1 Editat de cdflo (2014-04-17 13:50)

Subiect: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

Sunt Florin , vin din Satu Mare ... pasiunea pt pesti nu stiu cum a aparut , poate ca tata e pescar. Am avut la inceput un acvariu cu guppy , xipho , molly, scalari, cory, neoni, ancistrusi. A tinut ideea vreun an!

Acum renuntat la aproape toti pestii mentionati mai sus, cresc doar ancistrusi albino si albino long fin (acum mi-am achizitionat 2 masculi albino long fin , daca cumva are cineva femela long fin matura si e dispus sa o vanda sa-mi dea de stire ) + am pastrat niste cory de-a dreptul impresionanti ca marime (a venit un amic la mine care se ocupa de mult de pesti si a zis ca nu a vazut asa mari cory la nimeni ).

Sa revenim la ideea prezentarii , am 2 standuri pt acvarii in camera unde dorm...
Pe primul am momentan 2 acvarii unul de 80l in care am masculul long fin si 3 femele  albino simple, iar in cel de-al doilea acvariu de pe stand cc 60l am 1 mascul si 4 femele albino, ambele acvarii sunt doar cu nisip si neplantantate.

Al 2 -lea stand , pe primul nivel am .. 2 acvarii:

- primu 90 de l cu nisip doar - am ancistrusii albino care au cam 1 an - 1 an jumate (vreo 20 -25 de bucati ) din care incerc sa formez familii de ancistrusi albino ...+ tot aici tin acei cory giganti vreo 15 bucati (albi, verzi, gri)
-al 2-lea 120l simplu  - aici am puietul 150 -200 bucati 2 cm - 3cm + un pangasius gazduit momentan pt un amic, pana reuseste sa il vanda cuiva, sau isi reamenanjeaza camera.

pe al 2-lea nivel 3 acvarii  a cate 60l

-primul avand vreo 50-60 pui ancistrus de o luna, + 20 30 pui cory de 2 sapt.
-al 2-lea  - 1 mascul ancistrus long fin si 3 femele simple (albino)
-al 3-lea - 1 mascul simplu  si 3 femele simple (albino)

pe viitor sper sa am doar ancistrusi voalati , ma mai bate gandul sa tin ancistrusi super red !!!

cam asta e despre mine !!! orice informatii despre ancistrusi , modul de hranire, tipuri hrana, sunt binevenite !!!

Re: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

Din cate ai scris suna foarte bine.Nu am ce sa spun. :apl

3

Re: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

Salut si bine ai venit printre noi!
Hai cu pozele... fac mai mult decat 3 pagini de cuvinte   smile

Re: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

Bine ai venit Florin!

5

Re: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

salut si bine ai venit asteptam si cateva poze

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

6

Re: salut, Hai sa ne cunoastem !!!

https://www.youtube.com/watch?v=VPr7dY4XSP0 asta e video de acum 2 ani cand am inceput al 2-lea raft ... cand reusesc am sa urc un video sau poze si cu ce e acum !!!