Subiect: primele mele acvarii...need HELP !!!

Buna seara....m.am hotarat sa-mi fac si eu  un cont aici.cred k este mult mai practitc si mai usor sa pui o intrebare decat sa stai sa citesti 100 de pareri si sa nu ajungi la nici o concluzie.cred k orce om normal isi incepe activitatea cu un acvariu,eu mi_am luat 9  ....ideea este ca am cumparat un stand profesiona de acvarii ,gen ala pe care il vedem in magazine,dar arata destul de oribi,standul trebuie curatat si vopsit  iar acvariile inlocuite ,voi comanda altele noi pentru ca acestea sunt murdare,zgariate si nu arata deloc ok...ideea este k primul acvariu vreau sa_l amenajez pt guppy la inceput,dupa ce o sa acumulez ceva experienta al2_lea va fi pt carasi iar al 3_lea pt discusi(cred)...,pt guppy mi_as dori un acvariu bine plantat,nu o gradina botanica  dar sa fie cva gen ( Anubias barteri var. nana ,Cladophora aegagrophila, Christmas moss,Eleocharis sp. 'mini',Echinodorus bleheri ) .as doriniste informatii si pareri despre:

1.ce tip de substrat si fertilizant am nevoie?
2.necesita instalatia de CO2 ?
3.pro sau contra instalatiei de incalzire de sub substrat?
4.lumina necesara (neon sau led)?
5.ce filtru imi recomandati?

Acvariul avand dimensiunile: 120L X 50 l X 30 h, undeva la 180 litri

sper  sa reusesc o sa pun niste poze cu acvariile va multumesc si astept rasunsurile voastre.o seara buna

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

big_smile

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Deschizi un pet shop?  lol

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Banuiesc ca vei scapa de compartimentare??

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Bine ai venit!

mishu.mihai A scris:

standul trebuie curatat si vopsit  iar acvariile inlocuite ,voi comanda altele noi pentru ca acestea sunt murdare,zgariate si nu arata deloc ok.

mishu.mihai A scris:

ce filtru imi recomandati?

Acvariul avand dimensiunile: 120L X 50 l X 30 h, undeva la 180 litri

   Acvariu, acvarii? Daca vei monta 3 acvarii in locul celor compartimentate, vei avea nevoie de 3 filtre!
   Incalzitor ti-ar trebui la bazinul cu discusi, carasii nu au nevoie iar guppy... depinde de temperatuta mediului unde ii vei tine.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

salut,nu vreau sa deschid un pet shop,sunt penru mine acasa.da vreau sa scap de compartimente,sa fac 3  acvarii in loc de 9.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Te complici ceva, va fi destul de greu cu mentenanta! Dar, fara efort si perseverenta...succes!

8 Editat de katalin_razvan (2014-05-24 01:15)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Trebuie sa te gandesti si la iluminat daca le vrei plantate...trebuie sa te gandesti si la accesul facil in acvarii(schimburi de apa,curatare..decor..etc)..ce filtrare vei folosi??(intern??..extern??..de substrat??)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

9 Editat de kazaku (2014-05-24 01:51)

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

In primul rand vezi din ce material e facut standul si ce greutate suporta. Gandeste-te ca erau 9 acvarii mici, 3 acvarii mari vor cantari mai mult. O sa ai nevoie de filtre externe la fiecare acvariu in parte, daca vrei ceva mai ieftin, iti recomand sun-sun. Cu 3 sun-sun de 1400l/h, dintre care doua ar fi bune cu lampa uv. Nu sunt obligatorii, dar sunt bune impotriva algelor. Ca iluminat, mergi pe neoane, la leduri e multa bataie de cap, trebuie un electronist bun, sa lege ledurile independent, sa iti puna raciri...etc. E complicat si deloc ieftin. Benzi de leduri merg la ciclide si probabil la carasi. Cat despre substrat, co2, fertilizanti, sau incalzire substrat nu am ce sa zic. Nu ma pricep. Are scorpionul ceva asemanator facut de el, doar ca el tine creveti. Ideea e sa te uiti pt ati face o idee despre schimbul de apa si alte lucruri utile, care mie nu imi vin in cap acum.

