1

Subiect: Pentru cei care pot veni cu un sfat

In primul rand salutari sincere la toti acvaristii.
Eu sunt Marius din tm. care am debutat in ianuarie cu un acvariu care s-a dovedit a fi de tot ,,rasul''.Bineinteles ca s-a intamplat asa din necunoastere si mai ales din graba.Era o promisiune de Mos Craciun pentru baietelul meu de 10 ani ( Daniel )-(finutu lui Cristian Axinte , care de altfel are un acvariu superb).
Intre timp am mai capatat ceva experienta datorita voua celor care m-ati indrumat si carora va multumsc.
Am un acvariu ( L=75,l=40,h=55) de aproximativ 160 l , pe care o sa-l vedeti imediat.Am schimbat cate putin prin el dar nu esential.Acum m-a cam prins febra pe mine personal si ma cam bate gandul sa fac un setap complet pentru a-l face cu adevarat frumos si reconfortant.
Nu prea am nici echipament adecvat si nici nu prea stiu cam de ce as avea nevoie.In acest moment este echipat cu: icalzitor aquael de 150 w , pompa aer Resun-AC-9602 la care am conectat 2 bureti (stanga - dreapta ) si o perdea de aer , 2 neoane 20 w si 16 w , si un termomtru.Cam atat.Subtire nu???????
Am cateva plante care acum nu-mi mai plac ,  ceva pietre si o multime de pestisori.
Inainte sa ma apuc de adunat as vrea daca se poate ceva indicii , sfaturi etc.... pentru a putea face un lucru calumea de data asta.Cel mai mult m-ar interesa despre plante si aranjarea lor.
Mentionez ca am o apa foarte , foarte dura.

ps: cu toate ca n-am respectat pana acum nici un fel de norma , nici macar ciclarea acvariului ( intr-o singura zi am pus tot - nisip,pietris,plante,bolovani,lemne,pesti- toti pestisorii sunt sanatosi si nu au patit nimic, ba chiar unii au crescut foarte repede.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

2

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

acvariu varza

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

3

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

peste elefant

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

4

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

bule

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

5

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

albino

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

6

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

plante

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

7

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

la noul setup banuiesc ca vrei tot plantat i-ati substrat bun adica ceva de la jbl este ieftin si bun ceva plante nepretentioase apucate de studiat pe net chiar si aici pe forum gasesti o gramada de informatii pretioase daca esti in freba mare i-ati si o instalatie co2 merita bani si un filtru bun de preferat extern dupa aceea mai vorbim .

natura un rau necesar smile

8

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

pietre

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

9

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

26 grade

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

10

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

scapa de pedeaua aia de aer si pietrisul albastru este desgustator  vezi fa testul cu otet la pietrele alea sa nu fie calcaroase . cauta sa iti iei o buturuga ceva da bine

natura un rau necesar smile

11

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

neoni

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

12

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

tot elefantul - stie cineva cum se cheama pestisorul asta????

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

13 Editat de kokos (2010-02-13 21:34)

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

soartav A scris:

acvariu varza

Nu fi ASA dur cu tine.... cu toti am vazut mult, mult, mult mai varza..... putina ordine ti-ar prinde bine: mascarea echipamentelor intre plante niste pietre mai dichisite.....si esti pe val!!!! wink

?

14

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

mersi mariane , am luat nota despre toate,
am avut o mangrova super faina si mare dar am scos-o pentru ca se inrosise apa
am s-o fierb si mai incerc

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

15

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

Mersi de incurajari kokos . Ti-am citit multe articole. Imi place cum scrii. Apropo's nu te da batut.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

16

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

acum si eu imi dau seama de penibilul pietrelor colorate

marian75 A scris:

scapa de pedeaua aia de aer si pietrisul albastru este desgustator  vezi fa testul cu otet la pietrele alea sa nu fie calcaroase . cauta sa iti iei o buturuga ceva da bine

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

17 Editat de Avatar (2010-02-13 22:07)

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

Salut,
Varza sunt "acvariile" din petshopuri unde sunt tinuti cate 30 pestisori (in cele mai bune cazuri).
Sa stii ca si eu am fost tentat de perdeaua aia de aer, am si o pompa, am instalat-o, m-am uitat 5min la perdeaua de bule dar nu mi-a placut, am scos-o imediat afara...mai bine maschezi cu niste vallisneria partea din spate decat perdeaua respectiva. E planta ieftina si se extinde mai repede decat iti imaginezi, evident cu un minim de conditii. Te poti uita, daca vrei in semnatura mea sa vezi despre ce e vorba.

18

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

Multumesc avatar pentru sfat.Cu plantele sunt perfect de acord dar perdeaua  imi place chiar daca ametesc daca ma uit mai mult la ea

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

19

Re: Pentru cei care pot veni cu un sfat

poti incerca sa pui si un background de o culoare inchisa. Ar schimba ceva aspectul. Pana atunci, spor la amenajari.:)

Etiamsi omnes, sed non ego.