Subiect: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Buna ziua la toata lumea.De 1 iunie am primit cadou un Green Spotted Puffer de la Obor!Este a 10 oara cand vad specia asta la Obor si nu nu mai.Este mic si ca companioni are 2 Scalari argintii.Vanzatorul mi-a spus ca trebuie s-a fie invatat la apa salmastra si ca mananca carne.Acvariu:60 litri(cred ca este mic)Are un filtru mecanic si schimbarile de apa zilnice.Astept raspunsuri de toate felurile! Acesta a fost un cadou luat de tatal meu deci.....

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

2 Editat de sefer jesirah (2014-06-04 19:06)

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

http://www.acvariidevis.ro/apa-sarata/pesti/tetraodon-nigroviridis/
Dragut cadou, dar nu merge cu ce ai acolo. Sau faci inca un acvariu pentru el, sau il donezi/vinzi.  sad

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Salut ;in cat timp se face aclimatizarea la apa salmastra?

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Aclimatizarea, la ce?

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

paulet932 A scris:

Salut ;in cat timp se face aclimatizarea la apa salmastra?

   Nu se face! Pestilor de apa salmastra (brackish), ca si pestilor de apa dura, nu le faci aclimatizare... doar le creezi mediul corespuznator wink

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

El;Pufferul;se afla in apa dulce cu scalarii si omul de la magazin mi-a spus s-a il pun cand este juvenil in brackish!Multe siteuri spun la fel!Cu hrana m-am lamurit .GSP-ul a fost luat sambata asta care a trecut  si este puiut.Va las si o poza ca s-a nu spuneti ca nu a-ti inteles:

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

7

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

"ati " se scrie legat.Scz  :sok

Calitatea se plateste!

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Si la cati centimetri trebuie introdus in brackish(cand este juvenil)?Cine a detinut pesti de genu' asta(Green Spotted Puffer) s-a ma ajute si v-a rog frumos doarece nu vreau s-a il pierd!Am auzit in felul urmator:Cand sunt mici;le trebuie apa dulce.Cand sunt juvenili ;le trebuie apa salcie(obligatoriu).Si cand sunt maturi;le trebuie apa marina(nu este obligatoriu).Nu il confundati cu Pestele Balon Cu Opt Puncte!

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

paulet932 A scris:

omul de la magazin mi-a spus s-a il pun cand este juvenil in brackish!

   Pai, in cazul asta, care este intrebarea ta? Mult succes cu ei si cu sfaturile "omului de la magazin"!

10

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Pufferii sunt pesti care fac multa mizerie?

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Am si eu unul, sta foarte bine in apa dulce, cu ceilalti pesti, nu am nici o problema cu el. Vine ca un catel la geam si mananca viermisori congelati cu multa placere :frogp  nu 0 sa schimb apa,ca sa moara toti pestii si plantele ptr el; daca se adapteaza bine, daca nu... :stupid  smile am de vreo 2 luni si e f ok

12

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Exista mai multe specii de "puffer"! Unii de brakish altii de apa dulce!

13

Re: Green Spotted Puffer ori pe scurt GSP

Am un Green Spotted .Mananca bine dar face caca mai rau ca un elefant!Mentionez ca scalarii mi-au depus icre si acestea au fost mancate de puffer!

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda