Subiect: Filtru extern homemade

Am vazut pe internet multe filtre externe homemade...intrebarea mea este daca cineva a incercat sa construiasca unul din filtre normale(nu special pt acvariu)+pompa
Din pompa sa plece un sorb in acvariu sa traga apa si sa o treaca prin filtrele de apa(umplute cu material filtrant pt acvarii)si sa-o aduca inapoi in acvariu

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

2

Re: Filtru extern homemade

katalin_razvan A scris:

Am vazut pe internet multe filtre externe homemade...intrebarea mea este daca cineva a incercat sa construiasca unul din filtre normale(nu special pt acvariu)+pompa
Din pompa sa plece un sorb in acvariu sa traga apa si sa o treaca prin filtrele de apa(umplute cu material filtrant pt acvarii)si sa-o aduca inapoi in acvariu

Cand mi-am facut filtrul extern, m-am gandit la un filtru confectionat din filtre de apa ca cele aratate de tine, dar costurile ajungeau cam la acelasi nivel cu un filtru gata facut dintr-un magazin petshop.

PS: ar arata bine un filtru confectionat din ele.....poate data viitoare sa il fac din curiozitate.

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

Re: Filtru extern homemade

Pai ideea este sa iesim mai ieftin pt ca altfel nu isi are rostul...poate doar curiozitate...am impresia ca am cv filtre ramase...de aia voiam sa confectionez

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

4 Editat de tash2z (2014-03-20 19:47)

Re: Filtru extern homemade

Pe net am gasit fara cartus undeva la 50 lei .... se gasesc si la 35-40 lei ... dar de marime mai mica si iti trebuiesc cam 3 bucati + pompa + fitingaraie + furtun + alte mici componente ( sa nu uitam materialul filtrant  - "am inteles ca nici la filtrele din shop nu ar mai exista in pachet").

Ajungi pe la 200 lei + ... munca nu se pune pt ca este amuzant sa il faci tu ... dar la banii astia ... mai bine unul din shop.

Errare humanum est sed perseverare diabolicum.

Re: Filtru extern homemade

Da asta asa este dar un filtru din magazin il iei la peste 250 lei...eu unul m-am apucat de el...sunt curios ce rezultate va da...exact asa vreau sa il fac din 3 module..unul cu burete unul cu cilindri ceramici si al treilea ma mai gandesc...pompa va fi de 700l/ora

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

6 Editat de katalin_razvan (2014-03-20 22:01)

Re: Filtru extern homemade

Si mai am in lucru un sistem co2 din stingator de un litru...am vazut ca in magazin este in jurul sumei de 700 lei

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: Filtru extern homemade

Mai pun intrebarea o data...a mai facut cnv asa cv ??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

8

Re: Filtru extern homemade

Eu asa ceva folosesc. Cu totul m-a dus 210lej. Eu il am doar din doua recipiente, buretele il am la pompa, in acvariu.

0771.496.835 Lucian

Re: Filtru extern homemade

Kazaku....functionează bine???.....o schema niste poze poti pune?

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

10

Re: Filtru extern homemade

Cand intru pe pc o sa pun vreo doua poza. Nu pot spune cu exactitate cat de bine merge pt ca nu am teste, dar pesti par ok. Eu oricum vreau sa imi iau un filtru extern bun, asta home made e solutie provizorie. Am investit in pompa, recipiente si ce a mai fost nevoie in jur de 250-300lei. La bani astia imi luam un filtru, doar ca nu i-am avut pe toti odata. O pompa buna e scumpa, eu am emperor de 2200l pe ora, am dat 100lei pe ea si nu sunt multumit deloc. Trebuir sa schimb vata la maxim 2-3 zile. Sfatul meu, ori iti cumperi direct filtru extern, ori daca vrei home made, ia recipiente mult mai mari si foloseste 4. Nu te calici la bani de pompa.

0771.496.835 Lucian

Re: Filtru extern homemade

Am filtru extern bun....dar voiam sa fac un proiect din asta

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

12

Re: Filtru extern homemade

Daca faci unu din asta, sa iei o pompa de firma si peste 2000l/h si vezi ca in obor sunt recipiente din astea mai mari si cate doua. Din alea faci un filtru bun, bagi doua din alea duble.

0771.496.835 Lucian

Re: Filtru extern homemade

Am filtru extern bun....dar voiam sa fac un proiect din asta

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.