1

Subiect: aquapro 60 :D

ia sa plantez si eu cateva poje cu  "gandacii" mei..:D

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

2

Re: aquapro 60 :D

pic.1

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

3

Re: aquapro 60 :D

pic.2

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

4

Re: aquapro 60 :D

buna aspi> incearca sa maschezi aparatura cu plante, iar cele doua decoruri nu prea se leaga, o buturuga ar fi mai de efect sau o piatra mai rotunda nu asa poroasa...........

?

5

Re: aquapro 60 :D

Bravo, in afara de precizarile lui Kokos, e ok. Ai niste scalari foarte simpatici:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

6

Re: aquapro 60 :D

salut aspi si bine ai venit pe forumul nostru
sa incepem cu inceputul...scoate decorurile din plastic si,cum a zis kokos pune o buturuga
ceva mai multe plante ca sa maschezi filtrul
plantele mari si inalte se duc in spate iar cele scunde in fata si vei crea un efect foarte frumos,de aceea va trebui sa pui mai mult pietris in spate
imi place foarte mult background-ul smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

7

Re: aquapro 60 :D

eu nu vad decoruri din plastic...caci saream lol deja....poate nu mai vad bine???? roll:rolleyes:

?

8

Re: aquapro 60 :D

nici eu nu le vad...tre sa recunosc...varsta e de vina:lol::lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

9

Re: aquapro 60 :D

Cezara A scris:

nici eu nu le vad...tre sa recunosc...varsta e de vina:lol::lol:

ma scuzati lol dar mi s-a parut ca pietricica aia era din plastic ...chiar nu e ? roll
oricum...tot mai bine da o buturuga wink

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

10 Editat de aspi (2010-02-15 19:52)

Re: aquapro 60 :D

salut..dap..stiu ca nu a fost cea mai buna alegere,,dar e primul meu acvariu decorat de mine,si dupa capul..meu..urmeaza sa il dau curand si sa fac cva pt ciclide..:D:D:D...hihi...decoruri de plastic nu exista sau plante artificiale...curand v-oi pune o poza cu noul design..adica un decor schimbat,plantele mari..si o sa incerc sa ascund cat pot prin el,,desi e micutz,,,63litri...


orcum va multumesc pt sfaturi si apreciere..:D:D:D..dar nu o sa ma opresc aici..asta e doar primul..:D

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

11

Re: aquapro 60 :D

beckgroundul este creatie proprie,si lafel..primul facut...a prins muschi pe el..dar ocupa intre 3 si 10 cm..ramanea putin pt pestirorii mei...asa ca am recurs la unul mai simplu de cu o medie de 2-3 cm,aseara am terminat treaba cu el...azi cred ca o sa pun inapoi apa!!  si gandacii...:D..

de buturugi mam ferit mult din cauza postarilor pe diferite siteuri..cum ca se plange multa lume ca desi sunt cumparate pt acvariu se tot decoloreaza..prima oara optasem pt un mopan frumos..dar fiind ca eram asa dezamagit de ce vazusem si piatra fiind cam acelasi pretz..am luat piatra!!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

12

Re: aquapro 60 :D

exista intr`adevar probleme la unele buturugi, dar doar la inceput, daca le tratezi cum trebuie (exista pe forum un subiect unde este descris ffoarte explicit ce trebuie sa faci) nu ar trebuii sa fie bai. Citeste pe la ornamente era parca...si poate vei opta pentru o buturuga, schimba aspectul;)

Etiamsi omnes, sed non ego.

13

Re: aquapro 60 :D

nu are de ce sa-ti fie teama sa introduci o buturuga in acavriul tau...majoritatea buturugilor din comert la prima lor scufundare in apa lasa o substanta numita tamin care o sa coloreze putin apa ,dar nu este daunatoare pentru vietuitoarele din acvariu si nici pentru plante..o solutie simpla este sa fierbi buturuga cam o ora sau doua(mai mult risti sa o deteriorezi),dupa care sa o lasi intr-un vas cu apa limpede o zi sau doua cu schimburi de apa daca trebuie pana elimina si eventualul rest de tamin,dupa aceea poti linistit sa o introduci in acvariul tau
Daca nu vrei sa dai bani pe o buturuga din comert poti chiar tu sa-ti faci una din radacina de vita de vie sau alte tipuri de lemn dar e mai mult de munca(dureaza mai mult timp si efort)