0771.496.835 Lucian

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

salut.sefer jesirah,decat 3.4 acvarii imprastiate in casa prefer asta.da, o sa fie cam dificil dar voi incerca.in timp as vrea sa ajung la asea numita "FISH RooM" si nu as vrea sa am dezordine,gen plin de cabluri,butoaie si borcane cu pesti big_smile ,cum au altii.de aceea am optat pentru aces stand.mz

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

salut,katalin_razvan,in legatura cu curata schimbat apa etc,nu va fi greu pentru ca se poate face prin spatele standului.problema pentru care sunt aici aia e,iluminatu,filtu,substrat si altele.avand in vedere k sunt foarte multe pe piata mie cam greu sa aleg,iar "NENEA" de la magazin este ultima persoana la care o sa cer informatii,pentru ca am avut ceva experiente ne placute...astept sfaturile voastre.merci,o seara buna

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

salut,kazaku,mz mult pt informatii.legat de stand,este din aluminiu...pai daka standul rezista cu 3 acvarii care sunt divizate in 9,normal k va tine si 3 acvarii ne divizate nu?si eu mam gandit tot la filtre externe.ideea este ca nu am de gand sa le amenajez maine.voi incepe usor usor sa cumpar toate lucrurile necesare.nu vreau sa iau  ceva ieftin,sa spunem ceva de mijloc gen pt filtru mam gandit eheim,ce parere ai,am citit k sunt destul de bune..neoanele?eu m.am gandit la 4,pentru fiecare rand,sunt prea multe?2 cu lumina calda,2 cu lumina rece...SPER K NAM ZIS CEVA PROSTIE smile)...va multumesc foarte mult pt timpul si informatiile acordate.astept in continuare informatii,chiar si critici de la voi.o seara buna

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Pe langa sfaturi, cauta si citeste cat mai multe materiale, discerne intre concret si aberatie. Sfaturile sunt bine intentionate, dar ...,,drumul spre iad e pavat cu intentii bune''!  wink

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

nu stiu daca ma crezi ,de o luna stau si citesc pana la 5 dim  big_smile ,nevastamea a zis k ori o las mai moale ori pot ramane sa dorm pe divan smile),ideea este ca sunt 1 milion de pareri PRO si CONTRA,si dupa o zi de citit ajungi la concluzia k nai inteles nimic...pentru ca unu spune ceva si 10 altceva.intelegi ce vreau sa zic...stiu k nu poti creste pesti stand pe un forum primind sfaturi....DAR uneori te ajuta sa tragi o concluzie buna sau mai putin buna.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

mishu.mihai A scris:

nu stiu daca ma crezi ,de o luna stau si citesc pana la 5 dim  :D ,nevastamea a zis k ori o las mai moale ori pot ramane sa dorm pe divan :)),ideea este ca sunt 1 milion de pareri PRO si CONTRA,si dupa o zi de citit ajungi la concluzia k nai inteles nimic...pentru ca unu spune ceva si 10 altceva.intelegi ce vreau sa zic...stiu k nu poti creste pesti stand pe un forum primind sfaturi....DAR uneori te ajuta sa tragi o concluzie buna sau mai putin buna.

