Subiect: Introducerea pestilor in acvariu

Putini stiu ca un peste nu trebuie cumparat si cum ai ajuns acasa introdus in acvariu. Este cea mai frecventa si mai grava greseala pe care o fac incepatorii. Caracteristicile apei din acvariu in care tine pestii vinzatorul pot fi altele decat cele din acvariu tau si de aceea trecerea de la apa din punguta la apa din acvariu trebuie facuta LENT nu INSTANTANEU. Operatiunea ar fi cam asa: Intai se introduce punguta cu pestele/pestii in acvariu (inchisa) pentru ca apa din punga sa ajunga la aceeasi temperatura cu cea din acvariu (echilibru termic). De exemplu iarna este destul de frig si daca luam un peste prin frig si-l introducem direct in acvariu unde apa este mult mai calda el poate suferi un soc termic, care ii poate cauza boli sau chiar moartea. Dupa ce realizam echilbrul termic, luam un borcan sau o sticla taiata, punem pestele cu apa din punguta si incepem sa adaugam treptat apa din acvariu. Aceasta operatiune ar trebui sa dureze minim 20 de minute, timp in care punem din ce in ce mai multa apa din acvariu. Cand apa din acvariu ajunge la 75-80% din apa din borcan/sticla mai asteptam inca 10 min si introducem pestele in acvariu. Cam asa ar trebui obisnuiti pestii cu apa din acvariul nostru, daca nu procedam astfel, pestii din acvariu vor fi cu siguranta stressati iar cei mai multi se vor imbolnavi. Cea mai frecventa boala la pestii de acvariu nou cumparati este grisul. Grisul este o boala usor de diagnosticat, cand pestii o au acestia incep sa se scarpine/frece de decor (pietre, plante) si le apar puncte albe pe corp de marimea bobului de gris. Acesta se trateaza destul de usor, uneori doar prin cresterea treptata a temperaturii din acvariu la 30 de grade Celsius si mentinerea acesteia timp de cateva zile. Deasemenea se mai poate aduga o lingurita de sare grunjoasa neiodata la 10 litri de apa. Daca dupa cateva zile punctele dispar tremperatura este scazuta treptat la cat era initial.

2 Editat de ardiduduweb (2008-09-25 20:54)

Re: Introducerea pestilor in acvariu

(Sfat din propria experienta)
Inainte de a baga pestele in acvariu trebuie sa puneti punguta in acvariu, faceti o gaurica mica in punguta cam cat o cartela sim si il lasati cam 5 min.Apoi prin gaurica pui putina apa din acvariu il mai asi 5 min si apoi bagi pesti in acvariu.:D:D:P:);)

3

Re: Introducerea pestilor in acvariu

ardiduduweb A scris:

(Sfat din propria experienta)
Inainte de a baga pestele in acvariu trebuie sa puneti punguta in acvariu, faceti o gaurica mica in punguta cam cat o cartela sim si il lasati cam 5 min.Apoi prin gaurica pui putina apa din acvariu il mai asi 5 min si apoi bagi pesti in acvariu.:D:D:P:);)

Deci iau o cartela SIM si decupez in punga o gaura dupa forma si marimea ei? smile:) Cred ca Mihai a explicat mai mult decat bine cum se introduc pestii.
O zi buna

4

Re: Introducerea pestilor in acvariu

Nu am avut niciodata probleme cu pesti de fiecare data cand cumpar pesti iau pestele din punga atentie doar pestele nu si apa ,si il pun in acvariu toate bune si frumoase .
Nu mia murit niciun peste pana acum;)

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

Re: Introducerea pestilor in acvariu

Mihai a explicat cat se poate de clar si de bine, iar @betta tu probabil ai facut asa cu un betta, incearca si cu un discus sau nici macar si o sa vezi rezultate instantaneu, chiar daca la pestii nepretentiosi nu ai vazut efecte vizibile, crede-ma ca ii stresezi, le inflamezi branhiile si ii zapacesti... de ce sa ii chinui cand cu putina rabdare rezolvi totul fara nici o problema! wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

6

Re: Introducerea pestilor in acvariu

Pobabil ca ai dreptate da cel putin nu am incercat numai pe betta asa,si pe scalari si pe viviparii ;)acum voi faceti cum credeti si eu de asemenea wink toate cele bune

You can't change the world ...But you can make a difference hmm

7 Editat de Schlaffen (2009-02-19 14:47)

Re: Introducerea pestilor in acvariu

toti cei care i-ai enumerat sunt in aceasi oala (adica nu o sa ai efecte vizibile).. dar normal ca faci ce vrei cu banii tai, totusi ar trebui sa te gandesti si la saracele animalute!
Pun pariu ca nu stiai ca exista animale care mor la o schimbare de doar 1 oC, si pun pariu ca nu stii de ce faci febra! wink

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

8

Re: Introducerea pestilor in acvariu

Schlaffen A scris:

toti cei care i-ai enumerat sunt in aceasi oala (adica nu o sa ai efecte vizibile).. dar normal ca faci ce vrei cu banii tai, totusi ar trebui sa te gandesti si la saracele animalute!
Pun pariu ca nu stiai ca exista animale care mor la o schimbare de doar 1 oC, si pun pariu ca nu stii de ce faci febra! wink

20 de minute?hm...de fiecare data cand mi.am cumparat pesti noi i/am lasat cel putin 4 ore...adaugand apa treptat in acvariu...locatarii vechii din acvariu trebuie sa se obisnuiasca cu compozitia chimica a pestilor nou introdusi in acvariu..iar la ciclizi...eu zic k ar trebui lasati si mai mult de 4 ore sa se obisnuiasca...asta e parerea mea..acomodarea treptata,.si cum zici si tu ..mai ales la speciile pretentioase!

Re: Introducerea pestilor in acvariu

de multe ori s-a zis: "rabdarea e regula de aur" mai ales in acvaristica smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.