1 Editat de sebastian (2014-02-18 19:38)

Subiect: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Va salut . Dupa cum spune si titlul vreau sa merg pe o singura specie . Pestisorii sunt achizitionati sambata de la sTTTk ( gabi ) 2 masculi si 6 femele multumesc si pe aceasta cale . Cumva acvariul il stiti de la congolezi in rio 240 cu pseudocrenilabrus nicholsi care sunt si acum 2 masculi si 3 femele de la rick ( emil ) si pe care as dori sa ii donez . Conditia ar fi ca doritorul sa aiba grija de ei pentru ca de regula ce este gratis nu prea se da interesul in totalitate ( o parere a mea nu stiu daca si a voastra ) . Ii donez pentru ca mi se pare si mai mult ca sigur ca ar fi inghesuiti si mai ales ca una dintre femelele de mebe deep este gusata asa primita + ca asocierea intre ei nu stiu daca este una dintre cele mai bune desi pana in prezent neexistant conflicte majore . Agresivul fiind congolezul cu toate ca este mai mititel nu malawianul .

Astept pareri . Filmuletul este realizat cu un telefon (note) nu cu un DSLR  wink

http://www.youtube.com/watch?v=c8SgsV6_Hqc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Ma bucur ca au ajuns pe maini bune. Daca vrei sa vezi culori mult mai spectaculoase iti recomand un neon Hagen Aqua-Glo sau Hagen Power-Glo pentru a scoate protocaliul si albastrul- movuliu in evidenta  wink.
Bazinul este destul de incapator, mai ales daca vei da si nickolsi, mai merg bagati inca 8-10 pesti din mai multe motive : - africanii si in special mbunele se tin in grup mai mare pentru a le reduce agresivitatea, pentru concurenta asupra mancarii, pentru paleta de culori diversificata etc.
Ce as mai face eu este sa adaug mai multe pietre pentru a creea grote si zone in care femelele gusate se pot retrege in liniste, pentru a vedea un comportament specific mbuna de adapostire, de facut gropi in jurul pietrelor, pui mici care scapa in momentul eliberarii lor etc.


Concluzia : mai baga pietre, schimbale lumina si mai adauga neaparat pesti si o sa te minunezi de frumusetile africane

Multi vad, putini cunosc !

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

sTTTk A scris:

Ma bucur ca au ajuns pe maini bune. Daca vrei sa vezi culori mult mai spectaculoase iti recomand un neon Hagen Aqua-Glo sau Hagen Power-Glo pentru a scoate protocaliul si albastrul- movuliu in evidenta  wink.
Bazinul este destul de incapator, mai ales daca vei da si nickolsi, mai merg bagati inca 8-10 pesti din mai multe motive : - africanii si in special mbunele se tin in grup mai mare pentru a le reduce agresivitatea, pentru concurenta asupra mancarii, pentru paleta de culori diversificata etc.
Ce as mai face eu este sa adaug mai multe pietre pentru a creea grote si zone in care femelele gusate se pot retrege in liniste, pentru a vedea un comportament specific mbuna de adapostire, de facut gropi in jurul pietrelor, pui mici care scapa in momentul eliberarii lor etc.


Concluzia : mai baga pietre, schimbale lumina si mai adauga neaparat pesti si o sa te minunezi de frumusetile africane

Aoleo mai gabi mie imi este frica sa mai bag pesti ca il supra populez si cand colo zici ca mai merge  smile nisipul este ok ? este intre 1-3 mm . Pietre o sa mai caut sa vad ca am dat o gramada de bani si asa pe alea si cred ca ma duc la depozitul ala mare in baneasa .
Acum intrebarea . daca schimb 60L de apa pun aqua safe pt 60L de apa sau pt tot bazinul 240L . Multumesc de sfaturi cu deosebit RESPECT .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

sebastian A scris:

Acum intrebarea . daca schimb 60L de apa pun aqua safe pt 60L de apa sau pt tot bazinul 240L.

Normal pui Aqua Safe pentru cantitatea de apa pe care o schimbi, respectiv 60L, preferabil pana sa o pui in acvariu.

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

george.r A scris:
sebastian A scris:

Acum intrebarea . daca schimb 60L de apa pun aqua safe pt 60L de apa sau pt tot bazinul 240L.

Normal pui Aqua Safe pentru cantitatea de apa pe care o schimbi, respectiv 60L, preferabil pana sa o pui in acvariu.

Multumesc de raspuns  :sok  asa ma gandisem si eu dar vroiam sa fiu sigur . Apa o pun prin furtun nu am cum sa o tratez si apoi sa o pun  sad

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

6

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Poti pune pietre de rau frumoase (te duci la munte si iei moca )  big_smile
As mai baga 8-10 mbune, sincer iti zic ca merge.

Multi vad, putini cunosc !

7 Editat de sebastian (2014-02-22 17:55)

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Sper sa reziste acvariul la cele peste 60 Kg pietroaie. Daca ma puteti indruma si pe mine cu puisorii mi-ati fi de mare ajutor. Am luat nisip din acvariu o piatra si am pus female cu 3-4 puiuti care ia lasat afara intr-un acvariu mic de 28L. Cu ce sa ii hranesc? Sa pisez mancare de a lor si sa le dau? filtrul acela micut sa il scot din acvariul acesta mic de 28L care l-am facut crescatorie? Schimburile de apa la cat timp sa le fac? Zilnic? Cat la suta? Tot 25%
P.S. astazi dupa aranjarea decorului cred ca s-a gusat inca una din cate am vazut. Nici ca mai am cum sa o scot de prin pietroaiele alea.
Sper sa va placa noul decor.
https://www.youtube.com/watch?v=DlsrrhJHMP8

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

8 Editat de sebastian (2014-02-27 23:52)

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

O noua aranjare a pietrelor si asa va ramane mult si bine. Am introdus si 1L de eihem substrat pro clatit cu apa rece si pus intr-un saculet confectionat de mine din plasa de tantari. Am mai lasat si cativa bureti vechi pe care o sa ii schimb peste 1L in speranta sa nu se decicleze filtrul. Am sa adaug si niste fluid filter medium de la easy-life.
https://www.flickr.com/photos/118406996 … 817435705//

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Frumoase pietrele alea dar sigur nu de un acvariu cu africani! Mult prea complicate, prea rosii ... le vad mai degraba combinate cu Manado, nu stiu... asa arata kitsch rau!