Corect...alege pe cineva in care ai incredere si crezi ca te poate ajuta si mergi pe sfaturile lui...fiecare poate fi subiectiv din cauza celor intamplate in acvariile lui...ideea este ca pe langa filtrele externe ar merge si unele de substrata..foarte bune si de loc scumpe...iluminatul trebuie sa te gandesti ce tip de neon(t8-t5) si cati w vrei sa ai,ce plante vei pune..etc...discusi cred ca stii ca au nevoie de conditii speciale..temperatura duritate etc...in general la carasi se merge 1peste/50-60l...gupy nu stiu dc ii alegi??mai bine optezi pt ciclide(parerea mea)...substratul - poti pune substrat special pt plante sau pietris simplu..granulatie mai mare la carasi...sunt multe..poti cere numarul de telefon unui coleg priceput si cu siguranta te va ajuta...
P.S sa nu uiti de fertilizare ..co2 daca vrei plante pretentioase

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Salut si bine ai venit! parerea mea este ca de la inceput te-ai intins mai mult decat te tine plapuma, si asta nu o lua in nume de rau ci incearca sa discerni coerent...
in primul rand esti incepator...si deja te arunci la 3 bazine diferite cu cerinte unele mai mari ca celalalte..parerea mea este sa o iei incet...sa zicem ca un acvariu cu guppy plantat( plante nepretentioase)...asa vei putea invata despre comportamentul lor , adaptare, principiul ciclarii acvariului, iluminare, cum reactioneaza un acvariu mai putin plantat la o anumita lumina, apoi incet incet acvariul sa capete o forma , sa vezi cum mediul creeat reactioneaza la un schimb 2-3 de ape, fereasca Dumnezeu de o eventuala deciclare, ( guppy fiind niste pesti putin pretentiosi fata de discusi).....si cate si mai cate...adica...intelegi ce vreau sa zic....nu te grabi ptr ca sunt o gramada de invatat ....aparatura...si ea multa si diversa...acum fiecare iti poate recomanda una sau alta dar ti le va recomanda din punctul lui de vedere...adica referindu-se la nevoile pe care le-a avut el la bazinul lui, la cerintele bazinului sau...la nivelul in care a fost plantat, la numarul si marimea pestilor...eu cred ca tot singur le vei descoperii dar decat sa iei 3 filtre sa zicem ptr un anumit tip de acvarii...si la 1 an sa constati ca nu ai fac alegerea buna...si trebuie suplimentat sau din contra ..filtrul este prea mare si debitul lui nereglabil si creeaza in acvariu un curent f mare ptr dimensiunea lui...ceea ce deranjeaza " natura"...mai bine incepi cu un acvariu...iti stabilesti f clar ce vrei de la primul acvariu..., ce plante folosesti , ce pesti ...ptr ca de abia de aici vei incepe sa te gandesti la filtrare, substrat iluminat.....nu stiu daca am fost pe coerent in cele relatate dar si eu iti vb de la un nivel de incepator!!!!!....iti doresc succes in continuare si spor la treaba... :sok

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

katalin_razvan,merci pt informatii si timpul acordat.vreau guppy pentru ca sunt pestii mei preferati big_smile ,avand in vedere ca sunt la inceput de drum cred k este alegerea corecta,DOAR ca vreau sa pregatesc acvariul bine,sa zicem "PERFECT"de aceea continu la nesfarsit sa pun intrebari,sper sa nu va stresez prea tare :- ...`mam gandit k la sf lui august sa dau drumu acvariului pt guppy pana atunci o sa am timp si bani suficienti pentru a procura tot,pt k dup cum stim  costa destu de mult,mai ales aici in italia,pretul este aproape dublu...la sfarsitul lui decembrie vreau sa fac al 2 lea acvariu fiind pt carasi iar abea la anu al 3 lea,care va fi ori discusi ori ciclide(inca nam decis).merci inca o data o zi buna

