1 Editat de sebastian (2014-03-18 14:20)

Subiect: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

Va salut. Mai detine cineva un asemenea filtru? Al meu face foarte mare zgomot.  sad  Cand il indepartez de geamuri nu mai face. Prinderea o are pe magneti. Sa fie oare defect de nou? Multumesc.
P.S. Exista si cu venteze varianta cumva?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

Pune o poza si dam cu banu ce o fi

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

AdrianB A scris:

Pune o poza si dam cu banu ce o fi

un video cu montajul lui. In alta ordine de idei am fost l-am schimbat tot asa face si celalalt. sa nu va cumparati asa ceva niciodata pt ca nu puteti sta in camera cu el daca sunteti mai tari de urechi.
P.S. Probabil din aceasta cauza au revenit la ventuza clasica.
https://www.youtube.com/watch?v=K5VdDTUsXUs

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

4

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

frumoasa prezentare, deja imi numaram banii si ma imbracam ca sa fug spre magazin (glumesc!). Cred ca ai putea sa faci o treaba cu cateva bucatele de cauciuc ( intre acvariu si magneti si acvariu filtru), fie ele garnituri (de prin casa sau magazin) sau fasii de cauciuc de camera de bicicleta sau petece de bicicleta (cam asta am gasit acum dar sunt sigur ca mai exista si pe la altele cauciuc.
Succes si sper ca ti a fost de folos

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

Salut! Am un amic care detine un filtru asemanator  si dupa ce a schimbat 3 rotoare intr-o luna s-a lasat pagubas si a cumparat alt filtru. Baietii de la service- dupa ce le descria defectul- cereau rotorul sa-l schimbe. Cred ca este un defect de fabricatie la acest model de filtru. Uite ca si lucrul german mai da chix (termenul tot germanii l-au inventat). O zi buna!

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

AdrianB A scris:

frumoasa prezentare, deja imi numaram banii si ma imbracam ca sa fug spre magazin (glumesc!). Cred ca ai putea sa faci o treaba cu cateva bucatele de cauciuc ( intre acvariu si magneti si acvariu filtru), fie ele garnituri (de prin casa sau magazin) sau fasii de cauciuc de camera de bicicleta sau petece de bicicleta (cam asta am gasit acum dar sunt sigur ca mai exista si pe la altele cauciuc.
Succes si sper ca ti a fost de folos

Multumesc cu deosebit respect de atatea caucioace ce mi-ai oferit de unde pot sa iau wink Problema nu este de la cauciuc. Cand sta lipt de geam chiar daca il apropii de ori ce geam din acvariu chiar si la juma de centimetru distanta vibreaza. M-am gandit sa iau niste fier profil plin patrat,dreptunghiular. sa il dau cu silicon si sa vad daca mai vibreaza. imi trebuie sa stea mult la distanta de geam.
P.S. zici ca este din filme cu SF si nu pot sa imi explic chiar daca nu atinge geamul la 0.5cm il apuca tremuriciu.  :stupid

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

7 Editat de sebastian (2014-03-18 21:23)

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

bebe panait A scris:

Salut! Am un amic care detine un filtru asemanator  si dupa ce a schimbat 3 rotoare intr-o luna s-a lasat pagubas si a cumparat alt filtru. Baietii de la service- dupa ce le descria defectul- cereau rotorul sa-l schimbe. Cred ca este un defect de fabricatie la acest model de filtru. Uite ca si lucrul german mai da chix (termenul tot germanii l-au inventat). O zi buna!

Tot asa zgomot ? fantastic. Mie baietii de la hornbach mi l-au schimbat cu totul si abia atunci mi-am dat seama ca este defect din fabricatie la acest model pt ca le-au scos palea green line la misto dar in loc de magneti au clasicele ventuze. Asta este eu nu am avut incotro pt ca a fost la set(acvariu si filtru,termometru incalzitor,biotopol,manado,feropol,plasa de pesti) si mi-a redus totul la jumatate de pret. Din 1100 mi le-a dat cu 550. Am pui de ciclide si l-am luat sa ii tin in el pt ca are 115L si este acvariu de calitate cu rama de aluminiu.
P.S.reducerea a fost facuta pt ca are defecta lumina si era si ultimul produs care a stat si la vederea clientilor. Zic ca a meritat chiar daca are problema asta si bine ca nu dorm in camera cu el, dar ma gandesc sa nu le dauneze la pesti zgomotul vibratiei

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

8

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

cred ca este putin stresant pentru micuti, dar se adapteaza...acum na, nu le-a dat D-zeu cristalprofi in natura. Nu inteleg, totusi, de unde e zbomotul ala... poti pune un filmulet de la apropiere ca sa mi dau seama de ce "maraie", daca zici ca nu e de la magneti?

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

AdrianB A scris:

cred ca este putin stresant pentru micuti, dar se adapteaza...acum na, nu le-a dat D-zeu cristalprofi in natura. Nu inteleg, totusi, de unde e zbomotul ala... poti pune un filmulet de la apropiere ca sa mi dau seama de ce "maraie", daca zici ca nu e de la magneti?

Intra in rezonanta cu geamurile parerea mea.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

10

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

te ai uitat daca nu rezoneaza chiar canistrele sau alte coomponente de ale lui? Daca i ai da de cap, nu cred ca ti ar strica 2 filtre in acvariu.

11

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

Am unul in acvariu si merge perfect si mai am unul reparat de mine de rezerva boala lor sunt axurile din interior pe care se aseaza rotorul.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

12

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

ALFYY A scris:

Am unul in acvariu si merge perfect si mai am unul reparat de mine de rezerva boala lor sunt axurile din interior pe care se aseaza rotorul.

Pai ce sa aiba axul ala mama lui? ca de acolo cred ca face. O sa il tin de piese eventual.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

13

Re: Filtru intern acvariu JBL CristalProfi i100

AdrianB A scris:

te ai uitat daca nu rezoneaza chiar canistrele sau alte coomponente de ale lui? Daca i ai da de cap, nu cred ca ti ar strica 2 filtre in acvariu.

Rezoneaza el din constructie fara nimic pus adica cele 3 containere. Mai am sa il arunc ca l-am probat in toate felurile.  :stupid  Normal ca nu ar strica 2 filtre. intre pietre merge pus pe fundul acvariului nu trancane. Sa fie sanatos este la vanzare cine nu il enerveaza zgomotul sau de piese de schimb.

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.