14

Re: aquapro 60 :D

Hm...se numeste tanin si e chiar daunator pestilor, de aceea se si trateaza lemnele, ca de n`ar fii am arunca orice lemn in acvariu. Deci aspi daca vrei buturuga, citeste unde am spus eu, ai toate informatiile necesare acolo, dar nu cumva sa bagi direct asa, de nebun, o buturga`n apa. Si de la magazin, unele au fost tratate bine, altele nu si inca mai lasa tanin.

Etiamsi omnes, sed non ego.

15

Re: aquapro 60 :D

ai dreptate se numeste "tanin" repezeala asta:D..dar fi sigura ca nu e daunator,pai asta ce ar insemna?!,ca in natura toti pesti ar fi cu burta in sus?!,de atat tanin de la toate buturugile si lemenele din apa

Lemnul natural din arbore de mopani pentru aquascape este un produs natural care a fost curatat de materialul in exces, pentru a se asigura ca este neutru in acvariu. Fiecare bucata de lemn pentru aquascape, dupa introducerea in apa, va elimina o anumita cantitate de tanin, care ar putea colora putin apa acvariului. Aceasta nu va produce daune vietuitoarelor; in unele cazuri, aceasta colorare cu tanini este de dorit, fiind prezenta in unele ape tropicale.

Daca se doreste prevenirea acestei colorari, se va scufunda lemnul intr-un recipient cu apa, inainte de introducerea in acvariu. De asemenea, filtrarea cu carbon activ inlatura colorarea apei.

..si se poate face o buturuga din aproape orice tip de lemn(sunt colegi care au facut din radacina de prun,mar,cires,vita de vie,etc doar ca trebuie sa sti cum sa le cureti si sa le tratezi si cum am spus si mai sus necesita mai mult timp si efort dar rezultatul merita)

16

Re: aquapro 60 :D

noul decor..mult mai spatios acvariul meu...:D..si ma bucur pt gandacii mei ca se pot plimba mai mult!!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

17

Re: aquapro 60 :D

am reusit sa ascund unpic filtru intern si incalzitorul pe jumate..;))///mai iau 2 plante si e ok..:D..v-am salutat!!!

daca nu stii cum te "cheama", inseamna ca te trimit toti...!!!

18

Re: aquapro 60 :D

Indraznesc sa spun ca ar fii mers un background mai inchis la culoare, parca ar fii contrastat mai bine. Si incearca sa mai pui o planta ceva in centru, e cam gol. Ai pus decor doar in latrale si nu e deloc echilibrat. In rest, sanatate celor mici.

Etiamsi omnes, sed non ego.

19 Editat de bogdivaio (2010-02-17 00:29)

Re: aquapro 60 :D

in aceasta privinta asta sunt si eu de acord cu o nuanata mai inchisa a decorului,sincer celalalt decor era mai misto chiar daca ocupa mai mult spatiu

Sunt cateva greseli care le-am remarcat in poza ta:
..din cate am observat in poza ai pus aerarea(piatra cu bule) in spatele plantei gandind sa o maschezi,dar nu ai facut bine pentru ca vei distruge planta,se va oxida(principiu de baza).
..daca ai un acvariu plantat nu mai ai nevoie si de aerare suplimentara(plantele extrag CO2 din apa si in schimb dau oxigen)..ti-ar mai trebui cateva plante dar din cate ziceai urmeaza sa mai achizitionezi

In ceea ce priveste filtrul eu iti recomand sa-i indreti jetul de apa spre suprafata apei astfel incat sa valureasca suprafata apei asigurandu-ti o apa  suficient de oxigenata si o buna circulatie a apei cool

Ce mai observ in poza este ca ai un substrat de  pietris foarte subtire,ceea ce pentru un acvariu care se vrea plantat nu este bine deloc,ai nevoie de un minim de 5 cm grosime a substratului pentru ca plantele sa-si dezvolte in voie radacinile

20

Re: aquapro 60 :D

mai multe plante daca se poate smile

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise