Subiect: Red world

:acv buna ziua tuturor,sunt nou in domeniu..as vrea sa stiu si eu tot ce trebuie de stiut la aceasta pasiune minunata..incep ca orice incepator cu o problema mare..sau inbolnavit scalari...am pus cateva poze ca sa le vedeti si sa imi sugerati ce este de facut ,multumesc anticipat

2 Editat de MariusMinu (2014-03-05 13:23)

Re: Red world

Salut si bine ai venit ! Pozele sa aiba sub 2 mb, altfel trebuie sa le incarci pe site-uri de gazduire imagine. Probabil acvariu deciclat/suprapopulat/pestii hraniti prea des de unde rezulta doua variante posibile:
1) O intoxicatie cu amoniac sau nitriti.
2) Pestii sunt stresati si de aici devin sensibili la diverse boli. Poti trata efectul dar cauza ramane...
Sunt curios de marimea bazinului, numarul de pesti, filtrare, cat de des hranesti pestii si cat le dai la o masa...
La momentul asta probabil nu mai mananca, stau apatici sau inoata haotic eventual si ceva deformari ale inotatoarelor...

Re: Red world

Bine ai venit Robert!

MariusMinu A scris:

La momentul asta probabil nu mai mananca

   Daca nu dai detalii trebuie sa ne dam noi cu parerea smile

4 Editat de leonhardt88robert (2014-03-06 01:16)

Re: Red world

Da, 90,95 litri,12 scalari  din care 2 sunt maturi,2 neoni,1 molly, 2xipho helleri, 2 platy si 3 melci filtru si restul este ,dar nu stiu marca sau puterea sau calitatea asa am luat acvariul cu totul ...da  am pus un pic de albastru de metil ca au zis ca dezinfecteaza..cam 10 picaturi hai 15 ..

Re: Red world

Am uitat ,le dau cam de 4,5 ori pe zi cam un sfert de lingurata sau mai mult un pic

Re: Red world

Mancarea este tetra prima mini granules mancare completa,asta le deu mai des si o data pe zi din actival mix multivitamine minerale si oligominerale

Re: Red world

De mancat ar manca toata ziua,inoata normal nu se ascund,dar de o vreme se cam ciupesc unu pe altu sau se inperechiaza nu stiu...

8 Editat de Tudor103 (2014-03-06 02:04)

Re: Red world

Felicitari pentru pesti pe care ii ai. Sunt foarte frumosi si tot meritul iti apartine. Ceea ce nu-mi place la acvariul tau este nisipul acela vopsit, rosu. Nu este natural. Ar fi indicat sa-l schimbi cu nisip de granulatie pana in 3mm.

Calitatea se plateste!

Re: Red world

Da cred ca il schimb,dupa ce cumpar ce trebuie test de apa si restu .mersi de complimente

10 Editat de MariusMinu (2014-03-06 13:26)

Re: Red world

Scalarii sunt mai agresivi de fel...cel mare il bate pe cel mic, mai ales daca nu au spatiu suficient (50 l pentru un scalar adult, deci in bazinul tau poti tine doar 2 scalari maturi). Posibil si ceva stres de la acvariu suprapopulat/valori mari ale NH3, NO2 si filtrare ineficienta pentru cata mancare le dai...
Uite ceva info de pe net
Inotatoare zdrentuite Simptome: inrosirea si/sau inflamarea inotatoarelor , zdrentuirea , ruperea, dezintegrarea inotatoarelor.
Cauza: acesta boala este foarte contagioasa si este provocata de o infectie bacteriana care, in stagile cele mai avansate poate sa distruga complet inotatoarele si coada unui peste. Infectia poate fii declansata de raniri sau o improprie calitate a apei .In general acesta boala este urmata de o a doua infectie, ciuperca.
Tratament: se pune o lingura de sare la fiecare cca 10 litri de apa si dezinfectant.Se indeparteaza carbonul activ din filtru pe toata durata tratamentului si se schimba apa regulat in vederea imbunatatirii calitatii acesteia .

Atentie : Eu nu recomand folosirea niciunei medote de tratament in acvariu comunitar: sare, bactopur, albastru de metil, etc... merg pe premisa: mai bine previn decat sa tratez :sevil. Face ce vrea fiecare la capitolul asta...Si inca ceva ...degeaba indepartezi efectul (inotatoare zdrentuite) daca nu indepartezi si cauza (acvariu suprapopulat), pesti hraniti excesiv (max o data pe zi cat consuma in cateva minute), filtrare ineficiental la asa incarcatura...Iti urez succes!

11

Re: Red world

leonhardt88robert A scris:

Da, 90,95 litri,12 scalari  din care 2 sunt maturi,2 neoni,1 molly, 2xipho helleri, 2 platy si 3 melci filtru si restul este ,dar nu stiu marca sau puterea sau calitatea asa am luat acvariul cu totul ...da  am pus un pic de albastru de metil ca au zis ca dezinfecteaza..cam 10 picaturi hai 15 ..

   Foarte multi pesti pentru acvariul asta, si albastru de metil pentru ce-l bagi in apa? Nu se depune pe plante si geamuri?

leonhardt88robert A scris:

le dau cam de 4,5 ori pe zi cam un sfert de lingurata sau mai mult un pic

   Ii hranesti cam des si, cum a spus si Marius, nici nu ai filtrare pentru asa ceva! Pesti care se hranesc asa des sunt in general puii, care oricum sunt crescuti separat, in acvarii fara substrat, plante etc!

Re: Red world

Deci ori fac un acvariu mai mare sau scap de cativa scalari...le dau mai putin de mancare...doar o data pe zi? Si cam cat o juma de lingurita o lingurita? Albastru de metil pt dezinfectare cate picaturi la litru ?

Re: Red world

Da careva mananca plantele....imediat  au ras tot