101

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Eu cred ca oricare pestisor , fie el de apa dulce fie de apa sarata , daca il cresti un timp o sa ti se para cel mai..........
Cred ca toti sunt frumosi,doar ca la un moment dat unii ni se par mai spectaculosi decat altii.
Dar daca ii admiri si ii studiezi un timp suficient ( si daca esti iubitor de pestisori sau animale ) vei descoperi ca fiecare are partea lui de ''spectaculos''.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

102

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Oricum sunt intrutotul de acord cu topul si salut ideea lui kokos.
Abia astept sa vad finalul.
Superinteresant , mai ales ca asa mai vedem si noi specii despre care nu prea stim.
Felicitari.

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

103

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Dar pana la urma cine va decide cel mai frumos peste,adica ma refer la juriu?.....asta-i una,dar cine alege membrii juriului?...asta-i a doua intrebare......pentru ca eu nu mai inteleg nimic.....:rolleyes:

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

104

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cezara A scris:

noi facem aici discutie, dar totusi, care voteaza? Candidati sunt destui, are juriul de unde alege, dar cine e in juriu, ca abia astept sa vad ce iese:D

Am propus mai sus modul de vot..... Unul simplu altfel o sa iasa tambalau.....Tb doar sa cititi topicul

?

105

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Cu toate ca s-ar putea sa ma cam intind dar as mai avea o propunere :
-sa facem un top al nostru (cei de pe acest sit ) si numai cu pestisori din acvariile noastre nu de pe internet.
Nu dati cu pietre , era doar o idee.....
Ar trebui sa-i apreciem pe cei mai buni si nu sa fim invidiosi si sa carcotim

Cei mai aprigi dusmani ai nostri suntem noi insine.

106

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

kokos A scris:

- adminul pt ca are experienta necesara
- unul din castigatorii concursului de acvarii fiindca premiul 1 il califica ca fiind acvarist
- si o doamna sau domnisoara de pe forum pt ca fetele au un simt estetic si o sensibilitate mai aparte.

sper sa fiu si in asentimentul tuturor.......

Asta propuneai?Eu ma gandeam totusi la un poll....asa se procedeaza profesional pe multe forumuri de orice fel.Nu stiu daca se poate pe acest forum.....Este simplu si nu poate vota un user doar o singura data.Dar este topicul tau si alegerea ta...

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

107

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

aqua A scris:
Oranda A scris:

de cumintenia ... asta ce spuneti?

oranda merita locul unu clar lol

mersii,mersii dau o bere !!!

108

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

In primu rand fara suparare vreau sa spun ca ideea cu concursul nu a venit de la mine ci de la aqua care am observat ca dupa ce am scris despre acest lucru si am pus o intrebare a modificat mesjaul si a intrebat cine este deacord.Ok nu m-am suparat din acest motiv dar parerea mea e ca nu trebuia sa se modifice mesajul acela si sa se scrie altul mai jos cu alte idei.Nu cerd ca este ceva rau sa iti spui parerea.
In al doilea rand sunt deacord si cu ce a spus soartav dar ma gandeam ca asta sa fie un alt clasament pt ca aici incercam sa facem un clasament care este cel mai frumos.Nu pot sa zic ca nu imi plca ciclidele dar asta nu inseamna ca e cel mai frumos peste........Sunt alti mai frumosi care nu iti permiti sa ii ai cum ar fi lion fish care imi place la foarte mult da eu nu as putea sa il chinui in acvariul pe care il am. Ok daca kokos e deacor cu ideea nici o problema daca nu creeam un alt subiect cu aceasta tema.........Cu poze cu tot ce ii trebuie .......;)

109

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

kokos> In legatura cu clasamentu sunt de acord cu ce orice vei face pentru ca este topicul si ideea ta si o voi respecta indiferent pt ca e normal ca tu sa decizi ce si cum va ramane.Eu am spus cateva sugesti in ideea ca am incercat sa fac sa fie un pic mai distractiv.:P

110

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

nikool_213 A scris:

Nu pot sa zic ca nu imi plca ciclidele dar asta nu inseamna ca e cel mai frumos peste........Sunt alti mai frumosi care nu iti permiti sa ii ai cum ar fi lion fish care imi place la foarte mult da eu nu as putea sa il chinui in acvariul pe care il am.

