1 Editat de MariusMinu (2014-04-04 20:05)

Subiect: Identificare rotor JBL e700

Salut. Ieri am cumparat un rotor nou pentru filtrul tetratec ex 700, astazi l-am montat (si l-am tot montat de vreo 4 ori mad ) dar caraie de zici ca e tractor scapat la vale, debit jumatate din cat am cu cel vechi...Rotorul nu se portiveste pe axul vechi, asa ca l-am pus cu axul lui (pare ceramic, dar nu garantez). Imi scapa mie ceva?  sau am luat teapa cu el...L-am mai si intrebat pe vanzator daca se portiveste...adevarul ca se potriveste...dar face zgomot peste firea omeneasca, de debit numai zic. Pret 43 lei. Ce sa fie, ce sa fie? Pun si o poza poate a mai avut cineva de-a face cu rotorul in cauza...Acum l-am pus pe cel vechi la loc...vream sa-l schimb tocmai din cauza debitului scazut si a zgomotului, dar fata de asta nou este de doua ori mai puternic si de 100 de ori mai silentios lol Poate imi scapa mie ceva...

PS: am modificat titlul subiectului

2

Re: Identificare rotor JBL e700

a fost sigilat ?dupa culoare este pt ex600,pt.ex700 e negru complet uite poze

3 Editat de MariusMinu (2014-04-04 18:58)

Re: Identificare rotor JBL e700

Era sigilat.  Mor de oftica mad ...dimensiunea elicei si a magnetului sunt la fel, inaltimea la fel, doar ca gaura pentru ax este mai subtire (nu cu mult, dar suficient sa nu intre axul vechi). Le-am invartit pe amandoua cu mana si cel vechi are joc mai mare fata de ax decat asta nou (fiecare cu axul lui) dar cel nou pus la filtru bazaie de zici ca sare filtrul in aer...si nu are debit... :melc Ar mai fi diferenta ca asta nou nu are in partea de jos acel prag din plastic (am pus eu o  saiba din plastic cu aceleasi dimensiuni) si la fel face....am facut prostie ca l-am luat sad Cel pentru ex 600 era mai mic, il aveau langa asta)
Multumesc pentru implicare! o sa incerc sa-l pun la JBL ...ar fi culmea... lol

4

Re: Identificare rotor JBL e700

Ai pus cuiul la loc? Pe mijloc in rotor are un ax care in fixeaza si il face sa nu iti caraie asa cum iti face tie acum.

0771.496.835 Lucian

5

Re: Identificare rotor JBL e700

Nu am citit tot. Scuze. Vezi daca au axurile aceeas lungime. Ar trebui sa se auda un click cand se fixeaza.

0771.496.835 Lucian

6 Editat de MariusMinu (2014-04-04 20:03)

Re: Identificare rotor JBL e700

Am demontat si filtrul JBL e 900, nu se potriveste rotorul dar am observat cateva asemanari dpdv constructiv intre rotorul nou si cel de la JBL:
1) Partea de jos este identica la ambele (este plata, in timp ce la tetratec mai exista o portiune de plastic (cam 3-4mm).
2) La ambele exista o distanta intre elicei si zona magnetului (la tetratec sunt unite)
3) La ambele elicea se poate roti cam jumatate de tura in ambele sensuri fara a avea legatura cu zona magnetului (cursa libera). La tetratec nu se poate roti elicea independent fata de zona magnetului.

Nu cred ca tetratecul facea un rotor atat de diferit fata de original (fiind piesa de schimb trebuie sa fie identica cu piesa originala)...si culmea ata de apropiata de rotorul concurentei (jbl in cazul asta) Daca pun toate aste cap la cap rezulta un singur l;ucru : Rotorul este de JBL e700! Cat despre sigilat sau nu hai sa fim seriosi ...sigilam eu pachete de tigari la 14 ani de nici producatorul nu descoperea lol dezlipeam folia, dezlipeam hartia , scoteam tigara si pe urma ordine inversa...ramaneau 17-18 tigari in pachet (in functie de cati eram). Nici prea multe nu luam...
Revenind la subiect smile daca detine careva dintre voi JBL e 700 si poate sa-mi confirme daca rotorul cumparat de mine seamana cu rotorul de la jbl e 700. O sa revin cu dimensiunile...

kazaku A scris:

Ai pus cuiul la loc? Pe mijloc in rotor are un ax care in fixeaza si il face sa nu iti caraie asa cum iti face tie acum.

Am incercat tot ce se putea colegu...tin filtru extern de aproape 4 ani (acum merg cu doua). Ma apucam eu sa ma fac de ras daca era ceva atat de simplu... lol

7

Re: Identificare rotor JBL e700

Daca l-ai comandat online, fa poze si trimitele la furnizor. Daca le-ai luat din magazin, dute peste ei si explicale ca, chinezariile lor nu se potrivesc.  Eu asta as face, plus I-as mai si ameninta cu plangere la opc.