10

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Ancistrus A scris:

Frumoase pietrele alea dar sigur nu de un acvariu cu africani! Mult prea complicate, prea rosii ... le vad mai degraba combinate cu Manado, nu stiu... asa arata kitsch rau!

Multumesc frumos de aprecieri nenea ancistrus  :noroc  Cand o sa se acopere de alge o sa ramana partial rosii cred, zic si eu parerea mea umila  smile asa pietre mari de rau nu as fi avut de unde sa procur ca nu am masina personala si nu imi permit sa apelez la prieteni sa mearga la munte dupa cules de pietre si apoi sa le murdaresc/zgarii portbagajul wink Eu am fost la depozit in baneasa si le aveau decat pe acestea mai interesante si maricele ca nu a inceput sezonul la ei cand le-am luat pt peisagistica si imi trebuiau si mie mai rapid.
Acum fara sa te superi pe mine dar mereu la toata lumea ai cate ceva de reprosat ca nu este bine aia ca nu este bine ailalta cool Altor persoane le-au placut pietrele si acum mai depinde si de gusturi.
Sa zica sarut mana mebe deep-ul meu ca tot au 2-3 grote facute de mine si din cate vad la altii nici nu au saraci pesti pe unde sa se ascunda.
Cu deosebit RESPECT te salut si ai fi putut sa dai alte sfaturi legat de puii cum sa ii cresc, de mediul de filtrare daca am procedat bine asa, etc etc etc.
P.S.pe viitor arunca si tu in scris mai mult optimism asupra oamenilor cu care vb exemplu de la mine din pm-urile cu caraselul ala bolnav, care ai fi putut sa spui ca nu este compromise sau cel putin sa formulezi altfel. Cred ca si tu ai gresit in viata si nu te-ai nascut invatat nu este asa?  :sok

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

11

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

sebastian A scris:

Acum fara sa te superi pe mine dar mereu la toata lumea ai cate ceva de reprosat ca nu este bine aia ca nu este bine ailalta cool Altor persoane le-au placut pietrele si acum mai depinde si de gusturi.

   Repet: sunt frumoase, dar kitsch intr-un acvariu de africani! Nu am nici un repros, nici sfaturi... este doar punctul meu de vedere!

sebastian A scris:

Cu deosebit RESPECT te salut si ai fi putut sa dai alte sfaturi legat de puii cum sa ii cresc, de mediul de filtrare daca am procedat bine asa, etc etc etc.

   Scrie cumva la avatarul meu "sfaturi la comanda!"?

sebastian A scris:

P.S.pe viitor arunca si tu in scris mai mult optimism asupra oamenilor cu care vb exemplu de la mine din pm-urile cu caraselul ala bolnav, care ai fi putut sa spui ca nu este compromise sau cel putin sa formulezi altfel.

   Esti sigur ca incerci sa-mi spui cum sa ma comport? Daca ti se pare agresiv stilul meu, te voi evita de acum incolo!

PS: A trait carasul din discutie?

12

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Ancistrus A scris:
sebastian A scris:

Acum fara sa te superi pe mine dar mereu la toata lumea ai cate ceva de reprosat ca nu este bine aia ca nu este bine ailalta cool Altor persoane le-au placut pietrele si acum mai depinde si de gusturi.

   Repet: sunt frumoase, dar kitsch intr-un acvariu de africani! Nu am nici un repros, nici sfaturi... este doar punctul meu de vedere!

sebastian A scris:

Cu deosebit RESPECT te salut si ai fi putut sa dai alte sfaturi legat de puii cum sa ii cresc, de mediul de filtrare daca am procedat bine asa, etc etc etc.

   Scrie cumva la avatarul meu "sfaturi la comanda!"?

sebastian A scris:

P.S.pe viitor arunca si tu in scris mai mult optimism asupra oamenilor cu care vb exemplu de la mine din pm-urile cu caraselul ala bolnav, care ai fi putut sa spui ca nu este compromise sau cel putin sa formulezi altfel.

   Esti sigur ca incerci sa-mi spui cum sa ma comport? Daca ti se pare agresiv stilul meu, te voi evita de acum incolo!

PS: A trait carasul din discutie?

Mestere nu te ofensa asa. Esti cel mai active pe aici si am zis sa iti cer o parere pt carasul ala in disperare de cauza. Subiectul caraselului este inchis pt mine. Cat despre evitat tranchilo chiar imi face placere wink Altfel nu ti-as mai fi scris asa frumos. Prin scris se poate intelege altfel lucrurile. Cu deosebit RESPECT te salut si ramanem prieteni in continuare  ^:)^
Un inceput de weekend placut si linistit in acvariu si nu numai iti urez  :sok

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

13 Editat de sebastian (2014-03-13 00:02)

Re: Metriaclima sp. ''Membe deep''

Puisorii de membe deep si multumesc inca o data lui sTTTk (Gabi ) pt sfaturi.
https://www.youtube.com/watch?v=KbsIm5f … re=mh_lolz

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.