Nu vreau nici eu sa te supar dar este parerea ta si ti-o respect.Nu poti obliga pe cineva sa-i placa lion fish,intelegi ce vreau sa spun.......?Fiecaruia dintre noi ne plac diferiti pesti......Eu cel putin nu pot sa spun de un singur peste ca-mi place,am mai multe preferinte,nici nu m-as putea hotara care-i mai frumos.Toti pestii,fie de apa dulce sau sarata au ceva special:unii au coloritul special,altii au obiceiuri interesante,altii au forme frumoase etc.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

111

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Concluzia, hai sa votam cine o sa aleaga pestii, ca sa`si bata capu doar cateva persoane nu jumatate de forum:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

112

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Am inteles perfect ce ai spus dar daca eu m-am exprimat gresit imi cer scuze.Ideea nu a fost sa oblig pe cineva sa ii placa un aunumit peste pentru ca si mie imi plac faorte multi si sunt de acord cu tine.Eu am inteles ca soartav vrea sa punem poze cu pestisori pe care ii avem si am vrut sa ii spun ca ar fi frumos sa facem un alt subiect cu pestisori pe care ii avem pentru ca toti sunt frumosi si e mult mai greu sa facem un clasament.Si cand m-am referit la ciclide vorbeam din punctul meu de vedere.Nu am spus sub ideea ca daca persoana respectiva are un peste preferat acela sigur e urat pentru ca nu e cel care l-am propus eu.Daca si soartav e de acord pt ca e ideea lui deschid eu un subiect despre pestisorii nostri ....daca nu nici o problema .Am incercat sa nu amestec subiectele.

113

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Ok sunt perfect deacord.

114

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Am inteles

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

115 Editat de kokos (2010-02-16 13:12)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Dragilor> fiecare persoana are propriul lui top 3, 10 , 100 etc

..... ideea este ca impreuna sa facem ceva constructiv....indiferent pe cel loc se va clasa pestele vostru preferat important este sa ducem aceasta actiune pana la capat....... ce daca pestele preferat nu o sa fie nici macar in top, de maine nu o sa-l mai placi??????

.....incercati sa gasiti pe net acest top al frumusetii...nu-l veti gasi pt ca nu exista(sau poate nu am cautat eu suficient)  ...in schimb este cel al diabolicilor si al uratilor....poate ar fi cazul ca cei de pe acest forum sa-si canalizeze cunostiintele in a realiza ceva frumos si nu urat.....

.... de ce as dori sa fie pusi in discutie toti pesti? SIMPLU: pt ca atunci cand un coleg de-al nostru isi doreste un peste mai putin comun ( care nu se afla in mai toate acvariile) sa-si zica: "STIU UNDE SA CAUT!" .....luam exemplu pestelui propus de "acvarii de vis" care mie nu mi se pare frumos...... insa alte persoane il gasesc superb..............

pentru ca suntem atatea persoane cu pareri si gusturi diferite am propus o modalitate de vot simpla si pt ca sunt cel care a creeat acest topic vor detalia putin si voi pune lucrurile usor la locul lor...... imi doresc sa fiti de acord cu mine si sa ne concentram pe rezultat si nu pe gropiile din drumul spre acesta......

Pentru ca exista mai multi administratori: acvariidevis, fabian, florin.mazilu tb sa alegem unul din cei 3

Pentru ca exista mai multi castigatori de loc 1 tb sa alegem unul

Pentru ca exista mai multe doamne tb sa alegem doar una..........

cu permisiunea Dvs va rog sa acceptati si urmatoarea propunere:

1. Administratorul va fi ales de catre: SCHALFFEN!

2. Castigatorul unei editii va fi ales de actre unul din cei care isi au inscrise acvariile in concursul actual si pt ca eu m-am certat cu doi dintre ei, oarecum fff urat, am sa-l rog pe LORENZO sa numeasca pe unul dintre acestia........si il rog pe cel care va fi propus sa ne dea o mana de ajutor, iar pt acceptul sau ii multumesc

3. Doamna as dori sa fie numita de catre AVATAR.


sper ca cele de mai sus sa ne ajute sa simplificam lucrurile astfel incat sa avem un top frumos din toate punctele de vedere.....

