1 Editat de BlankCd (2014-04-19 18:19)

Subiect: By-pass comun pentru reactor C02 si sterilizator uv

Salutare tuturor!

   M-am gandit la un by-pass oarecum comun reactor CO2-sterilizator uv. Locul unde vreau sa montez by-pass-ul este in stand unde dispun de oarece loc: inaltime 550 cm si latime 370 cm. Practic in partea de jos va fi montat sterilizatorul iar deasupra lui va fi montat reactorul.
   Am facut o schita despre cum ar putea fi montat acest by-pass, nu stiu daca este functional sau daca a mai facut cineva asa ceva asa ca am deschis un topic nou unde sa va dati cu parerea aici.
    Deocamdata nu stiu din ce materiale sa-l fac: sa merg pe ideea de robineti alama cuplati la furtune sau pe alte variante polipropilena sau pvc... inca nu stiu.
    Avantajul acestui by-pass ar fi ca poti umbla la sterilizator sau reactor sau la ambele odata fara a opri filtrul extern - doar inchizand si deschizand niste robineti.
    O problema ar fi ca atunci cand circuitul apei prin reactor este oprit este musai ca CO2 sa fie oprit.
     Nu stiu daca filtrul JBL CristalProfi e1501 GreenLine va face fata eu avand un acvariu de 200 l - 100x40x50.

    Schita:

   1. Circuit cu reactor si sterilizator uv

   2. Circuit cu reactor CO2

   3. Circuit cu sterilizator uv

   4. Circuit fara reactor si sterilizator uv


Later edit: nu imi afiseaza schitele....

2 Editat de BlankCd (2014-04-19 17:58)

Re: By-pass comun pentru reactor C02 si sterilizator uv

1. Circuit cu reactor si sterilizator uv

3

Re: By-pass comun pentru reactor C02 si sterilizator uv

2. Circuit cu reactor CO2

4

Re: By-pass comun pentru reactor C02 si sterilizator uv

3. Circuit cu sterilizator uv

5

Re: By-pass comun pentru reactor C02 si sterilizator uv

4. Circuit fara reactor si sterilizator uv

   Imi cer scuze pentru posturile repetate.