Subiect: Betta intrebare....

Cu atatea informatii, totusi sunt in dilema. As vrea sa-mi achizitionez un betta, dar nu stiu daca sa fac ciclarea la acvariu sau nu. Din cate stiu, o ciclare nu se poate realiza fara filtru, dar betta e un peste de apa statatoare, caruia nu-i plac curentii. Nici in petshop-uri nu sunt tinuti in conditii WOW, doar un pahar de plastic de 250ml, umplut cu apa pana acopera pestele. Deci...
Daca ati avut betta, in ce conditii l-ati tinut? Daca nu-i fac ciclarea (il tin intr-un bol de sticla) va rezista? Multumesc!

Re: Betta intrebare....

Elena ce ai vazut tu in petshop este cam la fel cu o vizita la puscarie unde traiesc oameni in celule, dar cred ca nu sunt asa de fericiti. Cam asa este si cu betta. Daca vrei sa te bucuri de el si sa-i oferi o viata bua trebuie sa stea in cel putin 5-6 litri de apa curata. Desi sunt niste pesti rezistenti, pot fi afectati de diverse boli datorate in primul rand conditiilor proaste de viata(calitatea apei, volum,stres,etc.) Un filtru de burete bolborositor este foarte bun pt. betta.

Re: Betta intrebare....

Ce rost mai are terminatia "splendens" a acestor pesti, daca sunt crescuti in recipiente care le distorsioneaza adevarata lor frumusete naturala (pahare, boluri, peturi de plastic etc)? Deci, in pahare sunt expusi doar ca sa nu ocupe loc mult in magazinele de vanzare/prezentare, nu ca asta le-ar pune frumusetea in valoare!
   Cu schimburi de 100 % apa zilnic, plus igiena de rigoare, nu mai ai nevoie si de ciclare!

Re: Betta intrebare....

Ancistrus A scris:

Ce rost mai are terminatia "splendens" a acestor pesti, daca sunt crescuti in recipiente care le distorsioneaza adevarata lor frumusete naturala (pahare, boluri, peturi de plastic etc)? Deci, in pahare sunt expusi doar ca sa nu ocupe loc mult in magazinele de vanzare/prezentare, nu ca asta le-ar pune frumusetea in valoare!
   Cu schimburi de 100 % apa zilnic, plus igiena de rigoare, nu mai ai nevoie si de ciclare!

Atat am vrut sa aud! Multumesc pentru lamurire! Sincer, cand vad pestii aia cum stau in 150 ml de apa, nici nu imi vine sa-i cumpar ca mi se par bolnaviciosi si numai ingrijiti nu sunt. Poate am drum spre Deva, ca acolo sunt tinuti in spatii maricele si par si mai sanatosi. Am gasit un acvariu de 8 litrii pentru el, si ma gandesc la un filtru extern diy, slab (pompa de la un filtru intern Resun-Magi200, cu cateva medii filtrante) ca sa nu provoace curent mare.

5

Re: Betta intrebare....

Al meu avea ceva cu perna de aer, numai acolo isi petrecea timpul. Acum l-am mutat intr-un bol din cauza noilor locatari ai acvariului. Am ciclide in acvariu acum si in cam torturau.

0771.496.835 Lucian

Re: Betta intrebare....

kazaku A scris:

Al meu avea ceva cu perna de aer, numai acolo isi petrecea timpul. Acum l-am mutat intr-un bol din cauza noilor locatari ai acvariului. Am ciclide in acvariu acum si in cam torturau.

Sa inteleg ca noua casa nu este dotata cu nimic? Cum ii merge?

7

Re: Betta intrebare....

E bine. Nu se plange, se cam umfla in pene cand ma apropii de el. Ii schimb apa mai des si ii dau mai putina mancare. In rest e bine.

0771.496.835 Lucian