0771.496.835 Lucian

Re: Identificare rotor JBL e700

Ce sa ne mai plangem,parerea mea este ca Tetratecurile sunt de tot KK...
Este o parere personala,deci nu sariti !!!
Eu si acum mai ma uit la EX6oo al meu  mad

marian37

9 Editat de luci0303 (2014-04-05 13:10)

Re: Identificare rotor JBL e700

MariusMinu A scris:

Era sigilat.  Mor de oftica mad ...dimensiunea elicei si a magnetului sunt la fel, inaltimea la fel, doar ca gaura pentru ax este mai subtire (nu cu mult, dar suficient sa nu intre axul vechi). Le-am invartit pe amandoua cu mana si cel vechi are joc mai mare fata de ax decat asta nou (fiecare cu axul lui) dar cel nou pus la filtru bazaie de zici ca sare filtrul in aer...si nu are debit... :melc Ar mai fi diferenta ca asta nou nu are in partea de jos acel prag din plastic (am pus eu o  saiba din plastic cu aceleasi dimensiuni) si la fel face....am facut prostie ca l-am luat sad Cel pentru ex 600 era mai mic, il aveau langa asta)
Multumesc pentru implicare! o sa incerc sa-l pun la JBL ...ar fi culmea... lol

este o mica mare diferenta intre ele cel vechi mai are ceva jos eu zic sa il schimbi sau cel mai bine ia banuti inapoi si cumpara unul original !

10 Editat de MariusMinu (2014-04-06 00:39)

Re: Identificare rotor JBL e700

kazaku A scris:

Daca l-ai comandat online, fa poze si trimitele la furnizor. Daca le-ai luat din magazin, dute peste ei si explicale ca, chinezariile lor nu se potrivesc.  Eu asta as face, plus I-as mai si ameninta cu plangere la opc.

Se potriveste dar rontaie de zici ca rupe standul si debit ioc...sa fie magnetul dus deja?

luci0303 A scris:

este o mica mare diferenta intre ele cel vechi mai are ceva jos eu zic sa il schimbi sau cel mai bine ia banuti inapoi si cumpara unul original !

L-am luat din Bucuresti...ma costa drumul inca atat...

floreamarian37 A scris:

Ce sa ne mai plangem,parerea mea este ca Tetratecurile sunt de tot KK...
Este o parere personala,deci nu sariti !!!
Eu si acum mai ma uit la EX6oo al meu  mad

Crezi ca restul sunt mare branza...la jbl crapa rotoru'  la eheim crapa carapacea...de cand au deschis fabrici in RPC toate sunt la fel...cam dupa 4 ani de functionare incep problemele...
Ce ma enerveaza ca nici lucrurile luate de noi nu mai sunt bune decat de aruncat.

Re: Identificare rotor JBL e700

Da,si costa cat nu fac....  mad

marian37

Re: Identificare rotor JBL e700

Nu stiu daca mai ajuta, dar poate reusesti sa-i dai de cap.
http://www.happypets.ro/tetra-rotor-ex-700-p-663.html

Re: Identificare rotor JBL e700

Cel din link este fix ca rotorul de la filtrul meu (tetratec)...macar la aspect...rotorul pe care l-am luat nu pare a fi de tetratec, mai degraba jbl. Prostia mea ca nu m-am uitat la filtru inainte, am mers pe incredere sad Data viitoare plec cu filtrul la subrat  lol

14 Editat de cristi_ionescu_79 (2014-04-07 11:46)

Re: Identificare rotor JBL e700

http://www.plici.ro/images/dsc007-1389552334.jpg

vand de toate pentru toti

15

Re: Identificare rotor JBL e700

Eu iti zic sa nu te mai codesti si sa te duci peste aia cu gura mare si cu tupeu. Daca vorbesti frumos, te intorci cu el acasa. Nu ai debit pt ca nu se fixeaza rotorul, in loc sa se invarta normal, el mai mult tremura. Deci  cu scandal ori ti-l schimb, ori iti recuperezi bani. Eu unu nu i-as lasa asa.

0771.496.835 Lucian

Re: Identificare rotor JBL e700

M-as duce eu dar ma costa drumul fix cat am dat pe rotor sad .
Tetratec este de fapt firma chinezeasca? Filtrul in sine este destul de bun, pe mine rotorul nou care face zgomot si nu are debit ma cam scoate din sarite...Maine curat filtrul si furtunele si il las un pic mai liber (acum am surface skimmer+ reactor extern +lampa UV montate pe el) ...mut reactorul  pe JBL. Cu ocazia aia mai fac cateva incercari cu noul rotor....

17 Editat de sefer jesirah (2014-04-07 16:50)

Re: Identificare rotor JBL e700

Mai bine comanda unul de la happypets sau de la Cristi si cu asta care nu merge, ori il trimiti inapoi, ori il ti de urgenta (eventual poate reusesti sa-l modifici), decat sa busesti tot filtru (plus nervii de rigoare). Gasesti si la nevertebrate.
Alegerea ta. Sa ai o zi usoara!

Re: Identificare rotor JBL e700

Ce urgenta...mai bine filtrul oprit decat cu rotorul asta. Momentan abandonez inlocuirea rotorului, oricum era ceva preventiv, rotorul vechi inca mai functioneaza...o sa spal filtrul + furtune si poate isi mai revine si debitul.

Re: Identificare rotor JBL e700

@MariusMinu: nu e firma chinezeasca ... e firma nemteasca de la mama ei ....
Suna-i pe cei de la care ai luat rotorul si explica-le ce si cum ... precis gasiti o cale amiabila de rezolvare a problemei
@kazacu : atitudinea asta belicoasa nu ajuta pe nimeni ....

vand de toate pentru toti

Re: Identificare rotor JBL e700

O sa-i sun astazi...multumesc tuturor pentru sfaturi si implicare. :noroc