1

Subiect: proiect nou!

buna seara dragi colegi! spre rusinea mea nu am avut activitate prea intensa pe forum (program lung la servici=timp putin). in fine, gata cu scuzele si sa trec la subiectul principal pt. mine. in scurt timp ma voi muta in casa mult visata si bineinteles vreau si acvariul mult asteptat (momentan am unul de 60l).
buuun...acvariul care doresc sa-l achizitionez ar fi unul dintre cele doua variante:
1. acvariu hornbach 200l dimensiuni L:100 l:40 h:50 pret 360lei
2. acvariu la comanda 270l dimensiuni L:110 l:41 h:60 pret 630 lei in ceea ce priveste alegerea inca nu sunt decis avand in vedere si bugetul de maxim 1000lei pt tot proiectul acvariu+capac (astept si sfaturi din partea dvs.)
a 2-a problema pt. mine este standul pt acvariu, acesta va veni odata cu mobila din casa. standul va avea urmatoarele dimensiuni: L:130 l:45 h:90; blatul sus/jos vor fi din pal dublu stratificat, lateralele la fel+ in interior inca 2 "laterale" sa le zic asa tot din pal dublu stratificat, partea din spate a standului va fi din pfl. credeti ca va rezista? sau trebuie si partea din spate intarita?
astept pareri, sfaturi,critici...o seara placuta si sper ca nu v-am plictisit, ape limpezi! :acv

Re: proiect nou!

eu zic ca nu merita diferenta de pret pentru 10 cm inaltime si 10 cm lungime. Ba chiar mai mult eu as merge pe varianta Hornbach cu 100x40x40, care e mai ieftin cu 100 lei(un milion) decat 100x40x50. Milionul ramas il investesti in altceva. Ceea ce mie personal mi-ar fi placut era ca acvariul sa aibe mai multa latime dacat inaltime. Adica eu as fi ales 100x50x40 sau 50h. Din experienta iti spun ca se lucreaza greu la 60 inaltime. 50 sau max 55 sunt suficienti. Trebuie sa te mai gandesti ca peste aceasta cota vei avea probleme cu lumina. La 60h + inca 10 capacul te ridici la 70, iar t5 bat pana la 60. Odata cu uzura neonului in timp, el va bate din ce in ce mai putin si plantele de jos vor avea probleme

3 Editat de elis (2014-02-18 06:42)

Re: proiect nou!

Mai exista si varianta ca  acvariul sa fie facut de tine si este mai ieftin cu inca 150lei......si de alta grosime ..bineinteles  daca te pricepi  si cu acei banuti mai iti iei ceva ce iti trebuie....
Si sa stii ca nu este greu deloc ,eu unul m-am uitat cum se face pe youtube, am cumparat silicon, am dat comanda la geamuri la obor si l-am facut singur si fara ajutor si este de 100x40x45....Apoi am facut si capacul  cu 4 x39 t5,cu 4 coolere (2iesiri,2 intrari pe spate )rabatabil fata de suportul capacului ce sta pe marginea acvariului....Nu este greu daca vrei si ai putin timp ....si nu ai BANI  :hug
Partea din spate ar trebui sa o intaresti si pe ea pt ca acel pfl are rol de inchidere pe spate,ca sa nu se vada urat  dar nu si de intaritura ....eu unul am intarit si acea parte ...
Succes cu noul proiect ,indiferent de alegerea facuta ! :fok

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

4

Re: proiect nou!

buna seara! multumesc pt sfaturi, azi am vorbit cu tipul care se ocupa cu mobilierul si iam zis sa-mi intareasca si partea din spate. cat despre acvariu m-am gandit mai bn si cred ca voi merge pe varianta la comanda. dimensiuni L:120 l:42 ( mai mult numi permite spatiul) h:55 dupa sfatul vostru. voi reveni si cu poze cand incep proiectul sper in cel mai scurt timp in fc. de cum merg lucrarile la mobila.

Re: proiect nou!

Salut. Singura problema era spatele din pfl al standului, dar daca deja ai vorbit pentru inlocuirea lui cu pal este ok. Succes in continuare!

6

Re: proiect nou!

Buna seara! Revin cu noutati. De aseara am pus in functiune noul acvariu eheim de 240l. Buun o sa atasez si cateva poze acum sa va destainui si marea greseala, acvariul nu l-am ciclat, datorita faptului ca m-am mutat dintr-o locuinta in alta a fost cam greu sa ajung cu vechiul acvariu intact asa ca am fost nevoit sa mut locatarii in noul acvariu.astept critici si sfaturi, pe langa astea cine ma poate ajuta si pe mine cu niste plante pt. Partea din spate mijloc si in fata gazon si ceva recomandari cu ce plante ar merge mai bn la configuratia acvariului, plantele contracost bineinteles daca sunt si donatori le sunt recunoscator. O seara placuta!

7

Re: proiect nou!

smile

8

Re: proiect nou!

smile

9

Re: proiect nou!

smile

10

Re: proiect nou!

Salutare tuturor! Revin cu ceva noutati la acvariul meu asa zis plantat:)), inca nu am reusit sa-i adaug un surplus de lumina si nici aditia de co2 de la butelie, doar inca un filtru extern JBL e901. Dar acvariul in prezent arata asa cum veti vedea in imagini, pe viitor vor urma si restul. Parerile si criticile le astept de la voi si ceva sfaturi sunt binevenite...

11

Re: proiect nou!

...

12

Re: proiect nou!

...

13

Re: proiect nou!

Personal imi place mult cum arata si forma acelui mopan. Bravo! Ai bagat ceva neoni?

14

Re: proiect nou!

Salutare tuturor, am zis ca este cazul sa mai scriu ceva noutati si pe acest forum. De la ultimul post am mai achizitionat cate ceva. Mai exact am mai adaugat 2 neoane de 54w buc si o instalatie CO2. Dupa aceasta achizitie pot zice ca acvariul a mai evoluat putin... pe parte de aparatura vreau sa mai iau pe viitor un PH-controller si cam atat pentru moment  roll

15

Re: proiect nou!

si ceva poze cu acvariul smile

16

Re: proiect nou!

smile

17

Re: proiect nou!

stau cam prost la partea de amenajare nu prea am imaginatie, plantele inca nu sunt pe placul meu aranjate dar sper sa le gasesc o ordine placuta ochilui pana la urma smile

18 Editat de Popa Cosmin (2014-10-19 00:49)

Re: proiect nou!

Superb ! De unde ai cioata ? Ce fel de lemn este ?