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

remus242004,salut.stai linistit,cum spuneam mai sus accept inclusiv critici,nu ma supar,sunt mai bune uneori decat un sfat.dupa cum am scris mai sus nu vreau sa ma grabesc,adik no sa dau drumu peste o saptamana celor 3 acvarii,voi incepe peste 3 luni cu primul,altre 3 cu al 2 lea si alte 3 cu al 3 lea.ideea este k mi-am dorit de f mult timp un stand ca si asta,lam gasit si lam cumarat...in timp(nu stiu sa zic cati ani,vom vedea) as vrea sa am propria camera de acvarii,asea numita "FISH ROM",dar care trebuie sa fie foarte bine gandita si FOARTE ORDONATA.practic nu vreau sa am acvarii in toata casa,sau am vazut p net camere cu acvarii,dar erau pline de cabluri,butoaie,si borcane cu pesti...stiu tentatia este f mare de a incepe totul azi sau maine,dar sunt constient cu cat am mai multa rabdare si informatii,cu atat proiectul va merge bine,imi este greu sa ma trezesc dim sa vad acvariile goale si sa am 100de ganduri...o zi buna :noroc

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

Bv Mihai daca gandesti asa este perfect!...incet incet iti vei gasi cu siguranta pasii care trebuiesc urmati! Am vazut standul tau cu acvarii... acum ce asi putea eu sa zic??...daca-l aranjezi putin va arata f bine...ce inaltime are??...ptr ca il vad suprapus..acces la acvarii am inteles ca este prin spatele standului dar...acum trebuie sa te gandesti daca cel ce l-a avut a folosit acvarii sterile ( mie asa imi pare) ptr ca intretinerea lor este mai usoara, pe cand la un acvariu plantat este mai greut putin ( aspirat substratul, replantat, reamenajat...etc), apoi cum bine zicea un coleg mai sus...greutatea...el este facut sa suporte 3 acvarii...dar daca erau sterile...atunci altfel sta treaba...daca mai pui si ceva bolovani, substrat...alta este greutatea.. :smoke
Acum tu vb despre 3 acvarii diferite...la estetica te-ai gandit putin??...cam unde asezi acvariul cu discusi??...sus, jos , la mijloc...sa sti ca si asta conteaza...discusii sunt pesti mari , frumosi...cum sa ma exprim...iti " ia ochii" si atunci celelalte acvarii sa nu " paleasca"... nu de alta dar in timp...dezinteresul sau plictiseala se vor instala probabil in defavoarea unuia sau altuia...
Timpul acordat intretinerii lor..( banuiesc ca banii nu sunt o problema)...dar timpul va fi ptr ca asta va influenta inclusiv de la substrat ca sa zic asa...sunt f multe...dar cu siguranta vor fi cei cu experienta de aici care daca vor vedea dorinta si seriozitate la indeplinirea planurilor tale,  te vor ajuta nemijlocit !!...mai cate un PM , MAI CATE UN SFAT LA VEDERE ..))...DEH'...eu ma stiu pe mine...cu siguranta vei reusi si cu siguranta acel stand plin cu acvarii va deveni de invidiat...despre acvarii pffff minune vor arata..
si ca sa nu fie totul roz...iti zic din experienta mea..-6 luni m-am chinuit cu acvariul meu care l-am avut plecand de la 0 si ca , cunostinte in domeniu si ca orice...deci 0 absolut...si cum spuneam ...6 luni...cand incepuse sa-mi placa si mie, si ma mandream cu el, intr-o zi cand toate pareau ok s-a intamplat ceva...APA S-A ALBIT...dar sti cum?/...pff zici ca turnasem lapte in acvariu....norocum meu a fost Dl Radu...la care am apelat panicat pot zice....si care m-a ajutat))) uhhh...si acum imi amintesc panica mea si zambetul lui!!!!...dar deh....experienta dansului si-a spus cuvantul!...inca o data mult succes si hai cu poze la pasii marunti ( realizezi ca toti suntem curiosi)!!

“Misiunea mea este sa- mi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine.
Ne întelegem bine, ca între asasini.”
Emil Cioran

Re: primele mele acvarii...need HELP !!!

ce inseamna acvarii sterile?adik  acvariul este divizat in partea din spate,care contine filtru...sper ca nu am zis ceva tampenie:D,standul alre 220h...da trebuie vopsit,sapt viitoare o sa ma apuc sa il demontez,problema va fi dupa sa il montez:))...cu siguranta voi pune poze cu orice etapa.mz