  populatia acvariului are :
4 carasi aurii ( acestia vor pleca si v-a venii in locul lor 4 scalari )
2 carasi negri
3 carasi cu ochi  ( si acestia sper sa ii dau  sapt asta )
4 xifo rosii
1 guppy
2 zebre roz
1 scalar mic
1 melc  pomaceea
1 melc ( asta nush ce e e mic si negru )
hrana   purici uscati +fix mix de la  Happy family pro pet.



am primit niste sfaturi  o sa imi achizitionez si filtru extern si incalzitor.( va rog sa imi dati niste sfaturi legat de filtre si de incalzitoere o firma ceva .. putere etc)
plante vii multumesc domnului ROMICA care  am vorbit cu el si o sa ma ajute ( Sa traiesti domu')
astept sfaturile vostre ideiile solutii  orice  e bine venit .

Re: Acvariu nou 180l

Asa arata acum.

3

Re: Acvariu nou 180l

Salutare,

Pe langa sfaturile pe care zici ca le-ai primit referitor la filtru/ incalzitor, etc, da-mi voie sa iti dau si eu un sfat:
Scoate casa, scoicile,barca(sau ce aia) si toate plantele alea din plastic!   ^:)^

Spor la treaba! wink

Re: Acvariu nou 180l

Numai cei 3 carasi au ochi? Ceilalti pesti nu au?
bănuiesc ca te referi la specia aia cu ochii bulbucati dar nu prea reise din ce scrii tu.
Referitor la încălzitor ar trebui ceva la 250 w, iar filtrul extern cu putere de cel putin 700 l/h. Acum depinde ce buget ai ca sa poata sa ti de a cineva sfaturi la firma. Vrei Logan sau Mercedes? Cam asa sta treaba cu firmele. Ce e scump e si fiabil.

Re: Acvariu nou 180l

leounltd A scris:

Salutare,

Pe langa sfaturile pe care zici ca le-ai primit referitor la filtru/ incalzitor, etc, da-mi voie sa iti dau si eu un sfat:
Scoate casa, scoicile,barca(sau ce aia) si toate plantele alea din plastic!   ^:)^

Spor la treaba! wink

:apl  ^:)^  :sok

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

6

Re: Acvariu nou 180l

aia este casuta de turta dulce?  :omfg

Re: Acvariu nou 180l

Casuta si plantele de plastic au fost scoase . sunt inlocuite de pietre si plante vii multumita domnului romica  :noroc

Re: Acvariu nou 180l

Ii multumin dl Romica pentru aceste ajustari pozitive big_smile

Re: Acvariu nou 180l

cam asa arata acum fara carasi casute etc.

10 Editat de robi_rapid1923 (2014-03-08 15:45)

Re: Acvariu nou 180l

https://www.youtube.com/watch?v=FuN2mM4 … ata_player

11

Re: Acvariu nou 180l

robi_rapid1923 A scris:

cam asa arata acum fara carasi casute etc.

Fara carasi si casute, dar cu epave...

De ce nu umplii acvariul pana sus? Ce este mizeria aia pe geam (in  partea superioara a geamului frontal) ?

Re: Acvariu nou 180l

plante1

13 Editat de robi_rapid1923 (2014-03-08 15:51)

Re: Acvariu nou 180l

de cand am bagat mossul  ] s-a tulburat apa si s-a facut ca un   fel de "muci " in acvariu vreo solutie ?

14

Re: Acvariu nou 180l

george.r A scris:
robi_rapid1923 A scris:

cam asa arata acum fara carasi casute etc.

Fara carasi si casute, dar cu epave...

De ce nu umplii acvariul pana sus? Ce este mizeria aia pe geam (in  partea superioara a geamului frontal) ?

I agree! wink

Arata foarte rau estetic, daca nu il umpli pana sus.Lumina se disipa prin spatiul ala liber si da o impresie foarte urata.
Incearca sa il umpli si o sa vezi diferenta.
Fara suparare pentru d-ul Romica, dar plantele pe care le ai nu imi par chiar "sanatoase!"

15

Re: Acvariu nou 180l

Erau intr-o galeata de vreo 2-3 zile si a mai durat inca 2 pana ne-am lamurit cum facem sa ajunga la el. Daca nu i le donam lui, ajungeau la gunoi. Sper sa i se prinda cat mai multe dintre ele.

16

Re: Acvariu nou 180l

romica A scris:

Erau intr-o galeata de vreo 2-3 zile si a mai durat inca 2 pana ne-am lamurit cum facem sa ajunga la el. Daca nu i le donam lui, ajungeau la gunoi. Sper sa i se prinda cat mai multe dintre ele.

:sok

Re: Acvariu nou 180l

1. sus pe geam nu era miserie dar mio focalizat camera rau is stropi de apa.
2. Eu ziceam de partea frontala de jos cu "mucii" aia nush ce e si dc e apa asa tulbure
3. Sper sa se prinda cat mai multe P.S avis comentatoriilor la adresa domnului romica. Macar el a fost binevoitor si a incercat sa ma ajute nu ca altii doar sa rada .
4. Multumesc de sfaturi tuturor.

18

Re: Acvariu nou 180l

1. Daca nu e mizerie... atunci il poti umple.
2. Daca ai introdus ceva lemne care nu au fost tratate apar "mucii aia", sau chiar oua de la melci.
3. Sigur se vor prinde o parte din ele, dar sa ai grija cu algele. Trebuie sa cureti constant frunzele care par a se descompune sau se maronesc...etc. Tot pentru plante bune ai nevoie de un pietris granulatie mai mica 1-3mm. Ce ai tu pare de +5mm.
4.
5. Sa te gandesti cu ce pesti vrei sa ramai, cei pe care ii ai acolo nu sunt compatibili. Un singur exemplu iti dau: scalari (23-29 grade C) si carasi (15-20 grade C).
6. Filtru ai nevoie in functie de pestii pe care vrei sa ii tii in acvariu si plante... Daca tii doar 10 neoni in 180 L, te descurci lejer cu unul intern. Daca vrei sa tii 6-8 carasi "grasi", o sa ai nevoie de unul extern de +1500 L/h. Cele mai ieftine filtre externe sunt Sun Sun (nu stiu cum se scrie exact) si cele bune sunt Eheim/Jbl... mai sunt si altele. Pentru un acvariu populat mediu cred ca te descurci de la Jbl e901 GL in sus...
7. Cred ca poti scoate linistit pompa aia de aer... nu ai nevoie de ea in acvariul asta.

Re: Acvariu nou 180l

Pompa e filtru intern..  Carasii iam scos din acvariu mai am doar un scalar mic un guppy si 4 xifo

Re: Acvariu nou 180l

Alea de pe sticla sunt alge?