1

Subiect: cei mai diabolici pesti din luma top 10

Ei sunt pestii care nu vor ajunge niciodata sa dea "piept" cu noi:

10. Conger Eel

Ajunge si pana la 3 m lungime si este carnivor. La cat de fioros este nu prea cred ca ai vrea sa dai fata in fata cu el, in mediul lui.



9. Gulper Eel

Masoara aproape 1,80 m, are o gura mare si infioratoare. Are dinti mici si foarte ascutiti. Avand o gura atat de mare poate inghiti pesti mai mari decat el. Aspectul sau este de-a dreptul infricosator.



8. Dragonfish

Dupa look este un monstru al adancurilor ce masoara pana la 40,64 cm lungime. Are in barbie o mica lanterna cu care isi atrage victimele. Predator feroce al abisului, orice prinde cu dintii sai demni de filme horror, nu mai scapa.



7. Fangtooth

Masoara doar aproape 15,24 cm si este cunoscut ca un fioros asasin al adancurilor. Gura sa este mai mare decat a altor pesti, in comparatie cu restul corpului.



6. Viperfish

Are cam aceeasi lungime ca si Fangtooth. Are un corp bioluminiscent, infatisare inspaimantatoare si este un aprig pradator al Pacificului.



5. Snakehead

Denumirea ii se trage de la asemanarea cu un sarpe. Snakehead masoara 7,62 cm. Nu putine persoane sunt acelea care au fost atacate de acesta cand s-au apropiat prea mult de el. Se gaseste prin marile din sud-estul Asiei, intr-o anumita parte a Indiei si Africii. Nu se rezuma doar la a manca alti pesti, ci poate inghiti si anumite pasari sau amfibieni.



4. Tigerfish

Gura mare, dinti bine distibuiti pentru ca prada sa nu scape, este genul de peste pe care nu iti doresti sa il intalnesti. Ii place sa stea in colturi intunecate, in apa. Doar o privire si realizezi cat de fioros este acest peste.



3. Moray Eel

Acest peste se regaseste aproape oriunde se gasesc recifuri de corali. Masoara pana la 33,02 cm lungime. Ataca daca se simte in pericol, iar muscatura sa este puternica. Este un peste "putin" veninos, pielea sa secretand o anumita bacterie toxica pentru oameni si alti pesti. Nu este singurul care secreta o astfel de toxina.



2. Anglerfish

Putini pesti au un aspect fioros precum acesta care masoara 5,08 cm. Deasupra gurii are o mica lanterna, dedicata victimelor. Dintii sunt foarte ascutiti. Mai este denumit si "Diavolul Marilor" si il gasim pe la adancimi de pana in 2.000 de metri.



1. Pirahna

Poate masura si pana la 45,7 cm. Este unul dintre cei mai cunoscuti pradatori ai apelor. Stim din documentare, povesti si filme ce "ii poate pielea". Sunt mari devoratori de carne, iar muscatura lor este letala.

?

2

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

conger eal

?

3

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

gulper eel

?

4

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

black dragon fish

?

5

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

asa da!
parca ai mai venit de la.....cluj!

6

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

fangtooth

?

7

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

viperfish

?

8

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

snakehead

?

9

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

tigerfish

?

10

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

morey eel

?

11

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

anglerfish

?

12

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

piranha

?

13

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

Unele specii prezentate de tine sunt tinute si in acvariu.Indeoseb pirahna si snakehead...Mie sincer nu-mi plac in acvariu....

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

14

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

Snakehead

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

15

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

Pirahna

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

16 Editat de kokos (2010-02-14 15:19)

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

nici eu nu as tine in acvariu un peste de genul asta ....... e oribil....

am gresit titlul..rog adminul sa faca corectura.......lume...lume.... lol

?

17 Editat de rtklancelot (2010-02-14 15:30)

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

pe mine ma intriga gulper eel, si din poza de pe wikipedia , unde e si trecut cu 2 denumiri , gulper eel, si cea de pelican eel....se obs  mai usor de unde isi trage acest peste si denumirea de pelican fish

alte informatii despre acest peste...coada are o forma de bici, avand in capatul ei un organ care pe baza de bioluminescenta produce sclipiri de roz spre rosu deschis.....posibil folosind coada pentru a atrage prada....neavand corpul prevazut pt a urmari o prada....

oricum interesant topic

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

18 Editat de Cezara (2010-02-28 20:06)

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

Acum imi dau eu seama de unde vine o parte importanta, din inspiratia celor care creeaza anti`eroi sau monstrii prin filme. Cel putin viperfish sau dragon fish, cred ca au fost sursa de inspiratie pentru Spiderman:lol: atunci cand purta costumul acela negru extraterestru...nu serios? Eh.. nu ma luati in seama, imaginatia mea:)

Etiamsi omnes, sed non ego.

19

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

ai uitat de lionfish lol
e un peste superb dar mortal !!!

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

20

Re: cei mai diabolici pesti din luma top 10

in privinta speciei Snakehead sunt multe de povestit,atat rele cat si bune!!
http://www.youtube.com/watch?v=8w77huTN … re=related