1

Subiect: Aparat sters geam acvariu

Cum se poate face acel gen de burete cu magneti care stergi geamurile cu el ca nu dau 50 De lei pe 1.

2 Editat de aqua (2010-02-10 19:05)

Re: Aparat sters geam acvariu

nu este 50 de lei exotic este decat 9 lei un magnet normal pentru alge
poate vrei sa iti iei la dimensiuni mari ?
poti sa razuiesti cu un burete de sarma sau partea aspra a unui burete de spalat vase(bineinteles,proaspat cumparate ca doar nu bagi buretele folosit in acvariu lol )
dar nu stiu sigur daca vor fi la fel de eficiente ca un magnet pentru alge

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Aparat sters geam acvariu

in obor e cu 6 lei daca nu ma insel, Aqua.... sa stii k eu am magneti dar prefer faimosul burete de vase " 3 la leu" mie mi se pare ca imi curata mai bine decat magnetu  dar stii tu..... fiecare cum face mai bine.

Gott mit uns!

4

Re: Aparat sters geam acvariu

pigeon mov A scris:

in obor e cu 6 lei daca nu ma insel, Aqua.... sa stii k eu am magneti dar prefer faimosul burete de vase " 3 la leu" mie mi se pare ca imi curata mai bine decat magnetu  dar stii tu..... fiecare cum face mai bine.

nu am curatat cu buretele de vase niciodata smile
o sa incerc daca zici tu ca e mai bun wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

5

Re: Aparat sters geam acvariu

(razuitor cu magneti) nu-ti recomand asa ceva, al meu a prins o pietricica de nisip si am zgariat geamul, mai bine incearca asa ceva.

6

Re: Aparat sters geam acvariu

Unde se gaseste?
Si pe mine ma intereseaza...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: Aparat sters geam acvariu

la orice petshop bine aprovizionat...daca nu gasiti asa,o sa aiba o simpla razuitoare din cauciuc in loc de burete,acum asteptam mai multe pareri

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

8

Re: Aparat sters geam acvariu

Si cat mar costa un asemenea Curator De Geamuri

9

Re: Aparat sters geam acvariu

Pana la urma am gasit si eu in Oradea, la un magazin si costa 5 lei.
Nu-i scump, dar nu l-am luat fiindca vanzatorul mi-a recomandat un altul, cred ca de la firma eheim, dar ala costa 45 lei.
N-am cumparat nimic, iar acum nu stiu...
Cred totusi, ca azi am sa ma duc dupa ala cu 5 lei, ca si daca nu-si va face datoria, 5 lei nu mai conteaza.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Aparat sters geam acvariu

Ala nu-i vanzator...ci afacerist sadea! smile)
Si eu am unul de la zoomania cu 4.7 lei,banal,clasic,razuitor in varf,burete pe o parte si pasla pe cealalta,de peste un an,si inca face treaba super!

Ciclare usoara si rapida!

11

Re: Aparat sters geam acvariu

ok

12

Re: Aparat sters geam acvariu

Dar buretele de vase ce are ? smile cu partea abraziva...sau va e frica sa va udati mana ?!:P

Re: Aparat sters geam acvariu

Avatar A scris:

Dar buretele de vase ce are ? smile cu partea abraziva...sau va e frica sa va udati mana ?!:P

poate are omu piranha....a si apropo am vz ieri pe un site nu mai stiu pe care un burete magnetic pe la 400 si ceva de lei ....ce face ala ????  da am scris corect 4 milioane ..nu scria nimic deosebit in decriere....

14

Re: Aparat sters geam acvariu

Piranha nu ataca din cate stiu eu decat daca simt sange in apa, de la o rana deschisa de exemplu. Cat despre buretele ala magnetic de 400 lei...hmm, poate are mai multe functii, cea de curatat, de breloc la chei, de tuns iarba din curtea casei, de suport pentru lumanare , cine stie ?!?!

15

Re: Aparat sters geam acvariu

Si apropos de poza pe care a pus-o Timi, am si eu instrument din acela, doar ca buretele meu e galben iar coada ii este neagra si nu este mai eficient decat buretele de vase, cu care pot ajunge si in zone mai greu accesibile, fara a deranja prea tare plantele, cum riscati sa faceti cu instrumentul respectiv.

16 Editat de aqua (2010-02-13 19:51)

Re: Aparat sters geam acvariu

Avatar A scris:

Piranha nu ataca din cate stiu eu decat daca simt sange in apa, de la o rana deschisa de exemplu. Cat despre buretele ala magnetic de 400 lei...hmm, poate are mai multe functii, cea de curatat, de breloc la chei, de tuns iarba din curtea casei, de suport pentru lumanare , cine stie ?!?!

offtopic:pirania nu sunt rechini,ei nu ataca cand simt sange,ei ataca orice misca in acvariu...incearca sa dai search la feeder piranhia..
Avatar gresesti...costa ata fiindca e de firma PUMA lol

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

17 Editat de merlin21 (2010-02-14 19:38)

Re: Aparat sters geam acvariu

Daca oricare din voi baga mana intr-un acvariu cu pirania stiti ce se va intampla?
In nici un caz nu e ce credeti, nu va vor ataca, ci vor fugii toti si se vor ascunde.. peste ceva timp va iesi unu singur, care e "conducatorul grupului", pana la urma sunt ciclide, care va decide daca e ok sa iasa sau nu.
Pirania sunt pesti timizi, felul lor de a se hranii e spectaculos si a inspirat filme.
Am vazut si eu filmulete cu pirania feeder, orice peste stie cand e vorba de mancare si cand nu, daca poti invata neonii, sau betta, pirania cu atat mai mult vor invata, asa ca nu va asteptati sa reactioneze la fel ca in filme cand bagati mana.. Se recomanda sa nu bagi mana prea des ca sa nu ii stresezi..

18

Re: Aparat sters geam acvariu

Revin cu un update!

Mi-am luat buretele din poza pusa de Timi, siiiii.... chiar merge....
Eu consider ca e mai bun decat buretele de vase, care are porozitatea mai mare.
Asta e mai dens, si sterge bine.
@ Avatar "Dar buretele de vase ce are ?  cu partea abraziva...sau va e frica sa va udati mana ?!"

... lol:lol::lol: eu si asa trebuie sa ma urc pe scaun... intru in acvariu cu totul... lol:lol::lol:

Cu coada nu m-am obisnut inca... smile big_smilelol in rest e super OK.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.