Subiect: ce parere aveti?

sfaturi ceva?

Re: ce parere aveti?

nu am mai gasit bonsai...mi-am facut eu bonsaiul meu

Re: ce parere aveti?

as avea eu una termometrul ala mi se pare prea mare dupa cum se vede se poate uita si dintr-o parte la acvariu (scuze daca gresesc) in rest e frumos smile

Re: ce parere aveti?

pai abia am pus plantele astept sa creasca si sa acopere incalzitorul sau sa vina vara si renunt la el smile  nu am idee unde sa il pun in momentul de fatza nush ...

Re: ce parere aveti?

ok. dar eu ma referream la termometru nu la incalzitor (stanga jos)

6

Re: ce parere aveti?

termometrul poti sa il pui pe o latura din lateral nu pe cea din fata.si cauta sa cumperi unul din acela care seamana perfect cu termometrul oamenilor,e mult mai mic,mai finut.

laura-rac

Re: ce parere aveti?

bogdan666 A scris:

ok. dar eu ma referream la termometru nu la incalzitor (stanga jos)

scuze m-am grabit sa citesc si nu intelesesm ...asa am cumparat acvariul ...oricum nu stiu cat de real indica asta daca este lipit pe geam...maine o sa il pun pe cel intern ca mai am unul pe acasa ms

8

Re: ce parere aveti?

teroristule> te rog din suflet nu incerca un bonsai cu buturuga aia.... ca si design rezulta o catastrofa.... bonsaiul se dezvolta pe mai multe "planuri" geometrice..... mai bine ai incerca o buturuga care sa se dezvolte in plan logitudinal "flancata"in planul din spate de niste plante inalte cu frunze, iar la baza gazon

?

Re: ce parere aveti?

kokos A scris:

teroristule> te rog din suflet nu incerca un bonsai cu buturuga aia.... ca si design rezulta o catastrofa.... bonsaiul se dezvolta pe mai multe "planuri" geometrice..... mai bine ai incerca o buturuga care sa se dezvolte in plan logitudinal "flancata"in planul din spate de niste plante inalte cu frunze, iar la baza gazon

iti dai seama ca nu are nici o legatura cu bonsaiul a fost o gluma,cautam eu acum cateva zile un bonsai sa imi dea si mie cineva si nu gaseam...si m-am suparat si mi-am facut eu unul asta a fost ideea ...bine parerea mea e ca seamana cu altceva..dar mai intra copii pe aici

10

Re: ce parere aveti?

paulteroristu A scris:

...bine parerea mea e ca seamana cu altceva..dar mai intra copii pe aici

aici ai dreptate... dar parerea mea ramane in picioare.........

?

Re: ce parere aveti?

ok oricum nu are nici o legatura....

12

Re: ce parere aveti?

lol:lol: iti impartasesc viziunea paul..totusi..incearca macar o buturuga cu mai multe ramificatii, cred ca ar da mai bine, parerea mea:lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ce parere aveti?

Cezara A scris:

lol:lol: iti impartasesc viziunea paul..totusi..incearca macar o buturuga cu mai multe ramificatii, cred ca ar da mai bine, parerea mea:lol:

cand mi-am cumparat buturuga nu m-am gandit sa ii fac ceva anume ...pur si simplu imi placea  cum arata...dar cand am ajuns acasa m-am gandit eu ca ii sta mai bine cu motz....cine stie poate de craciun o sa imi pun un brad tongue

14

Re: ce parere aveti?

buturga aia merge bine, dar nu la un bonsai...
incearca o buturuga cum zicea cezara cu mai multe ramificatii si cu moss pe ele..
in rest mult mai multe plante, pietris culoare inchisa,
pozele se fac cu lumina aprinsa la acvariu si intuneric in camera, si fara blitz.

15

Re: ce parere aveti?

ca sa fiu si eu mai carcotas decat colegi nostri care au postat mai sus:

sincer mie nu imi place deloc cum ai pus bila aia de... Cladophora.....in mot...
parca-i o foca la circ, sa nu zic ca mai seamana si cu altceva......

lasand gluma la o parte.
parerea mea personala, incearca sa pui in locul bilei, cat si la baza lemnului cate o tufa de...Microsorum pteropus... da cu mult mai bine.

Re: ce parere aveti?

costi8 A scris:

ca sa fiu si eu mai carcotas decat colegi nostri care au postat mai sus:

sincer mie nu imi place deloc cum ai pus bila aia de... Cladophora.....in mot...
parca-i o foca la circ, sa nu zic ca mai seamana si cu altceva......

lasand gluma la o parte.
parerea mea personala, incearca sa pui in locul bilei, cat si la baza lemnului cate o tufa de...Microsorum pteropus... da cu mult mai bine.

interesant , o sai mi caut Microsorum pteropus o pun la baza buturugii si o sa dea asa senzatia ca buturuga iese din boscheti big_smile oricum astept sa imi creasca plantele atunci o sa fie cu totul altceva.ms

17

Re: ce parere aveti?

smile) doamne, sunt domnisoara, dar acum serios, daca mai pui si niste boschete la baza e deja prea mult...serios...incearca...alta combinatie, chiar incearca:lol::lol::lol:

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ce parere aveti?

oricum e bine ca pana acum nu a comentat nimeni de steaua mea facuta din riccia smile) sau poate nu s-a observat o sa pun o poza mai detaliata...

19

Re: ce parere aveti?

Steaua ta e chiar reusita. Desi iese din "natural" mie chiar imi place. O sa arate, cred, si mai interesant cand va creste riccia. Interesant. Si totusi, fa ceva cu buturuga, nu`i pune si boscheti la baza ca deja devine....:D

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: ce parere aveti?

Cezara A scris:

Steaua ta e chiar reusita. Desi iese din "natural" mie chiar imi place. O sa arate, cred, si mai interesant cand va creste riccia. Interesant. Si totusi, fa ceva cu buturuga, nu`i pune si boscheti la baza ca deja devine....:D

ms ms am muncit mult la stea smile si buturuga nush ma gandeama sa pun pe langa ea niste mici firicele ca de iarba asa....sa nu creasca f inalte oricum imaginea o sa se schime cand o sa imi creasca plantele pe fundal....si pana atunci poate imi cumpar o buturuga care sa fie pe lungimea acvariului smile