1

Subiect: dilema...

Post (Dis)Likes Feedback Bizz0

 dilema...

Salutare.am o mare dilema,mor pestii dar nu stiu de ce.Acum doi ani mi-am refacut acvariul intr-unul plantat cu pesti mici.acvariul are volumul brut 150 l.specii pe atunci aveam terneti 7 buc,neoni 10 buc,bleheri(sper ca am scris corect)10 buc si o pereche de bolivian ramFiltru extern jbl de 700.schimburi saptamanale de apa de 35-40%,.toate bune,dupa o anumita perioada au inceput sa moara pesti,cate un neon la o luna-doua poate chiar mai mult,restul pestilor ne-avand absolut nimic(6 din terneti si bleherii ii am si acum).Acum am 7 terneti,cei 10 bleheri,3 kribensis si am avut si 10 calistus din care mai am 6,aceeasi problema moare cate unu la un interval mare de timp.Simptomele nu sunt la toti la fel.unii slabesc inotatoarele parca se tocesc si intr-un final mor,altii se umfla se zbarlesc solzii si adio.nici unu nu devine apatic,mananca si inoata si a doua zi nu-i mai gasesc sau gasesc scheletu(devoreaza melcii de substrat tot).la kribensis se manifesta altfel pana acum doua -trei luni nici o problema,se alergau, depuneau toate bune apoi si-au strans coada au inceput sa slabeasca,s-au inchis la culoare si nu prea se mai misca,inca nu a murit nici-unu.(inca mananca).Dilema este de ce doar specii speciile astea mor(neoni,calistus si kribensis si ceilalti nu au absolut nimic)O sa incerc sa pun o poza cu un mascul de kribensus care este cel mai grav.Cresc pesti de 15 ani dar asa ceva nu am patit ,ori mureau toti ori nici-unu.Temp.apei 25 grade,filtrare prin turba,ph-ul sub 7.

2

Re: dilema...

Masculul pe duca

Re: dilema...

http://www.jbl.de/en/online-hospital/identifying-and-curing-fish-diseases
Sper sa te ajute, nu-s atat de priceput incat sa-ti dau sfaturi concrete si corecte, dar te poate ajuta link-ul de mai sus si colegii de site mai experimentati. Mult noroc!

4 Editat de tudosieeugen (2014-05-09 13:00)

Re: dilema...

Ce ai tu acolo suna a infectie interna ....  si din cauza asta pot face hidropizie si pop-eyes. Daca se dovedeste ca e asa cred ca un reset si o dezinfectare temeinica a acvariului este necesara; dar nu te speria deocamdata, sa vedem ce mai spun si colegii.
Parametrii apei ?

Bucuresti Eroii Revolutiei

5

Re: dilema...

In afara de ph nu am facut niciodata teste.Curiozitatea mare este de ce bleherii si terneti nu sunt afectati

Re: dilema...

Nu am inteles asta:

ploo A scris:

Post (Dis)Likes Feedback Bizz0

   La ce "turba" te referi? In afara de turba ce alt material filtrant mai ai in filtru? Cum cureti materialul filtrant?

7

Re: dilema...

Chestia cu ,,like feedback''nu stiu ce-i cu ea :frog .In filtru mai am in afara de turba(pelete jbl parca),bureti si chestiile de ceramica.buretii ii spal cu apa din acvariu o data la 5-6 luni.am uitat sa precizez ca i-am hranit de cate.va ori cu hrana congelata,tubi si larve de tantari