PS: in ultimul timp am stat mai mult intre cuvinte, decat intre fotografii......LA TREABA!!!!!!!!!!!! eu sunt nepriceputul aici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

va multumesc

?

116

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

kokos A scris:

Castigatorul editiei va fi unul din cei care isi au inscrise acvariile in concursul actual si pt ca eu m-am certat cu doi dintre ei, oarecum fff urat, am sa-l rog pe Lorenzo sa numeasca pe unul dintre acestia........si il rog pe cel care va fi propus sa ne dea o mana de ajutor, iar pt acceptul sau ii multumesc

Multumesc kokos
ACVARIU INCEPATOR (VIVIPARI);Utilizator: MICUTZUL-BASTARD
Am ales acest coleg incepator pentru curajul de-a participa intr-un concurs.Doar ca nu stim pe unde-i ca nu a postat nici un mesaj inca........

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

117 Editat de kokos (2010-02-16 13:14)

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Lorenzo A scris:
kokos A scris:

Castigatorul editiei va fi unul din cei care isi au inscrise acvariile in concursul actual si pt ca eu m-am certat cu doi dintre ei, oarecum fff urat, am sa-l rog pe Lorenzo sa numeasca pe unul dintre acestia........si il rog pe cel care va fi propus sa ne dea o mana de ajutor, iar pt acceptul sau ii multumesc

Multumesc kokos
ACVARIU INCEPATOR (VIVIPARI);Utilizator: MICUTZUL-BASTARD
Am ales acest coleg incepator pentru curajul de-a participa intr-un concurs.Doar ca nu stim pe unde-i ca nu a postat nici un mesaj inca........

in cazul in care nu-si exprima acceptul in cateva zile... te rog sa numesti pe altcineva....merci!

AAAA vezi ca era strecurata o greseala acolo.....reciteste, te rog!

"Castigatorul unei editii va fi ales de catre unul din cei care isi au inscrise acvariile in concursul actual "

?

118

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

Daca tot m-a desemnat puterea poporului sa aleg.. atunci imi voi exercita votul.. smile
Daca se opune cineva, il rog sa se faca auzit in urmatoarele 5 secunde..
1... 2... eh 5.. gata!

    Laud initiativa domnului @kokos, ma simt onorat pentru ca am fost desemnat sa aleg dintre membrii distinsi ai juriului si nu in ultimul rand, multumesc familiei mele, tuturor pestilor mei care m-au sustinut de 15 ani incoace, zi de zi la post, truda, munca..

     Ma gandesc la binele celor cu tensiune arteriala ridicata, asa ca voi fi previzibil.
Cu tot respectul pentru cei doi admini care ne acorda atata libertate, distinsii domni Fabyan si Florinel (Mazilu), parerea mea este ca Florin nu ar trebui sa lipseasca de la o astfel de actiune, invocand ca fundamentare experienta de atatia ani pe care o are.

     Sper ca toata lumea sa fie multumita, fiecare dintre noi are dreptul si poate sa fie subiectiv, pentru ca altfel, nu am putea sa facem un TOP al celor mai FRUMOSI PESTI, toti pestii sunt frumosi in felul lor [ex: Mola Mola care a fost trecut la urati sau ciudati (nu mai stiu sigur), eu l-am vazut pe viu si este mai mult decat superb].

Nu uitati, este doar un clasament, clasamentele sunt facute ca sa fie daramate, nu exista invinsi! 

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

119

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

kokos, multumesc pentru invitatia de a participa(facuta pe alt topic), dar nu cred ca vreun discus(cu atat mai putin Leoparzii mei) poate concura cu pestii din acvariile marine...
Oricum, tin sa te felicit pentru initiativa acestui concurs! wink

120

Re: Cei mai frumosi pesti din lume top 10

puiutu A scris:

kokos, multumesc pentru invitatia de a participa(facuta pe alt topic), dar nu cred ca vreun discus(cu atat mai putin Leoparzii mei) poate concura cu pestii din acvariile marine...
Oricum, tin sa te felicit pentru initiativa acestui concurs! wink

puiutu se va face un top pentru apa dulce si unul pentru apa sarata!

?