1

Subiect: Intrebare neoane

Salutare. Am achizitionat de curand un capac cu 3 neoane T8 de 15 w pentru un acvariu de 54 de litri. Pana acum am avut o lampa ordinara cu 2 neoane osram de 18W fiecare (827 si 865), iar acum nu stiu ce neoane sa imi cumpar.  smile Sunt 3 si as avea nevoie de cateva sfaturi. Atasez o poza cu acvariul si inca una cu capacul proaspat achizitonat.

http://www.plici.ro/images/img201-1396735094.jpg

http://www.plici.ro/images/dsc6331out.jpg

2

Re: Intrebare neoane

Nimeni? As vrea sa cumpar neoanele saptamana viitoare si chiar am nevoie de sfaturi.

Re: Intrebare neoane

Pai ce neoane sunt acum pe capac ???

marian37

4 Editat de urssu17 (2014-04-06 22:19)

Re: Intrebare neoane

floreamarian37 A scris:

Pai ce neoane sunt acum pe capac ???

Osram 865 si 827, iar celalalt nu stiu pentru ca am primit capacul doar cu astea doua. smile Sa imi cumpar 2X Osram Fluora si un Osram 865 sau sa merg pe doua 865 si un Osram Fluora?

Re: Intrebare neoane

Poti  cumpara ce tip de neon vrei de 15w T8 si sa combini 827+840+865..... Nu prea mai conteaza ca oricum  neoanele T8 sunt entry level. Rezultate mai bune o sa ai cu 2 neoane T5 24W care la aprox.aceeasi putere electrica au numarul de lumeni dublu. :noroc

Re: Intrebare neoane

Corect,dar asta inseamna sa inlocuiasca actuala instalatie plus ceva bricolaj la capac....alti bani-alta distractie !!!
Renunta la 827,ia 830,il pui pe spate si celelalte doua 865...
Este bun si Fluora in locul la 830,dar cred ca e mai scump si are o durata de viata mai scurta (aprox.4 luni),dupa care trebuie schimbat pentru ca nu mai da randament !
Cel putin eu asa as face...
Sper sa nu fie un sfat prost,mai asculta si alte pareri inainte de a face o achizitie.

marian37

7

Re: Intrebare neoane

Am cumparat doua 865 si un Osram Fluora. Neonul Osram Fluora sa il pun in mijloc?

8

Re: Intrebare neoane

floreamarian37 A scris:

Corect,dar asta inseamna sa inlocuiasca actuala instalatie plus ceva bricolaj la capac....alti bani-alta distractie !!!
Renunta la 827,ia 830,il pui pe spate si celelalte doua 865...
Este bun si Fluora in locul la 830,dar cred ca e mai scump si are o durata de viata mai scurta (aprox.4 luni),dupa care trebuie schimbat pentru ca nu mai da randament !
Cel putin eu asa as face...
Sper sa nu fie un sfat prost,mai asculta si alte pareri inainte de a face o achizitie.

Multumesc mult pt raspuns. Mi-am luat astazi un reflector de la Sera si zilele urmatoare mai iau inca doua. smile

Re: Intrebare neoane

Aici m-ai inchis !!!
Si eu am aceeasi dilema cu 3 neoane... Teoretic ar trebui pus pe spate si obligatoriu cu reflector.

marian37